داغ ترینها: ....

دعوت از نوآوران برای ارائه راهكار كاهش آب شویی و هدررفت اوره در كشاورزی

دعوت از نوآوران برای ارائه راهكار كاهش آب شویی و هدررفت اوره در كشاورزی

كمیاب آنلاین: ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همكاری شركت خدمات حمایتی كشاورزی چالش نوآوری «كاهش آب شویی و هدررفت كود اوره در مصارف كشاورزی» را برگزار می نماید.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در ادامه چالش های نوآوری و فناوری، با هدف توسعه راه کارهای حل مشکلات صنعتی و رفع نیازهای فناورانه کشور، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مبادرت به برگزاری یک چالش نوآوری در پلت فرم آی چلنج (ichallenge.ir) کرده است. این چالش به دنبال توسعه راهکارهایی مبتنی بر فناوری نانو برای کاهش آب شویی و هدررفت کود اوره است که قابل استفاده در مصارف کشاورزی باشد.
جمعیت رو به رشد جهان، یافتن راهکارهای نوآورانه را در صنعت کشاورزی، اجتناب ناپذیر کرده است، کود اوره یکی از پرکاربردترین کودهایی است که در راندمان کشاورزی موثر است. در نتیجه هر گونه چاره نوآورانه برای ارتقای بازدهی آنها، منافع بسیاری به دنبال دارد. نیتروژن منبع مهم و ضروری برای رشد گیاه است. کود اوره (Fertilizer Urea) یا کاربامید (Carbamide) با فرمول شیمیایی CO(NH۲)۲ یکی از کودهای نیتروژن دار پرکاربرد است که ۴۶% نیتروژن دارد. این کود از واکنش بین آمونیاک مایع و دی اکسیدکربن در فشار بالا تولید می شود.
فراورده این واکنش بلورهای سفیدرنگی است که می توان آنرا به صورت جامد یا مایع (مخلوط با آب) مستقیم به خاک افزود یا روی گیاهان اسپری کرد، این ترکیب یکی از پرمصرف ترین اجزاء کودهای نیتروژن دار در جهان است، بیشترین کاربرد کاربامید در صنعت کشاورزی بعنوان افزودنی خوراک حیوان و کود است، امروزه قاره آسیا به سبب داشتن سطح وسیع مزارع برنج یکی از بزرگ ترین مصرف کننده های این محصول به شمار می آید، مشکل اصلی در استفاده از این کودها هدررفت آن به دلیلهای مختلفی چون آبشویی، نیتریفیکاسیون، تصعید و … است؛ اما در این بین مهم ترین عامل هدررفت، آبشویی ناشی از آبیاری خاک و بارش باران خصوصاً در مناطق پربارش است.
بنابر اعلام دبیرخانه چالش های فناوری و نوآوری ایران، شرکت کنندگان تا ۱۲ مردادماه ۹۹ فرصت دارند طرح مفهومی اولیه خودرا به دبیرخانه چالش ارسال نمایند. بعد از اتمام مهلت دریافت طرح ها و غربال اولیه آنها، داوری حضوری طرح ها صورت خواهد گرفت و سرانجام طرح های برگزیده به مرحله دوم راه می یابد.
برگزیدگان مرحله نخست، حدود سه ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی، نمونه ای آزمایشگاهی از طرح خودرا مطابق با ملاحظات فنی چالش بسازند. در این مرحله شرکت کنندگان به صورت گام به گام، پیشرفت طرح خودرا گزارش می دهند و برمبنای آن، از حمایت های نقدی و غیرنقدی تا سقف ۷ میلیون تومان بهره مند می شوند. شرکت کننده ای که بهترین نتیجه را در ارزیابی های فنی و اقتصادی به دست آورد ضمن دریافت جایزه ۳۰ میلیون تومانی، می تواند از سایر حمایت های تجاری سازی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بهره مند شود.
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباب جزئیات چالش (نحوه ثبت نام، شرایط ارسال چاره، جوایز و…) به آدرس ichallenge.ir مراجعه کنند.منبع:

1399/04/28
13:07:58
5.0 / 5
2313
تگهای خبر: تولید , خدمات , دبیرخانه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین