داغ ترینها: ....
دبیر شورای عالی فضای مجازی كشور خبر داد

سند مقابله با انحصار سكوهای فضای مجازی ابلاغ گردید

سند مقابله با انحصار سكوهای فضای مجازی ابلاغ گردید

دبیر شورایعالی فضای مجازی كشور از ابلاغ سند سیاست ها و الزامات كلان پشتیبانی از رقابت و مقابله با انحصار سكوهای فضای مجازی اطلاع داد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به دستاوردها و نکات مثبت توسعه اقتصاد سکویی در دنیا و به تبع آن در کشور اظهار داشت: بواسطه خاصیت های منحصر به فردی چون بهره گیری از صرفه اقتصادی ناشی از توسعه مقیاس و توسعه قلمرو، کنترل قابل توجه بر کلان داده ها و بهره گیری از اثرات قدرتمند شبکه ای، نگرانی های جدی درباب شکل­ گیری و تقویت انحصارها و کاهش رقابت پذیری و افزایش موانع ورود به بازار برای کسب وکارهای نوپا دراین زمینه وجود دارد.
وی با بیان این که قانون گذاری و تنظیم گری در حوزه تقویت رقابت و مقابله با انحصار، تقریباً در بیشتر کشورهای دنیا از دو سال پیش با جدیت شروع شده است، اضافه کرد: اتحادیه اروپا فعالیت قابل توجهی را در این عرصه آغاز نموده است. در داخل کشور نیز با روند رو به افزایش چالش ها، پرونده ها و منازعات در رابطه با شکل ­گیری انحصار یا بروز و ظهور رفتارهای ضدرقابتی در بازار کسب وکارهای فضای مجازی کشور روبه رو هستیم. این روندها نشان میدهد که موضوع ایجاد انحصار در فضای کسب وکار سکوهای فضای مجازی و نحوه مواجهه با آن به یک دغدغه تبدیل گشته است.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور درباب اهداف این سند اشاره کرد: مرکز ملی فضای مجازی با اهداف "استفاده از فرصت ها و ظرفیت ها و مقابله با لطمه ها و تهدیدات ناشی از تحولات پرشتاب عرصه فضای مجازی"، "انتظام بخشی و مدیریت ابعاد و مسائل نوپدید این فضا"، "تضمین حفاظت حداکثری از حقوق کسب وکارها" و "برنامه ریزی همه جانبه برای بهبود شرایط کسب وکار در رابطه با فناوری های مجازی" در صدد تدوین سازوکاری برآمد که علاوه بر پشتیبانی از رقابت و مقابله با شکل گیری انحصار در بازار سکوهای فضای مجازی و کاهش موانع ورود کسب ‏وکارهای نوپا به بازار سکوها، ارتقاء کیفیت و مطلوبیت خدمات ارائه شده به کاربران را نیز مدنظر قرار دهد.
فیروزآبادی اظهار داشت: بعد از مطالعات دقیق کارشناسی، بررسی شیوه های مواجهه در سایر کشورها و بررسی دقیق چالش ها و منازعات شکل گرفته در داخل کشور که عمدتاً شامل مواردی چون محدودسازی کاربران سکوها جهت استفاده همزمان از خدمات سکوهای رقیب، ایجاد وابستگی میان خدمات ارائه دهندگان، ادغام ها یا تملک های غیررقابتی، عدم رعایت بی طرفی دستگاهی و بی طرفی سکویی، عدم شفافیت الگوریتم های مورد استفاده توسط سکوها و سوءاستفاده از قدرت مسلط در بازار جهت تحمیل بندهای قراردادی ناعادلانه بود، سند سیاست ها و الزامات کلان پشتیبانی از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی در نسخه اولیه تدوین شد.
وی ادامه داد: بعد از آن با مشورت و رایزنی تنظیم گران مرتبط همچون نمایندگان معاونت علمی و فناوری رئیس ‏جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان صداوسیما، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام صنفی کامپیوتر ­ای کشور و بطور خاص با مشارکت فعال مرکز ملی رقابت که در چارچوب کارگروهی تخصصی گرد هم آمدند، اصلاح و نهایی شد.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار نمود: مفاد سند، مصادیق اقدامات ضدرقابتی در بازار کسب وکارهای فضای مجازی را روشن ساخته، بوسیله ایجاد و ارتقاء شفافیت، ارائه دهندگان خدمات سکو را از تبعیض قائل شدن میان کسب وکارهای بهره ­بردار منع کرده، با سوءاستفاده از قدرت و موقعیت بازار برای محدودسازی رقبا مقابله کرده و ادغام ها و تملک هایی که انحصار را تقویت می کنند، محدود خواهد ساخت.
بنا بر اعلام شورای عالی فضای مجازی، دبیر شورای عالی فضای مجازی درباب وظایف مرکز ملی رقابت در این سند اظهار داشت: این مرکز مکلف شده تا تعاریف و معیارهای تصمیم گیری خودرا با درنظر گرفتن خاصیت های کسب وکارهای فضای مجازی به روز کرده و باتوجه به این که ماهیت ایجاد انحصار در این فضا بیشتر نیازمند تنظیم ­گری پیشینی است تا پسینی، رویه های تحقیق و تفحص خودرا با هدف شناسایی زودهنگام نشانه های بروز انحصار، فعال کند.
فیروزآبادی با اعلان اینکه در این راه کارگروه تشکیل شده بعنوان بازوی مشورتی شورای رقابت، یاری گر خواهد بود، اضافه کرد: امید است این سند که با دستور ریاست محترم جمهور ابلاغ گردیده، راهگشا و راهنمای شورای رقابت بعنوان متولی و تنظیم گر رقابت کشور، در مواجهه با پرونده ها و چالش های نوظهور و رو به افزایش در رابطه با ایجاد انحصار یا ارتکاب رویه های ضدرقابتی در بین کسب وکارهای فضای مجازی باشد.
منبع:

1399/05/08
14:31:19
5.0 / 5
1762
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین