داغ ترینها: ....

عرضه فرمولاسیون تزریقی جدید از داروی اوتسیم و دو قطبی

عرضه فرمولاسیون تزریقی جدید از داروی اوتسیم و دو قطبی

به گزارش کمیاب آنلاین، در یک طرح تحقیقاتی که با حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام شده است، فرمولاسیون تزریقی جدید از داروی ریسپریدون عرضه شد.به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، شیمی دارویی همچون علومی است که برای کشف داروها با فرمولاسیون های جدید با عوارض جانبی کمتر و اثرات اختصاصی تر تلاش می کند. بنیاد ملی علم ایران هم دوشادوش تلاش محققان این عرصه از طرح های تحقیقاتی پیرامون این مورد حمایت می کند.
«تهیه فرمولاسیون و ارزیابی سامانه هیدروژلی قابل تزریق حاوی تری بلاک PLGA-PEG-PLGA ساخته شده به روش سیال فوق بحرانی دی اکسید کربن و PLGA حاوی ریسپریدون» عنوان طرح تحقیقاتی فرزین هادی زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که با حمایت بنیاد ملی علم ایران به پایان رسانده است.
هادی زاده در رابطه با این طرح توضیح داد: شیزوفرنی یکی از اشکالات مغزی شدید می باشد که بیشتر از ۲۱ میلیون نفر را در جهان تحت تأثیر قرار داده است. برای کنترل این بیماری دو دسته دارو شامل داروهای قدیمی نسل اول و داروهای جدید نسل دوم وجود دارد که داروهای اخیر عوارض کمتری دارند. و توسط بیمار قابل تحمل تر هستند.
وی اضافه کرد: داروی رسپریدون از نسل دوم داروهاست که برای بیماری های مختلفی مانند اوتیسم، بیش فعالی و بیماری دوقطبی هم مورد مصرف قرار می گیرد.
این دانش آموخته دکتری تخصصی شیمی دارویی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به تعریف بیماری اوتیسم پرداخت و اظهار داشت: اوتیسم یک اختلال با منشأ نامعلوم است که هر دو فاکتور ژنتیک و محیط در بروز آن نقش دارد.
وی افزود: بیماری ADHDنیز یک اختلال عصبی با الگوی شناخته شده ای از علایم شامل عدم توجه، بیش فعالی و تحریک پذیری است که منجر به درجاتی از اختلال عملکرد می شود.
هادی زاده خاطرنشان کرد: اختلال دوقطبی هم از مشکلات روانی بسیار شدید در بین مشکلات روانی نوجوانان و کودکان است. این اختلال شامل سایکوز، مانیا و درجات شدید پرخاشگری و اختلال است. ریسپریدون دربهبود علایم بالینی این بیماری ها مؤثر است.
وی افزود: عدم همراهی بیماران مبتلا به اختلالات سایکوتیک در درمان از مشکلات اصلی در عدم نتیجه گیری درمان است. برای کاهش عدم همکاری بیماران در مصرف خوراکی، اشکال دارویی آهسته رهش برای چندین داروی کنترل کننده این اختلالات ساخته شده است.
این پژوهشگر تاکید کرد: از مزایای این اشکال دارویی، کاهش بروز علایم حاد در مقایسه با فرمولاسیون های خوراکی است. همینطور مزیت اصلی سیستم آهسته رهش تزریقی دارو اینست که دارو را در مدت زمان طولانی مثلاً یک ماه در غلظت درمانی حفظ می نماید و دیگر نیازی به مصرف خوراکی مکرر دارو نیست.
وی در انتها تصریح کرد: این پژوهش به عرضه فرمولاسیون تزریقی جدیدی از داروی ریسپریدون کمک می نماید که با عنایت به قابلیت افزایش زمان رهایش و کاهش عوارض جانبی می تواند مورد استقبال بیماران و شرکتهای داروسازی قرار گیرد.


منبع:

1403/04/11
11:28:38
5.0 / 5
104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین