داغ ترینها: ....

گیاهان هم از خطر ذرات پلاستیكی در امان نیستند

گیاهان هم از خطر ذرات پلاستیكی در امان نیستند

به گزارش كمیاب آنلاین نتایج یك مطالعه نشان داده است گیاهان می توانند ذرات پلاستیكی را با ریشه های خود جذب كنند كه باعث می شود رشد آنها بسوزد و همزمان ارزش غذایی آنها هم كاهش پیدا كند.


به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل، زباله های پلاستیکی به ذرات ریزی تجزیه می شوند که محیط زیست را آلوده می کنند. حالا یافته های جدید محققان آمریکایی و چینی، شواهد مستقیمی عرضه می دهند که ذرات پلاستیکی در اندازه نانو می توانند در گیاهان انباشته شوند.
به گفته این محققان، استفاده گسترده از محصولات پلاستیکی و قابلیت بقای این ماده در محیط زیست، به آلودگی قابل توجهی منجر گردیده است. محققان در این مطالعه جهت بررسی تأثیر نانوپلاستیک ها بر رشد گیاهان، مدلی از گیاهی به نام Arabidopsis thaliana را در خاکی پرورش دادند که حاوی نانو ذرات پلاستیکی بود.
این مطالعه نشان داد که نانوپلاستیک ها، زیست توده کلی نمونه های گیاهی را کم کرد. کاهش زیست توده، برای گیاه خوب نیست و ارزش غذایی آنرا می کاهد. یافته های این مطالعه، شواهد مستقیمی دال بر این مورد عرضه می دهند که نانوپلاستیک ها می توانند در گیاهان انباشته شوند. با این وجود محققان تاکید دارند که برای ارزیابی تأثیر این آلاینده ها بر محصولات غذایی و ایمنی آنها باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.
این مطالعه در مجله Nature Nanotechnology انتشار یافته است.منبع:

1399/04/06
13:29:58
5.0 / 5
2649
تگهای خبر: اینترنت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین