داغ ترینها: ....

نابودی باكتری های مقاوم به دارو با نانوذرات آغشته به گرافین

نابودی باكتری های مقاوم به دارو با نانوذرات آغشته به گرافین

كمیاب آنلاین: پژوهشگران دانشگاه رایس در آمریكا موفق به تولید نانوذراتی شده اند كه درون غلافی از جنس اكسید گرافین قرار دارند و قادر به نابودی باكتری های مقاوم به آنتی بیوتیك در فاضلاب هستند.به گزارش پایگاه خبری ساینس، مقاومت ضدمیکروبی به مقاومت یک میکروارگانیسم (شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل) در مقابل داروهای ضدمیکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می شود.

زمانی که این میکروارگانیسم ها نسبت به داروهای ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر می شوند، عفونت در بدن باقی می ماند و به سادگی منتقل می شود.

مقاومت آنتی بیوتیکی به یک معضل جهانی تبدیل گشته است و بر مبنای آمار سازمان جهانی بهداشت، تعداد قربانیان ناشی از این بحران تا سال ۲۰۵۰ میلادی از سرطان تجاوز می کند.

درمان خیلی از بیماری های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان پذیر است و همین یک مورد نشان داده است مقاومت در مقابل این گروه درمانی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند.

ناکارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است.

تحقیقات گسترده ای به منظور راهکار مقاومت در مقابل آنتی بیوتیک در سرتاسر جهان وجود دارد.
در این راستا محققان دانشگاه رایس در آمریکا موفق به تولید نانوذراتی شده اند که درون لایه ای از جنس اکسید گرافین قرار دارند و قادر به نابودی باکتری های مقاوم به دارو در فاضلاب هستند.

باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک می توانند ژن های مقاوم را به یکدیگر منتقل کنند؛ ولی نانوذرات پیچیده شده در اکسید گرافین قادرند علاوه بر از بین بردن این باکتری ها، این ژن های مقاوم را هم نابود کنند.

این نانوذرات به شکل نانوکره هستند و از بیسموت، اکسیژن و کربن ساخته می شوند و زمانی که توسط نور تحریک شوند، قادر به تولید مولکول هایی به نام گونه های اکسیژن فعال (ROS) هستند که می توانند باکتری ها را نابود کنند.

مطالعات نشان داده است اگر این نانوکره ها در غلافی از جنس اکسید گرافین قرار بگیرند، عملکرد بهتری دارند و می توانند باکتری های مقاوم به داروی موجود در فاضلاب را نابود کنند.

نتایج این مطالعه در نشریه Water Research انتشار یافته است.منبع:

1399/05/05
14:22:38
2.5 / 5
2299
تگهای خبر: تولید , دستگاه , هزینه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین