داغ ترینها: ....

کشف گونه ای اعجاب انگیز از ماهی مرکب خون آشام

کشف گونه ای اعجاب انگیز از ماهی مرکب خون آشام

کمیاب آنلاین: دانشمندان از کشف گونه ای از ماهی مرکب خون آشام که تا حالا دیده نشده بود، شگفت زده شدند. این موجود در اعماق دریا که به زیست تابی و سازگاری منحصر به فردش با سطوح کم اکسیژن شناخته شده است، به شناخت پژوهشگران از تنوع زیستی دریایی می افزاید.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، دانشمندان دومین گونه زنده شناخته شده ماهی مرکب خون آشام یا جهنمی را ردیابی کرده اند. آنها آنرا درحال شنا در آب های عمیق جزیره هاینان در چین پیدا کردند.
بر اساس گزارش ها، این ماهی به عنوان دومین گونه شناخته شده ماهی مرکب خون آشام جهنمی در سطح جهان شناخته شده است.
این ماهی ها بیشتر در محیط های اقیانوسی معتدل و گرمسیری در مناطق مختلف جهان یافت می شوند.
ویژگی ها و زیستگاه ماهی مرکب خون آشام تازه کشف شده
اینگونه ها بیشتر در اعماق تاریک دریا زندگی می کنند. بنظر می رسد این ماهی مرکب یک ماهی مرکب جذاب است که طول آن ۳۰ سانتی متر و دارای حدود هشت بازو است.
با وجود نام ترسناک آنها، اینگونه ها بطور کلی برای انسان بی ضرر هستند و بیشتر به «برف دریایی» به عنوان منبع اصلی غذا متکی هستند و در منطقه کم اکسیژن دریا زندگی می کنند. برف دریایی در اقیانوس های عمیق یک بارش مداوم اغلب از قطرات ریز آلی است که از لایه های بالاتر ستون آب سقوط می کند.
ماهی مرکب خون آشام جهنمی در جایی از اقیانوس زندگی می کند که بیشتر موجودات در آنجا زنده نمی مانند. بدن آنها سازگاری منحصر به فردی برای زنده ماندن در سطوح خیلی کم اکسیژن دارد.
این موجودات زیست تاب(بیولومنسانس) هستند، به این معنا که می توانند از خود نور ساطع کنند و چندین ذره کوچک و خوراکی را جذب کنند.
پیش از این کشف، تنها یک گونه از آنها بطور رسمی شناخته شده بود که در سال ۱۹۰۳ بعد از یک سفر دریایی توسط «کارل چون» زیست شناس دریایی آلمانی توصیف شد.
تعدادی از گونه هایی که کشف شدند، اشکال کوچکی از ماهی مرکب جهنمی بودند که می توانند مجموعه دوم باله ها را نزدیک سر خود رشد دهند و باله های آنها با افزایش سن ناپدید می شوند.
یک زیست شناس دریایی نشان داد که ۱۰ گونه نزدیک به هم وجود دارد که در مراحل مختلف زندگی خود تفاوت های مورفولوژیکی را نشان می دهند.
این دومین باری است که دومین گونه ماهی مرکب خون آشام در جنوب چین کشف می شود. مورد قبلی در حدود ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ فوت زیر سطح دریا کشف شد.
حالا کارشناسان مشتاقانه منتظر تحلیل و بررسی نمونه های بیشتری هستند که ماهیت و رفتار اینگونه را به نمایش بگذارند.


اهمیت ماهی مرکب خون آشام در دریای جنوبی چین
دریای جنوبی چین به خاطر اکوسیستم های دریایی متنوع و تا حد زیادی ناشناخته اش مشهور است. این ماهی های مرکب خون آشام در حقیقت موجوداتی منحصر به فرد هستند. این بدان مدلول است که آنها چیزی بین ماهی مرکب و اختاپوس هستند و به خوبی با محیط های سخت در اعماق دریا سازگار می شوند. خواص زیست تابی منحصر به فرد آنها می تواند به آنها کمک نماید علاوه بر برقراری ارتباط، شکارچیان را گیج کنند.
بیشتر پژوهشگران براین باورند که دریای جنوبی چین محیط مناسبی را برای این موجودات فراهم می آورد. این شرایط به آنها کمک می نماید تا در وضعیت خیلی کم اکسیژن زنده بمانند.
در گذشته نزدیک، دریای جنوبی چین نقش مهمی در تنوع زیستی دریایی جهانی ایفا کرد. آب این دریا به شکلی دلپذیر است که موجوداتی مانند ماهی مرکب خون آشام را در خود جای می دهد.
پژوهشگران بیشتر در مورد چگونگی زنده ماندن این موجودات در این سطوح کم اکسیژن شگفت زده شده اند. همچنین، این یک راز است که چگونه آنها به شبکه غذایی متصل می شوند. حضور این موجودات در دریای جنوبی چین نیاز به حفاظت عمیق از این منطقه را نشان میدهد.
این نشان میدهد که عادات انسانی مانند صید بی رویه، صنعتی شدن و آلودگی می تواند حیوانات دریایی را تهدید کند. پژوهشگران تاکید می کنند که مناطقی که ماهی مرکب خون آشام در آن حضور دارند، باید محافظت شوند. این به حفظ سلامت کلی زندگی دریایی و پایداری کمک می نماید.
این ماهی مرکب خون آشام در دریای جنوبی چین به پژوهشگران کمک می نماید تا اکولوژی اعماق دریا را بهتر درک کنند. همین طور به تمرین روش های حفاظتی بهتر کمک خواهدنمود.
منبع:

1403/04/19
15:26:30
5.0 / 5
41
تگهای خبر: سفر , سلامت , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین