داغ ترینها: ....

محققان كامپوزیت خود ترمیم شونده ساختند

محققان كامپوزیت خود ترمیم شونده ساختند

به گزارش كمیاب آنلاین محققان با تركیب نانولوله های كربنی چندجداره و و پلی بروسیلوكسان، كامپوزیتی ساختند كه پس از آسیب، خویش را ترمیم كرده و التیام پیدا می كند.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون آمریکا و دانشگاه توکیو از کامپوزیتی رونمایی کردند که دارای خواص خودترمیمی است، این ماده جدید عملکردی شبیه به دم مارمولک و بازوی ستاره دریایی دارد.
این کامپوزیت با ترکیب نانولوله های کربنی چندجداره و پلی بروسیلوکسان ساخته شده است. این کامپوزیت بگونه ای است که اگر دو قطعه بریده شده را باردیگر کنار هم قرار دهید، دو قطعه به هم متصل شده و درز میان آنها از بین می رود.
این فناوری کاربردهای گوناگونی می تواند داشته باشد؛ برای مثال، روی دو قسمتی که از هم جدا شده می توان یک سنسور قرار داد تا مشخص شود جدا شدن چه زمانی اتفاق افتاده و چه وقتی این دو بخش به هم جوش خورده اند. البته فرایند اتصال و به هم چسبیدن دو بخش سریع نیست و امکان دارد چند ساعت زمان نیاز داشته باشد.
سناریوهای دیگری هم برای این فناوری می توان تصور کرد؛ برای مثال، از این نانوکامپوزیت می توان برای تولید عملگرهای روباتیک بهره برد و در نهایت کنترلرهای نرم و قابل تغییر تولید کرد.
یک کنترلر می تواند حرکت فشاری انگشت را تشخیص دهد، دو کنترلر هم با هم ترکیب شده و دکمه لمسی بزرگی را بوجود می آورد که در نهایت چیزی شبیه کلیدهای روی پیانو ایجاد می شود. در ادامه دو کنترلر دور مچ کاربر قرار می گیرد و بعنوان یک دستگاه اسلاید مچ بندی عمل می کند.
حالا سه دوست که می خواهند یک بازی ویدئویی را انجام دهند می توانند این کنترل را به چند قسمت تقسیم کنند و از آن بعنوان ابزار کنترل بازی استفاده کنند. پس از اتمام بازی هم این کنترلرها می توانند کنار هم قرار گرفته و کنترلر اولیه را ایجاد کنند.
سناریوی محتمل دیگری که برای این فناوری می توان تصور کرد، بازویی با قابلیت استفاده مجدد است که می تواند اطراف اندام صدمه دیده قالب گیری شود و به مرور، در محل صدمه دیدگی خویش را ترمیم کند.
این گروه اخیرا با دیگر محققان بین رشته ای نتایج یافته های خویش را به اشتراک گذاشتند تا بتوانند پتانسیل های کاربردی این فناوری را با کمک آنها شناسایی کنند.


1399/03/22
20:00:57
3.3 / 5
2254
تگهای خبر: ابزار , بازی , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین