داغ ترینها: ....

مهم ترین رویدادهای نجومی دهه دوم تیر ۹۹

مهم ترین رویدادهای نجومی دهه دوم تیر ۹۹

به گزارش كمیاب آنلاین گرفت جزیی ماه، مقارنه ماه و مشتری، هم نشینی ماه و سیاره زحل و قرارگرفتن سیاره زهره در اوج مداری خود از مهم ترین رویدادهای نجومی دهه دوم اولین ماه از فصل تابستان ۹۹ هستند.


مسوول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ساعت ۷: ۳۰ دقیقه بامداد فردا - چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۹۹ - سیاره عطارد از دید ناظر زمینی در بین خورشید و زمین قرار می گیرد که به آن مقارنه زیرین (سفلی) می گویند. در این زمان فاصله زمین تا خورشید ۰.۵۶۳ AU، معادل ۱۵۰ میلیون کیلومتر است.
فاطمه خراسانی اضافه کرد: ساعت ۳۰ دقیقه صبح پنج شنبه ۱۲ تیر، ماه در فاصله زاویه ای ۶.۳ درجه ای شمال و شمال شرق ستاره قلب العقرب (صورت فلکی عقرب) با فاصله زاویه ای ۱۵۰ و ۱۴۸ درجه از خورشید مشاهده می شود.
وی خاطرنشان کرد: شنبه ۱۴ مرداد ساعت ۷: ۳۰ دقیقه صبح، ماه در گره نزولی قرار می گیرد. سیارات در چرخش خود به دور خورشید(صفحه فرضی به دور خورشید) گاهی پایین تر و گاهی بالاتر قرار می گیرند و در دو نقطه با این صفحه مماس می شوند. این دو نقطه را اصطلاحاً گره مداری می گویند. مسوول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران توضیح داد: هرگاه سیاره از قسمت بالای صفحه منظومه شمسی(شمال) به سمت پایین صفحه(جنوب) به این نقطه برسد آنرا گره نزولی و هرگاه سیاره از قسمت پایین این صفحه به سمت بالای صفحه به این نقطه برسد آنرا گره صعودی می گویند. ماه هم نسبت به صفحه منظومه شمسی تمایل مداری دارد که حدود پنج درجه است و در هر بار چرخش به دور زمین، ۲ بار به گره صعودی و نزولی می رسد.
خراسانی تصریح کرد: یکشنبه چهاردهم مرداد ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه صبح ماه در فاصله زاویه ای ۱.۸۸ درجه ای جنوب شرقی سیاره مشتری قرار می گیرد و ساعت ۹ و ۱۴ دقیقه صبح، ماه گرفتگی جزئی یا گرفت نیم سایه ای ماه را داریم که البته این پدیده در ایران قابل رویت نیست.
وی افزود: روز دوشنبه ۱۶ مرداد هم ماه در فاصله ۲.۴۷ درجه ای جنوب سیاره زحل قرار می گیرد. همینطور چهارشنبه ۱۸ مرداد ساعت پنج و ۳۰ دقیقه صبح سیاره زهره در بیشترین روشنایی خود با قدر ۴.۴۸- درجه در آسمان مشاهده می شود و در ساعت ۱۸ و ۳۰ سیاره زهره در اوج مداری خود قرار می گیرد و بالاخره جمعه بیستم مرداد ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه ماه در فاصله زاویه ای ۴.۱ درجه ای جنوب شرقی سیاره نپتون مشاهده می شود.منبع:

1399/04/10
23:27:30
5.0 / 5
2600
تگهای خبر: مشتری , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین