داغ ترینها: ....

شرکت بیل گیتس از هوا کره می گیرد!

شرکت بیل گیتس از هوا کره می گیرد!

کمیاب آنلاین: استارت آپی که بیل گیتس فناور ثروتمند مشهور روی آن سرمایه گزاری نموده توانسته است از هوای رقیق کره و سایر چربی های خوشمزه را بگیرد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، بیل گیتس پول خودرا روی یک استارت آپ کالیفرنیایی به نام سِیوِر(Savor) سرمایه گزاری نموده که معتقد می باشد می تواند با بهره گیری از کربن دی اکسید و هیدروژن، یک محصول غنی و چرب شبیه به کره درست کند.
به نقل از نیو اطلس، کره فقط شروع کار است و این استارت آپ درحال توسعه روشی برای تولید شیر، بستنی، پنیر، گوشت و روغن های گرمسیری با این روش است.
شرکت سیور از یک پروسه ترموشیمیایی برای ایجاد چربی حیوانی خود استفاده می نماید که عاری از ردپای محیطی صنایع لبنی و جایگزین های گیاهی است.
بیل گیتس می گوید: آنها با این واقعیت شروع کردند که همه چربی ها از زنجیره های مختلفی از اتم های کربن و هیدروژن تولید شده اند. سپس آنها تصمیم گرفتند تا همان زنجیره های کربن و هیدروژن را بدون دخالت حیوانات یا گیاهان بسازند.
وی ادامه داد: آنها در نهایت فرآیندی را توسعه دادند که شامل گرفتن کربن دی اکسید از هوا و هیدروژن از آب، گرم کردن آنها و اکسید کردن آنها برای شروع جدایی اسیدهای چرب و سپس فرمولاسیون چربی است.
خیلی از ما این را می دانیم که طبق گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(FAO)، دام ها مسئول ۱۴.۵ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای در جهان هستند و جایگزین های چربی حیوانی که شامل روغن های گیاهی است، به جنگل زدایی گسترده و از میان رفتن تنوع زیستی منجر می شود.
از طرفی محصولات لبنی بسیار خوشمزه هستند و دست کشیدن از آنها دشوار است. بدین سبب راهکارهایی نظیر حمایت مشتاقانه گیتس برای تولید کره تهیه شده از کربن دی اکسید و هیدروژن خبری امیدوارکننده هستند.


گیتس اظهار داشت: ایده ی روی آوردن به چربی ها و روغن های آزمایشگاهی ممکنست در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما پتانسیل آنها برای کاهش قابل توجه ردپای کربن بسیار زیاد است. ما با بهره گیری از فناوری ها و فرآیندهای اثبات شده یک قدم به دستیابی به اهداف آب و هوایی خود نزدیکتر می شویم.
کره تولیدی استارت آپ سیور به آسانی تولید می شود و مقیاس پذیر است، اما متقاعد کردن مردم جهت استفاده از آن و سایر محصولات لبنی این چنینی با محصولات لبنی حیوانی و گیاهی اساسا در آینده چالش برانگیز خواهد بود.
گیتس می گوید: چالش بزرگ، پایین آوردن قیمت این محصولات است تا این محصولات برای عموم مردم مقرون به صرفه شوند یا حداقل با همان قیمت چربی های حیوانی عرضه شوند. شرکت سیور در اینجا شانس خوبی برای موفقیت دارد، برای اینکه مراحل کلیدی پروسه تولید چربی آنها در صنایع دیگر نیز به کار گرفته می شود.
وی ادامه داد: این پروسه هیچ گاز گلخانه ای آزاد نمی کند و از زمین کشاورزی و کمتر از یک هزارم آبی که کشاورزی سنتی استفاده می نماید، بهره می برد. با اهمیت تر از همه، طعم بسیار خوبی دارد و مانند محصولات لبنی واقعی است، چونکه از نظر شیمیایی تفاوتی ندارد.
تحقیقات پژوهشگران این شرکت در مجله Nature Sustainability انتشار یافته است.
منبع:

1403/04/20
17:52:36
0.0 / 5
28
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین