داغ ترینها: ....

تب رشد فعالیت شركت های دانش بنیان و فناور در هفت سال گذشته

تب رشد فعالیت شركت های دانش بنیان و فناور در هفت سال گذشته

به گزارش كمیاب آنلاین ایرنا- آذربایجان شرقی بعنوان یكی از استان های دارای ظرفیت های بالقوه در حوزه شركت های دانش بنیان و فناور، در سال های گذشته شاهد اتخاذ تدابیر گوناگونی برای ایجاد جهش در این عرصه بوده است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، هر چند آذربایجان شرقی همچون استان های نخست کشور بود که پارک علم و فناوری آن با هدف دستیابی به فناوری های بالا در اوایل دهه ۱۳۸۰ در فضایی وسیع و قابل توجه با معیارهای آن روز افتتاح شد، اما استان در سال های بعد با فراز و نشیب های زیادی در راه پیشرفت در این بخش مواجه گردید.
نخستین اقدام عملی پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در آن سال ها، برگزاری نمایشگاه بین المللی "های تک" در تبریز بود که به رغم دشواری های بسیار ناشی از تحریم های نامشروع آمریکا با موفقیت برگزار گردید و برخی از شرکت های اروپایی یا نمایندگی هایشان در آن شرکت داشتند.
اما آغاز خوب پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی که مأموریت آن بعد از چند سال به ایجاد، حمایت و توسعه شرکت های فناور و دانش بنیان تغییر یافت، از اواسط دهه ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ با رکود نسبی مواجه گردید و پارک از جایگاه نخست خود فاصله گرفت.
با شروع به کار دولت تدبیر و امید که توجه به شرکت های دانش بنیان و فناور بار دیگر در کانون توجهات معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت، شیب رشد این مهم در آذربایجان شرقی هم به تدریج شدت گرفت.
تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی و برگزاری چندین دوره نمایشگاه و حشنواره بین المللی "رینوتکس" توسط آن در حوزه شرکت های دانش بنیان و فناور، اولین جلوه احیای این حوزه راهبردی در آذربایجان شرقی بود.
خوشبختانه تب رشد فعالیت ها و اقدامات معطوف به شرکت های دانش بنیان و فناور در آذربایجان شرقی در هفت سال گذشته نه تنها پایین نیامده، بلکه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان با محوریت دانشگاه تبریز هم با درک اهمیت و جایگاه آن در زندگی روزمره و هم برنامه های توسعه ای آینده محور، برای تقویت جایگاه شرکت های دانش بنیان و فناور در درون مجموعه خود کوشیده اند.
محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی

1399/05/08
21:29:14
5.0 / 5
1750
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین