داغ ترینها: ....

پهنه های علم و فناوری در استان ها ایجاد می شود

پهنه های علم و فناوری در استان ها ایجاد می شود

به گزارش كمیاب آنلاین پهنه های علم و فناوری به منظور تجمیع امكانات، ظرفیت ها و قابلیت های نوآورانه منطقه ای برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان در استان ها ایجاد می شود.به گزارش روز یکشنبه دبیرخانه شورایعالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) رویکرد جغرافیایی و منطقه ای به نوآوری و تحلیل آن، مبین این امر است که گروهی از بازیگران و نقش آفرینان فعال در حوزه نوآوری شامل بنگاه ها و شرکت های تولیدی و خدماتی، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نهادهای واسطه ای در یک محیط در هم تنیده با هم تعامل و همکاری کرده و ماحصل این همکاری، ارتقاء شاخصهای اقتصاد دانش بنیان در منطقه خواهد بود.

مناطق با عنایت به عملکرد فعالان و بازیگران همینطور بر مبنای شاخصهای اقتصاد دانش بنیان از نظر نوآوری به مناطق نوآور، درحال گذر، کمتر نوآور دسته بندی می شوند. یکی از راهکارهای فراهم سازی شرایط ارتقاء نوآوری در مناطق، ایجاد هم افزایی از راه تجمیع امکانات و ظرفیت های نوآوری در نواحی مستعد است.

پهنه های علم و فناوری پیرامون مراکز علمی تحقیقاتی صنعتی داخل محدوده شهرها به منظور زمینه سازی برای تجمیع و هم افزایی عناصر موثر در ایجاد حوزه های دانش بنیان و فناوری برتر ایجاد می شوند. محدوده پهنه های مذکور متناسب با ظرفیت های کالبدی و ترافیکی منطقه، میزان تقاضا، تناسب با فعالیت، محدودیت های توسعه و منابع تعیین می شود.

دبیرخانه شورایعالی عتف وزارت علوم با هدف زمینه سازی برای تجمیع و هم افزایی عناصر و بازیگران اکوسیستم نوآوری، فراهم سازی شرایط ایجاد پهنه های علم و فناوری در مناطق مستعد را در دستور کار خود قرار داد.

بدین منظور با همکاری شورایعالی معماری و شهرسازی نسبت به تدوین و نهایی سازی ضوابط مکان یابی و استقرار شرکت ها، موسسات دانش بنیان و واحدهای فناور در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرها اقدام کرد؛ همینطور آئین نامه اجرایی تاسیس، توسعه پهنه ها و مناطق ویژه علم و فناوری در جلسه شورایعالی عرضه و بعد از تایید ریاست جمهوری جهت اجرا ابلاغ گردیده است.

فرآیند تاسیس و توسعه پهنه های علم و فناوری بر مبنای مصوبات فوق به صورت زیر خواهد بود:

یک) فرایند شناسایی و تایید پهنه های علم و فناوری در کلان شهرها: استانداری ها پیشنهاد ایجاد پهنه علم و فناوری در استان را با عنایت به توانمندی ها و ظرفیت های پهنه با طرح توجیهی و با عنایت به شاخص ها و الزامات تایید پهنه به دبیرخانه شورایعالی عتف عرضه می دهند.

دبیرخانه شورایعالی عتف بعد از بررسی درخواست ایجاد پهنه در دبیرخانه شورا مبحث را در دستور کار کمیسیون دائمی شورایعالی عتف قرار می دهد که بعد از تایید در کمیسیون دائمی شورا به کمیسیون ماده پنج استان(کمیسیونی که بر مبنای قانون تاسیس شورایعالی شهرسازی و معماری در هر استان شکل گرفته و وظیفه آن بررسی و تصویب طرح های تفصیلی شهری و تغییرات انها در هر یک از شهرهای استان است) ارسال و در صورت تصویب، جهت تایید نهایی به شورایعالی شهرسازی و معماری ایران عرضه خواهد شد.

دو) فرایند شناسایی و تایید پهنه های علم و فناوری در غیر کلانشهرها: استانداری ها پیشنهاد ایجاد پهنه علم و فناوری در استان را با عنایت به توانمندی ها و ظرفیت های پهنه با طرح توجیهی و با عنایت به شاخص ها و الزامات تایید پهنه به دبیرخانه شورایعالی عتف عرضه می دهند.

دبیرخانه این شورا بعد از بررسی درخواست ایجاد پهنه در دبیرخانه شورا مبحث را در دستور کار کمیسیون دائمی شورایعالی عتف قرار می دهد که بعد از تایید در کمیسیون دائمی شورا جهت تایید نهایی به کمیسیون ماده پنج استان ارائه می شود.منبع:

1399/04/31
13:30:01
5.0 / 5
2024
تگهای خبر: اجرا , بازی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین