داغ ترینها: ....

كاوشگر كنجكاوی سفر تابستانه خویش را شروع كرد

كاوشگر كنجكاوی سفر تابستانه خویش را شروع كرد

به گزارش كمیاب آنلاین سازمان فضایی آمریكا (ناسا) اعلام نمود كه مریخ نورد «كنجكاوی» این سازمان باردیگر در حال حركت است و سفر تابستانی طولانی مدتی را به ارتفاعات كوه «شارپ» شروع كرده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، مریخ نورد کنجکاوی از سال ۲۰۱۲ در سیاره مریخ بوده است و دو سال بعد تنها به مقصد اولیه کوه «شارپ» در ۱۵۴ کیلومتری دهانه «گیل» رسید. از اوایل سال ۲۰۱۹، این کاوشگر بدون سرنشین سرگرم تحقیق و تفحص در منطقه ای به نام «واحد زایش خاک رس» (clay-bearing unit) بوده و تا ماه مه نمونه های حفاری شده را آنالیز کرده است. این آنالیز نشان داد که این نمونه ها حاوی بیشترین میزان ماده معدنی رس هستند که تا آن زمان در این سیاره سرخ یافت شده بود.
کاوشگر کنجکاوی بعدها با کشف مقادیر زیادی گاز متان در مریخ باعث حیرت محققان شد؛ این کاوشگر همینطور با آشکار ساختن تغییرات فصلی عظیم در سطح اکسیژن این سیاره سرخ، محققان را گیج و مبهوت کرد.
اما در اواخر ماه مه سالجاری میلادی محققان کاوشگر کنجکاوی را عازم ماموریتی در انتهای شمالی منطقه ای به نام گرینهی پدیمنت (Greenheugh Pediment) کردند که شیب بسیار تندی دارد تا نگاهی به این سرزمین بیاندازد.
کنجکاوی در حوالی قله این منطقه، گره هایی را کشف کرد که نشان می دهند در این دهانه مدت طولانی پس از، محو دریاچه ها آب وجود داشته است.
اکنون دانشمندان امیدوارند که کاوش کنجکاوی در این منطقه جدید سرنخ هایی در مورد نحوه تغییر اوضاع اقلیمی هوا در حدود ۳ میلیارد سال پیش عرضه نماید.
محققان این مأموریت انتظار دارند که حداکثر سرعت کاوشگر کنجکاوی در مکان هایی میان ۲۵ تا ۱۰۰ متر در ساعت کاهش پیدا کند و در قسمتی از این سفر کنجکاوی خود تصمیماتی در زمینه حرکتش بگیرد.
«مت گلیندر» راننده اصلی مریخ نورد کنجکاوی که مانند سایر اعضای گروه مأموریت کنجکاوی به علت شیوع همه گیری کووید-۱۹ در خانه کار می کند، اظهار داشت: کنجکاوی نمی تواند کاملا بدون دخالت انسان حرکت نماید اما این قابلیت را دارد که در طول مسیر به منظور جلوگیری از برخورد با سنگ های بزرگ یا زمین های پرخطر تصمیمات ساده ای بگیرد.
امید می رود که کاوشگر کنجکاوی تا اوایل پاییز به مقصد جدید خود برسد هر چند که امکان دارد در طول این مسیر به علت کشف زمینه های جالب برای حفاری متوقف شود.


1399/04/20
13:23:56
5.0 / 5
2128
تگهای خبر: اینترنت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین