داغ ترینها: ....

جنس ماده كشف شده در نیمه تاریك ماه مشخص شد

جنس ماده كشف شده در نیمه تاریك ماه مشخص شد

ماهیت ماده ژل مانندی كه ماه نورد چینی Yutu-2 شهریور ماه سال قبل در نیمه تاریك ماه كشف كرد، سرانجام مشخص شد. پژوهشگران با تحلیل تصاویر این ماده و مقایسه آنها با نمونه سنگ های آورده شده به زمین از ماموریت آپولو می گویند این ماده همانطور كه پیش بینی می شد، از جنس سنگ است.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، فضاپیمای Chang'e ۴ چین در ژانویه سال ۲۰۱۹ نخستین فضاپیمایی است که در نیمه تاریک قمر زمین فرود آمد.
چین چند ماه بعد ادعا نمود، ماه نورد این فضاپیما که Yutu-۲ نام دارد، ماده «ژل مانندی» را در بستر یکی از دهانه های برخوردی ماه پیدا کرده است. پژوهشگران چینی آنرا «ماده رنگی مرموز» توصیف کرده و دنیای علم را در شوک فرو بردند.
حال نزدیک به یک سال بعد از کشف این ماده، تعدادی از محققان چینی با تحلیل داده های ماه نورد Yutu-۲ می گویند این ماده احیانا به سبب ذوب شدن مواد بعد از برخورد شهاب سنگ یا فوران آتشفشان های سطح ماه به وجود آمده است. بگفته پژوهشگران این ماده شباهت زیادی به دو نمونه از سنگ هایی دارد که در ماموریت های آپولو ۱۵ و ۱۷ به زمین آورده شدند.
محققان چینی می گویند تحلیل تصاویر گرفته شده از دوربین های ماه نورد Yutu-۲ نشان میدهد که این ماده عموما از «لاژیوکلازها» (حدود ۴۵ درصد)، «پیروکسن» (۷ درصد) و «الیوین» (۶ درصد) تشکیل شده که به وفور در سطح ماه یافت می شوند. پژوهشگران همین طور رنگ این ماده را سبز تیره و ابعاد آنرا بطور تقریبی ۵۲ در ۱۶ سانتی متر تخمین زده اند.
آنها نتیجه گرفتند که این ماده احیانا حین برخورد شهاب سنگ با سطح ماه به وجود آمده است.


1399/04/22
14:19:32
5.0 / 5
2490
تگهای خبر: دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین