داغ ترینها: ....

تبدیل دی ان ای به واكسن كرونا با نانومهندسی

تبدیل دی ان ای به واكسن كرونا با نانومهندسی

محققان با تا زدن رشته های DNA و ایجاد ساختارهایی شبیه به ویروس، ذراتی مشابه ویروس ایدز ساختند كه می تواند باعث تحریك شدید سیستم ایمنی بدن شود. آنها از این تكنولوژی برای تولید واكسن ضدكرونا استفاده می نمایند.


به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، راهبرد جدیدی برای تولید واکسن عرضه شده که در آن رشته های DNA تا زده شده و شبیه به ساختار ویروس در می آید، سپس روی سطح آن با پروتئین های ویروسی پوشش داده می شود، محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ) در حال استفاده از این تکنولوژی برای تولید واکسن ضدکرونا هستند.
رشته های تاخورده DNA در این پروژه، از نظر ابعاد و شکل بسیار شبیه به ویروس می باشد و روی سطح آنها با استفاده از پروتئین های ویروس HIV پوشانده شده است. این پروتئین ها که در واقع آنتی ژن بوده، دارای الگوهایی هستند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود و پاسخ جدی در بدن ایجاد می کنند.
پژوهشگران از این تکنولوژی برای تهیه واکسن استفاده می نمایند. آنها در حال تهیه واکسن ضد کرونا با این فناوری هستند و پیشبینی می کنند که این نوع واکسن ها را بتوان برای طیف وسیعی از بیماری های ویروسی به کار برد.
دارل ایروان، از محققان این پروژه اظهار داشت: قوانین طراحی که در این پروژه به کار رفته از نظر ژنتیکی قابل استفاده برای آنتی ژن های بیماری های مختلف است.
بث یکی دیگر از محققان این پروژه اضافه کرد: ساختار DNA شبیه به گیره است، ازاین رو می توان آنتی ژن ها را در آنجا قرار داد، این ذرات شبیه به ویروس به ما این امکان را می دهد که برای نخستین بار اصول مولکولی بنیادین تشخیص توسط سلول ایمنی بدن را دریابیم.
ویروس های طبیعی، نانوذرات حاوی آنتی ژن هستند که تصور می شود سیستم ایمنی بدن (به ویژه سلول های B) برای شناخت موثر چنین آنتی ژن هایی تکامل یافته است، حالا واکسن ها از ساختارهای ویروس طبیعی تقلید می کنند و اعتقاد بر این است که چنین واکسن های حاوی نانوذرات در تولید پاسخ سیستم ایمنی بدن بسیار موثر هستند.
با این حال، تعیین اندازه ذرات و فاصله میان آنتی ژن ها و تعداد آنتی ژن در هر ذره برای دانشمندان چالش برانگیز بوده است، این گروه نشان دادند که با استفاده از تا زدن DNA می توان این شاخص ها را به دلخواه مدیریت کرد. نتایج این پروژه در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.منبع:

1399/04/19
15:24:14
5.0 / 5
2290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین