داغ ترینها: ....

استقامت در سطح سیاره سرخ چه خواهد كرد؟

استقامت در سطح سیاره سرخ چه خواهد كرد؟

كمیاب آنلاین: تازه ترین كاوشگر مریخ ناسا به نام «استقامت» پنجشنبه 30 ژوئیه (9 مرداد) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترك خواهدنمود.


پایگاه اینترنتی سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، امروز سه شنبه اعلام نمود: کاوشگر «استقامت»"(Perseverance) که به اندازه یک خودرو است، بخش مهمی از ماموریت ۲.۷ میلیارد دلاری «مریخ ۲۰۲۰» این سازمان شمرده می شود.
قرار است استقامت پنجشنبه هفته جاری در یک بازه زمانی دو ساعته که از ساعت ۷: ۵۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی باز می شود، روانه سیاره سرخ شود. این فضاپیما سوار بر موشک «اطلس ۵» از پایگاه فضایی «کیپ کاناورال» در فلوریدا به فضا خواهد رفت.
طبق اعلام ناسا، اگر «استقامت» در روز تعیین شده پرتاب شود، در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ روی سطح مریخ فرود خواهد آمد. این تاریخ حتی با تعویق پرتاب همچنان حفظ می شود؛ برای اینکه به برنامه ریزان ماموریت کمک می نماید تا شرایط روشنایی و دما را در محل فرود پیش بینی و همین طور اطمینان حاصل کنند که ماهواره های مدارگرد مریخ برای مشاهده و انتقال اطلاعات به زمین در دسترس هستند.
جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ
«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه «جزرو» و جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهدنمود.
این ربات ۶ چرخ همین طور چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین آورده خواهند شد و پژوهشگران در آزمایشگاه های سراسر جهان، آنها را با جزئیات کامل بررسی می کنند و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها خواهند گشت.
فراهم کردن زمینه برای ماموریت های سرنشین دار به مریخ
استقامت همین طور می خواهد زمینه هایی را برای ماموریت های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می خواهد در دهه ۲۰۳۰ آنرا انجام دهد، فراهم آورد. بعنوان مثال، استقامت نیز مانند مریخ نورد «تیان ون-۱» چینی ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است. همین طور یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا موسوم به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن تولید می کند.
اولین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی
ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری کاوشگر استقامت نیست؛ چونکه این مریخ نورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام «نبوغ» (Ingenuity) نیز مجهز است که در زیر این کاوشگر تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می کند. نبوغ بعد از فرود روی سطح مریخ، آزاد خواهد شد و چند پرواز آزمایشی کوتاه را در آسمان مریخ انجام می دهد تا نخستین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی را رقم بزند.
استقامت اولین صدای مریخ را به زمین مخابره می کند
با وجود اینکه تابحال هشت ماموریت روانه مریخ شده اند اما هنوز هیچ صدایی بطور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است؛ این مساله به زودی با ارسال مریخ نورد «استقامت» به سیاره سرخ تغییر خواهدنمود.
استقامت به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ مجهز است. میکروفن اول قسمتی از سیستم EDL (ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین می نماید. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین های آن جفت می شود تا اولین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک ماموریت بر سطح مریخ داشته باشیم. میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخ نورد «کنجکاوی» است.
استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود روی سطح سیاره سرخ استفاده خواهدنمود. ChemCam از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می نماید. همین طور که لیزر کار خودرا انجام می دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال ترکیبات آلی می شود. اما صدایی که از این سنگ های در حال متلاشی شدن در می آید، می تواند به پژوهشگران سرنخ هایی راجع به ترکیب آنها بدهد. این میکروفن خارجی همین طور صدای محیط را در صورتیکه این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می کند و این یک مزیت دیگر برای پژوهشگران به همراه دارد.منبع:

1399/05/09
11:31:28
5.0 / 5
2200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین