داغ ترینها: ....

لحظه تعجب آور تقابل فضاپیمای استارلاینر با شفق قطبی

لحظه تعجب آور تقابل فضاپیمای استارلاینر با شفق قطبی

به گزارش کمیاب آنلاین، یک تصویر جدید و یک تایم لپس باورنکردنی درخشش یک شفق قطبی را در تقابل با فضاپیمای بوئینگ استارلاینر نشان داده است که آزمایش مهمی را در حین پرواز در فضا در روز شنبه (۱۵ ژوئن) انجام می دادند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، استارلاینر هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است و سرنشینان آن درحال آزمایش پیشرانه های کپسول بودند، چونکه بروز مشکلات، روند اتصال آن به ایستگاه فضایی را به تاخیر انداخته بود.
به نقل از اسپیس، اولین باری که این مشکل رخ داد، روز ۶ ژوئن بود که فضانوردان در فضاپیما بودند. در حالیکه این اتفاق می افتاد، فضانوردان ناسا در یک کپسول دراگون اسپیس ایکس در همان نزدیکی شناور بودند که آن هم همینطور به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده بود و آنها توانستند شفق قطبی سبز رنگی را که در کنار استارلاینر می درخشید، شکار کنند.
متیو دومینیک (Matthew Dominick)، فضانورد ناسا در ایکس نوشت: استارلاینر امروز درحال انجام آزمایش هایی بود، ازاین رو تصمیم گرفتیم آنرا از پنجره های دراگون بررسی نماییم. زمان بندی وقوع شفق بسیار عالی بود. وی همینطور یک تایم لپس از این آزمایش را به اشتراک گذاشت که در آن می توانید چراغ قوه های خدمه را ببینید که استارلاینر را روشن می کنند.
شفق های قطبی زمانی اتفاق می افتند که تشعشعات خورشیدی فوران می کنند و ذرات آبستن را به بیرون می فرستد که با خطوط میدان مغناطیسی اطراف زمین برهمکنش پیدا می کنند. ذرات می درخشند و رنگ های روشنی را ایجاد می کنند.
خورشید بخصوص هم اکنون در اوج فعالیت خود است و بنابراین است که این مناظر بیشتر در زمین و در فضا دیده می شوند.
استارلاینر توسط فضانوردان کهنه کار ناسا، بوچ ویلمور (Butch Wilmore) و سونی ویلیامز (Suni Williams) که هر دو خلبان آزمایشی سابق نیروی دریایی ایالات متحده بودند، هدایت می شود. آنها بارها تاکید کرده اند که این مأموریت برای حل مشکلات اصلی پیش از این که استارلاینر به صورت کامل برای انجام مأموریت های دوره ای به ایستگاه فضایی بین المللی آماده شود، طراحی شده است که تا سال ۲۰۲۵ با استارلاینر-۱ آغاز خواهد شد.
به علت آزمایش پیشران و برنامه ریزی پیاده روی فضایی، مدت مأموریت یک هفته ای آزمایش پرواز خدمه (CFT) دو برابر شده است و مقرر است تا روز ۲۲ ژوئن حرکت نکند.
استارلاینر و دراگون دو فضاپیمای تجاری ناسا هستند که در سال ۲۰۱۴ برای مأموریت های ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی حمایت مالی شدند. در آن زمان، بنظر می رسید که هر دو فضاپیما تا سال ۲۰۱۷ پرواز کنند. با این وجود، مشکلات فنی و مالی این هدف را به تاخیر انداخت. اسپیس ایکس نخستین فضانوردان خویش را در سال ۲۰۲۰ بعد از یک مأموریت آزمایشی بدون سرنشین موفق به مدار فرستاد، در حالیکه استارلاینر مدت بیشتری را صرف کرد.
نخستین پرواز آزمایشی بدون سرنشین استارلاینر در سال ۲۰۱۹ به علت مشکلات کامپیوتری نتوانست به مقصد برسد. ده ها مورد از این قبیل و شیوع همه گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، دومین آزمایش بدون سرنشین آنرا تا سال ۲۰۲۲ به تعویق انداخت. این آزمایش مطابق برنامه پیش رفت، اما مشکلات جدیدی به وجود آمد که این برنامه را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق انداخت.منبع:

1403/03/30
09:47:37
5.0 / 5
257
تگهای خبر: ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین