داغ ترینها: ....

آیا جانوران حس ششم دارند؟

آیا جانوران حس ششم دارند؟

كمیاب آنلاین: پژوهشگران توانستند سیستم تشخیص زلزله را در جانوران شناسایی كنند. آنها معتقدند این سیستم حس ششم جانواران است.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، پژوهشگران موسسه مکس پلانک با همکاری پژوهشگران دانشگاه کنستانس در آلمان برای این منظور، حسگرهایی را به ۶ گاو، پنج گوسفند و ۲ سگ ساکن یک منطقه زلزله خیز در شمال ایتالیا متصل کردند و الگوی حرکت این جانوران را در طول چند ماه تحت نظر قرار دادند. در طول این زمان، مقامات ایتالیا وقوع ۱۸ هزار زمین لرزه را با شدت های مختلف در منطقه مورد آزمایش به ثبت رساندند. در این بین ۱۲ زمین لرزه با شدت ۴ ریشتر یا بیشتر به وقوع پیوست.
در نتیجه این تحقیقات مشخص شد جانوران مورد آزمایش در طول چند ساعت پیش از وقوع زمین لرزه، بی قرار هستند. هرچه فاصله این جانوران با مرکز وقوع زلزله کمتر بود، رفتار غیرعادی آنها سریع تر قابل تشخیص بود.

با وجود این که به اعتقاد خیلی از متخصصان، پیش بینی دقیق زلزله امکان پذیر نیست، بنظر می رسد جانوران قادرند این پدیده را چندین ساعت پیش از وقوع تشخیص دهند. در واقع برمبنای نتایج این مطالعه، ردگیری الگوی حرکت گونه های مختلف جانوری در مناطق مختلف، امکان پیش بینی وقوع زلزله را فراهم می آورد.

البته برای این منظور لازم است تغییرات رفتاری جانوران قابل اندازه گیری باشد و با ردگیری رفتار تعداد قابل توجهی از گونه های مختلف، تغییرات رفتاری هرگونه در ارتباط با وقوع زمین لرزه شناسایی شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Ethology انتشار یافته است.منبع:

1399/04/17
13:36:48
5.0 / 5
2698
تگهای خبر: تخصص , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین