داغ ترینها: ....

ژوئیه، ماه مریخ

ژوئیه، ماه مریخ

كمیاب آنلاین: ژوئیه ماه بزرگی برای ماموریت به مریخ شمرده می شود برای اینكه در این ماه میلادی سه ماموریت از طرف ناسا، چین و امارات متحده عربی به این سیاره سرخ صورت خواهد گرفت.


به گزارش پایگاه اینترنتی abc، مقرر است در این ماه میلادی سه فضاپیمای جدید از سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، چین و امارات متحده عربی برای سفر به مریخ به فضا پرتاب شوند.
دلیل انتخاب ماه ژوئیه برای انجام ماموریت ها به مریخ این است که در فاصله زمانی میان اواسط ماه ژوئیه و اواسط ماه آگوست، زمین و مریخ در وضعیت مناسبی نسبت یکدیگر قرار می گیرند که موجب می شود کمترین مسافت برای سفر میان این دو سیاره ایجاد شود.
اگر این ماموریت ها طبق برنامه پیش روند، نخستین فضاپیمایی که هفته جاری به سمت مریخ پرتاب می شود، اوایل سال آینده میلادی به این سیاره سرخ خواهد رسید.
این فضاپیماها به تعدادی دیگر از مدارگردها، کاوشگرها و لندرهایی (سطح نشینانی) که از قبل این سیاره سرخ را بررسی می کنند، خواهند پیوست.
همچنین هر کدام از این فضاپیماها وظیفه دارند به سوالاتی که هیچ فضاپیمای دیگری قبل از این جواب نداده است، پاسخ دهند.
«آلیس گورمن»، عتیقه شناس فضایی در دانشگاه «فلیندرز» در آمریکا، اظهار داشت: ورود چین و امارات متحده عربی به اکتشاف مریخی، زمینه ای است که تابحال تحت تسلط آمریکا و روسیه بوده است و برای ماموریت های آتی به این سیاره سرخ سودمند خواهد بود. این کشورها علاوه بر بررسی علم جدید، همین طور سرگرم آزمایش انواع مختلفی از فناوری ها هستند.


مریخ نورد «پشتکار» ناسا
ناسا در ماموریت «مارس ۲۰۲۰» خود می خواهد کاوشگر جدیدی را به نام «پشتکار» (Perseverance) در این سیاره سرخ قرار دهد.
در صورتی که این کاوشگر با موفقیت بر مریخ فرود آید، این دهمین تلاش موفق آمریکا برای قرار دادن یک ربات بر سطح این سیاره سرخ از سال ۱۹۷۵ خواهد بود؛ همین طور پشتکار به کاوشگرهای دیگری به نام «کنجکاوی» و «این سایت» (InSight‎) که حالا در مریخ هستند، ملحق می شود.
«آبیگایل آلوود» زمین شناس استرالیایی در آزمایشگاه «پیش رانش جت» ناسا که مسئول PIXL - یکی از هفت ابزار مستقر در کاوشگر پشتکار- است، اظهار داشت: پشتکار، نخستین کاوشگری است که ماموریت آن کشف شواهدی از حیات باستانی در مریخ است. ماموریت های قبلی همه به دنبال کشف شواهدی از آب و قابلیت سکونت در مریخ بوده اند.
انجام این ماموریت هم اکنون به حدود ۳۰ ژوئیه به تاخیر افتاده است.


«تیان ون-۱» (Tianwen-۱)
چین در ماموریت جدید خود به مریخ نخستین مجموعه از یک مدارگرد، لندر (فرودگر) و کاوشگر را به این سیاره سرخ ارسال خواهدنمود.
این ماموریت که «تیان ون-۱» نام دارد دومین تلاش چین برای ارسال یک فضاپیما به مریخ است. مقرر است این ماموریت در تاریخ ۲۳ ژوئیه صورت گیرد.
مدار گرد «Yinghuo-۱»، در نخستین ماموریت چین به مریخ، در سال ۲۰۱۲ سوار بر فضاپیمایی که سازمان فضایی روسیه آنرا ساخته شده بود، سقوط کرد و از بین رفت اما حالا چین در دومین ماموریت خود به این سیاره سرخ از فناوری های خود که در برنامه فضاییش با موفقیت استفاده شده اند، استفاده می نماید.
چین در این ماموریت از چتر نجات های تولیدشده برای برنامه خدمه دار پرواز فضایی Shenzhou و سیستم های پیش رانش و هدایت خودکار و طراحی های استفاده شده در فرودگرهای «چانگ-۳» و «چانگ-۴» بر کره ماه، استفاده می نماید.
مقامات چینی در مورد این ماموریت محتاطانه و محرمانه عمل کرده اند و هنوز بطور رسمی و عمومی مکان فرود نهایی آنرا روی مریخ اعلام نکرده اند اما ابزارهای علمی «تیان ون-۱» حاکی از یک عملیات اکتشاف گسترده در محیط مریخ است.
مدارگرد تیان ون-۱ دارای شش ابزار است که شامل دوربین با وضوح بالا، مغناطیس سنج و طیف سنج مواد معدنی است که به اعضای تیم ماموریت این امکان را می دهد که ترکیب سنگ های سطح مریخ را شناسایی کنند.
مریخ نورد تیان ون-۱ نیز دارای شش ابزار همچون ایستگاه هواشناسی، یک ردیاب میدان مغناطیسی و یک رادار قابل نفوذ به زیر سطح مریخ است که می تواند یخ-آب های زیرسطحی را تا عمق حدود ۱۰۰ متر شناسایی کند.
اگر ماموریت تیان ون-۱ موفق باشد، چین بعد از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، سومین کشوری خواهد بود که یک فضاپیما در مریخ می نشاند و این فرود حماسی می تواند راه را برای کارهای بزرگتر در آینده نزدیک هموار کند؛ همچون اینکه مقامات فضایی چین از تمایل خود برای اجرای یک ماموریت بازگرداندن نمونه های مریخی صحبت کرده اند که احیانا در اوایل سال ۲۰۳۰ پرتاب شود.


«امید»: نخستین کاوشگر امارات متحده عربی به مریخ
امارات متحده عربی نیز در ماه ژوئیه قصد دارد، نخستین کشور عربی باشد که یک فضاپیما به مریخ ارسال می کند.
درصورتیکه این ماموریت موفق شود، مدارگرد «امید» (هوپ) به ۶ مدارگرد دیگر آمریکا، اروپا و هند که هم اکنون از مدار زمین سرگرم بررسی مریخ هستند، ملحق خواهد شد.
این ماموریت مقرر است در تاریخ ۱۴ ژوئیه صورت گیرد. مدارگرد امید (هوپ) اوایل سال ۲۰۲۱ به مریخ خواهد رسید، سپس از سه ابزار علمی خود برای مطالعه اتمسفر، آب و هوا و اقلیم سیاره سرخ از بالا استفاده می نماید.
اعضای تیم ماموریت می گویند، مشاهدات این کاوشگر می تواند به پژوهشگران در درک انتقال طولانی مدت مریخ را از یک دنیای نسبتا گرم و مرطوب به یک سیاره سرد و بیابانی که امروز می شناسیم، کمک نماید. این انتقال با از بین رفتن جو ضخیم مریخ توسط بادهای خورشیدی اتفاق افتاده است.
مدارگرد «امید» (هوپ) توسط مرکز فضایی «محمد بن راشد» در امارات و با همکاری دانشگاه «کلرادو بولدر»، دانشگاه ایالتی «آریزونا» و دانشگاه «کالیفرنیا برکلی» ساخته شده است.
«هوپ» نخستین ماموریت علمی میان سیاره ای است که توسط یک کشور اسلامی عرب انجام می شود.منبع:

1399/04/24
13:33:18
5.0 / 5
2183
تگهای خبر: ابزار , اجرا , اینترنت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین