داغ ترینها: ....

موشک غول پیکر ایلان ماسک ۴ هفته دیگر پرواز می کند

موشک غول پیکر ایلان ماسک ۴ هفته دیگر پرواز می کند

به گزارش کمیاب آنلاین، اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود، دیگر نیازی نیست که منتظر بمانیم تا قوی ترین موشک ساخته شده تا کنون را بار دیگر در آسمان ببینیم.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، موشک استارشیپ ۴۰۰ فوتی(۱۲۲ متری) اسپیس ایکس، تا به امروز چهار پرواز آزمایشی انجام داده است و بگفته ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل اسپیس ایکس، پرواز پنجم در شرف انجام است.
به نقل از اسپیس، ایلان ماسک روز جمعه(پنجم ژوئیه) در شبکه اجتماعی ایکس خود نوشت: پرواز پنجم در عرض چهار هفته.
این فضاپیما از دو بخش تشکیل شده است. پیشران مرحله اول که بعنوان سوپرهوی شناخته می شود و یک فضاپیمای مرحله بالایی با ارتفاع ۱۶۵ فوت به نام استارشیپ که هر دو بشکلی طراحی شده اند که قابل استفاده مجدد باشند.
چهار پرواز آزمایشی استارشیپ در ماه های آوریل و نوامبر سال ۲۰۲۳ و ۱۴ مارس و ۶ ژوئن سالجاری انجام شد. همه از مرکز استاربیس، مکان پرتاب موشک های اسپیس ایکس در جنوب تگزاس پرتاب شده اند.
این وسیله نقلیه در هر پرواز متوالی عملکرد بهتری داشته است. برای مثال، پرتاب اخیر کاملا مطابق برنامه انجام شد. سوپرهوی و استارشیپ به موقع از هم جدا شدند و مطابق برنامه به زمین بازگشتند و به ترتیب فرودی در خلیج مکزیک و اقیانوس هند داشتند.
این موفقیت به توضیح چرخش نسبتا سریع پرواز پنجم کمک می نماید. از آنجائیکه استارشیپ در ۶ ژوئن مطابق انتظار عمل کرد، اسپیس ایکس مشکلات کمتری برای تجزیه و تحلیل پیش از پرتاب بعدی دارد و اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده نیازی به بررسی نداشت، به این دلیل آمادگی فنی به جای تایید مقررات، محرک اصلی جدول زمانی پرواز پنجم است.
اگر همه چیز مطابق برنامه جلو برود، پرواز پنجم دارای یک چالش جدید هیجان انگیز خواهد بود. اسپیس ایکس گفته است که می خواهد پیشران غول پیکر را برای فرود دقیق بر روی پایه پرتاب استاربیس بازگرداند، تلاشی که توسط بازوهای «چاپستیک» برج پرتاب تاسیسات صورت خواهد گرفت. قرار است دو بازوی بلند پیشران موشک را در حال فرود در هوا بگیرند و آرام روی سکو قرار دهند.
ماسک گفته است که این استراتژی جسورانه سرعت پرواز استارشیپ را بیشتر می کند و به پیشران اجازه می دهد با سرعت بیشتری بازرسی، بازسازی و بار دیگر راه اندازی شود.


 

1403/04/17
13:25:08
0.0 / 5
64
تگهای خبر: شبكه اجتماعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین