داغ ترینها: ....

تولید واكسن كاربردی در صنعت آبزی پروری از طرف پژوهشگران كشور

تولید واكسن كاربردی در صنعت آبزی پروری از طرف پژوهشگران كشور

كمیاب آنلاین: پژوهشگران یك شركت دانش بنیان كشور موفق به تولید واكسن كاربردی «استرپتوكوكوزیس» شدند كه بیماری مهم صنعت آبزی پروری خصوصاً در گونه ماهی «قزل آلا رنگین كمان» است و در چند سال قبل موجب مرگ و میر تعداد خیلی از این نوع ماهی شده است.


به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از خطرات راه اندازی کسب وکار پرورش ماهی در دنیا مرگ ومیر این موجودات آبزی است. اتفاقی که خسارات زیادی به کارآفرینان تحمیل می کند.
اما با تولید واکسن دوگانه «استرپتوکوکوزیس» این مشکل رفع و ماهیان سردآبی در مقابل مهم ترین عامل مرگ ومیر مصون شدند.
یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده این واکسن کاربردی در صنعت آبزی پروری از سال ۱۳۸۴ کارهای تحقیقاتی را شروع کرد و بعد از ۶ سال موفق به تولید صنعتی این واکسن شد.
«استرپتوکوکوزیس» بیماری مهم صنعت آبزی پروری خصوصاً در گونه ماهی «قزل آلا رنگین کمان» است که در چند سال قبل موجب مرگ ومیر تعداد خیلی از این نوع ماهی شده است. با ساخت داخلی واکسن دوگانه استرپتوکوکوزیس، این بیماری از بین می رود.
احمد عرفان منش مدیر عامل شرکت دانش بنیان دام طب کوشان اظهار داشت: ماهی قزل آلای رنگین کمان یک گونه مهم اقتصادیست که در ایران و سایر کشورهای دنیا پرورش داده می شود. بدین سبب کنترل و جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از بیماری استرپتوکوکوزیس که نسل این گونه از ماهی را تهدید می کند، مهمست.
وی اضافه کرد: این محصول ایران ساخت در بیش از ۲۰ مزرعه آبزی پروری در کشور مورد استفاده قرار گرفته است. خسارت کلی ناشی از این بیماری در حدود ۱۰ درصد از حجم تولیدات کشور است که اگر این عدد را از میزان تولید در کشور (۱۶۰ هزار تن در سال) کم نماییم، میزان خسارت به وجود آمده عدد قابل توجهی خواهد بود.
عرفان منش افزود: بیماری استرپتوکوکوزیس یک بیماری باکتریایی است که در میان بیشتر ماهی های پرورشی شیوع دارد. این بیماری خسارات سنگینی به صنعت پرورش ماهی وارد میکند. در کشورهای پیشرو پرورش ماهی، واکسن استرپتوکوکوزیس یکی از واکسن های الزامی است.
وی عنوان کرد: صنایع پرورش دام کشور نیاز زیادی به نهاده های وارداتی دارند. صرفه جویی در واردات این اقلام و کاهش دوره پرورش و هزینه های دارو، اهمیت اقتصادی غیرمستقیم تولید واکسن را ۱۰ برابر می کند.منبع:

1399/04/10
13:11:04
2.5 / 5
2180
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین