داغ ترینها: ....

جایزه كاولی ۲۰۲۰ به توسعه دهندگان نانوسكوپ رسید

جایزه كاولی ۲۰۲۰ به توسعه دهندگان نانوسكوپ رسید

كمیاب آنلاین: چهار محقق برجسته در حوزه توسعه ادوات میكروسكوپ الكترونی به سبب اصلاح انحراف نوری در میكروسكوپ الكترونی و امكان تصویربرداری از اتم های منفرد، موفق به دریافت جایزه كاولی 2020 در حوزه علوم نانو شدند.


به گزارش روز پنجشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، جایزه Kavli Prize for Nanoscience به چهار محقق برای توسعه فناوری تصویربرداری در مقیاس آنگسترومی اعطا شد. هارلد رُز از دانشگاه اولم، ماکسیمیلیان هایدر از شرکت سئوس (CEOS)، نوت اوربان از مرکز جولیچ و اوندریج کریوانک از شرکت نیون (Nion) به سبب مشارکت برای توسعه سامانه تصویربرداری الکترونی، جایزه یک میلیون دلاری را دریافت خواهند کرد. آنها در این پروژه موفق به مشاهده اتم های منفرد شدند.
جایزه کاولی هر دو سال یک دفعه در سه حوزه تحقیقاتی مهم یعنی اخترفیزیک، علوم نانو و علوم اعصاب به محققانی که دستاورد قابل توجه به دست آورده اند، اعطا می شود.
زمانی که ما از یک میکروسکوپ برای مشاهده اجسام استفاده می نماییم، در واقع در حال کندن ذرات از سطح جسم هستیم. بطور طبیعی هرچه ذرات مورد استفاده کوچک تر باشند، می توان جزئیات بیشتری را نیز از سطح به دست آورد. با آنالیز ذرات جدا شده از سطح و داشتن یک برنامه کامپیوتری می توان تصویر جسم را به دست آورد.
برای تصویربرداری دقیق، دانشمندان از الکترون استفاده می نمایند تا در نهایت امکان تصویربرداری با جزئیات ظریف تر برقرار شود. اما در میکروسکوپ، الکترون ها گرفتار انحراف از مسیر شده و این مساله سبب کاهش وضوح تصاویر می شود که به این امر انحراف نوری گفته می شود.
این دقیقا جایی بود که برنده های جایزه کاولی ۲۰۲۰ به آن ورود کردند. آنها با ایجاد میدان های الکترومغناطیس هدایت ذرات حامله را به شکلی انجام دادند که تصاویری واضح تر به دست آمد. در واقع آنها موفق به اصلاح انحراف نور شدند. میکروسکوپ الکترونی که انحراف آن اصلاح شده به پژوهشگران اجازه می دهد نه فقط در مقیاس نانومتری، بلکه در مقیاس آنگسترومی نیز تصویربرداری کنند؛ بدین سبب امکان مشاهده اتم های منفرد وجود دارد.
بودیل هولست، رئیس کمیته جایزه کاولی در علوم نانو می گوید: کار این گروه مثال جالبی از نبوغ و پشتکار است که به بشریت امکان مشاهده فضاهایی را می دهد که قبل از این نتوانسته ایم ببینیم. ارج نهادن به این دانشمندان و به اشتراک گذاری دستاورد آنها با جهانیان می تواند زندگی و صنعت را تغییر دهد.منبع:

1399/03/24
13:56:42
5.0 / 5
2508
تگهای خبر: پروژه , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین