داغ ترینها: ....
مشاور دبیر ستاد دانش بنیان گیاهان دارویی عنوان كرد؛

اشتغال پایدار در روستاها، عامل مهم مهاجرت معکوس از شهر به روستا

اشتغال پایدار در روستاها، عامل مهم مهاجرت معکوس از شهر به روستا

کمیاب آنلاین: ایجاد اشتغال و درآمدهای پایدار در سطح روستاها می تواند عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و مهاجرت معکوس از شهر به روستا شود.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سعیده ممتاز، مشاور دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی در حاشیه برگزاری پنل «نقش و اهمیت تولید و پرورش گیاهان دارویی و معطر در توسعه اشتغال روستایی و بررسی راه حل ها و چالش های آن» در نمایشگاه آبادیران اظهار داشت: روستاها به عنوان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی شامل زراعی، باغی، دامی و... هستند و از ین جهت، نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشاورزی و صنایع وابسته به آن دارند و به تبع آن به کارگیری ظرفیت جوامع روستایی و عشایری و ایجاد اشتغال پایدار و ایجاد درآمدهای پایدار در سطح روستاها می تواند عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و ایجاد انگیزه جهت آبادانی و توسعه روستاها و حتی مهاجرت معکوس روستاییان از شهر به روستاها باشد.
وی درباب مسأله پنل «نقش و اهمیت تولید و پرورش گیاهان دارویی و معطر در توسعه اشتغال روستایی و بررسی راه حل ها و چالش های آن» اظهار داشت: گیاهان دارویی و معطر به عنوان سرمایه ملی و بسیار باارزش کشور در عرصه تولیدات باغبانی شمرده می شود و می تواند به عنوان مزیتی بالقوه ضمن ایجاد زمینه اشتغال پایدار و مولد در حلقه های مختلف زنجیره ارزش کشاورزی، صنعتی و تجاری موجبات رشد و شکوفایی اقتصاد کشور و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و... را فراهم کند؛ پس بررسی مشکلات و چالش های موجود و دستیابی به راهکارهای علمی و عملی جهت رفع آنها (از مرحله کاشت تا مرحله بازاریابی و بازرگانی) بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.
مشاور دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی، شناسایی این چالش ها را بستری ضروری برای تحقق آبادانی و پیشرفت فناورانه دید و عنوان کرد: اصولا روستاها به عنوان یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی، نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشاورزی و صنایع وابسته به آن دارند و به تبع آن به کارگیری ظرفیت جوامع روستایی و عشایری و ایجاد اشتغال پایدار برای این نیروی باارزش (جوانان روستایی) و همین طور ایجاد درآمدهای پایدار در سطح روستاها می تواند عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و ایجاد انگیزه جهت آبادانی و توسعه روستاها و حتی مهاجرت معکوس روستاییان از شهر به روستاها شود.
ممتاز همین طور اشاره کرد: ذینفعان اصلی این شناخت چالش ها و توسعه ساختارهای اقتصادی موجود، اساسا جوامع روستایی (به خصوص نسل جوان)، تمام افراد مشتاق حوزه های مختلف فعالیت در حوزه گیاهان دارویی و معطر و همین طور تشکل های روستایی، تولیدی و تجاری در رابطه با این گیاهان و سازمان های متولی گیاهان دارویی نظیر وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی، سازمان امور عشایری، سازمان جنگل ها و مراتع کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و... است.
ممتاز همین طور تمام افراد علاقمند و فعال در عرصه های مختلف کشاورزی، صنعتی، تجاری در رابطه با گیاهان دارویی و معطر و تمام بخش های دولتی و خصوصی که در عرصه های مختلف تحقیقات، ترویج، آموزش، کارآفرینی و... در رابطه با این گیاهان فعالیت دارند را مخاطبان این پنل دانست.


منبع:

1403/03/26
10:27:15
0.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین