داغ ترینها: ....
در نامه ارسالی كمیته سَنا به معاونت امور صنایع وزارت صمت مطرح شد

پیشنهاد تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا

پیشنهاد تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا

كمیاب آنلاین: كمیته سنا پیشنهاد خودرا درباب «تعدیل مبلغ و زمان قراردادهای حوزه فاوا» طی نامه ای به «معاونت امور صنایع وزارت صنعت معدن و تجارت» ارائه نمود.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، نشست مشترک کمیته سنا و معاونت امور صنایع وزارت صمت با موضوع بررسی نتایج مخرب پاندمی کرونا و جهش ناگهانی نرخ ارز که در بهار سال جاری به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر تولید، واردات و صادرات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) وارد کرده است، انجام شد.
در این نشست با حضور مهدی صادقی نیارکی -معاون امور صنایع وزارت صمت-، مقرر شد پیش نویس پیشنهادی نحوه جبران اثرات افزایش قیمت ارز در قراردادهای ریالی فاقد تعدیل و افزایش مدت زمان انجام تعهدات قراردادی پیمانکاران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسط کمیته سنا به این معاونت ارائه شود.
کمیته سنا بعنوان رگولاتور بخش خصوصی در امتداد رسالت خود در خصوص پشتیبانی از نزدیک به ۱۸ هزار عضو متخصص و فعال اقتصادی در حوزه فاوا، هدف از ارائه این پیشنهاد را دفاع از حقوق فعالان، خروج از سردرگمی، رفع اختلافات به وجود آمده و تبدیل تهدیدات به فرصت عنوان می کند.
مفاد پیشنهادات ارائه شده این کمیته بمنظور بررسی کارشناسی تعدیل ریالی و زمانی به این شرح است:
تشکیل «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات»، متشکل از نمایندگان سنا (سندیکای صنعت مخابرات ایران، سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور و اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران)، نمایندگان تام الاختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی پرونده‏ های ارجاع شده (و در صورت ضرورت نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی)
باتوجه به ترکیب ساختاری کمیته، بعد از بررسی و صدور تصمیم نهایی، تصمیمات ستاندن شده با ابلاغ رسمی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کارفرمایان لازم‏ الاجرا می شود.
نحوه محاسبه تعدیل ریالی با استناد به فرمول‏ ها و مدارک درخواست شده در بخشنامه ‏های سازمان برنامه و بودجه کشور همچون بخشنامه شماره ۱۳۵۵۸۵/۹۸ مورخ ۲۰/۰۳/۱۳۹۸ و با در نظر گرفتن نوسانات نرخ ارز در بازه قراردادها باشد.
درباب مواردی مانند قراردادها، استعلام‏ های خرید، خرید و فروش و به صورت کلی هر داد و ستدی که مشمول بخشنامه فوق ‏الذکر نیست، پیشنهاد کمیته سنا تعدیل برمبنای قیمت تمام شده کالای مورد معامله و برمبنای شاخص ‏های شفاف مانند فاکتور رسمی ارز خریداری و حواله شده در سامانه نیما، هزینه ‏های انبارداری، حمل و نقل و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی برمبنای جواز سبز، است.
در صورت نیاز به تعدیل زمان و یا فسخ به مصلحت قرارداد، با در نظر گرفتن کلیه مستندات ارائه شده توسط پیمانکار و کارفرما تصمیم نهایی اتخاذ شود. بدیهی است در این صورت کارفرما از این بابت ضمانت‏نامه ‏های حسن اجرا را ضبط نکرده و پیمانکار را در فهرست سیاه خود قرار نخواهد داد.
کارفرما و پیمانکار برای تسریع و تسهیل در امور باتوجه به بخشنامه ‏های موجود، درخواست اعمال تعدیل پیمانکار را بررسی و در صورت بروز اختلاف پرونده را به «کمیته عبور از بحران فناوری اطلاعات و ارتباطات» بعنوان مرجع حل اختلاف ارسال ‏کنند.
بگفته کمیته سنا، بدیهی است در صورت موافقت با طرح پیشنهادی، اجرایی شدن آن نیاز به بررسی های کارشناسی و ارائه راهکارهای حقوقی و قانونی مطابق با مفاد پیش بینی شده در قانون را دارد، که بعد از تشکیل کمیته مذکور نسبت به تدوین جزئیات مفاد آن اقدام خواهد شد.
کمیته سنا همین طور در پیش نویس پشنهادی خود آورده است که موارد پیشنهادی ذیل، مشمول تمامی قراردادهایی است که با شرایط زیر منعقد شده باشند:
طرف آن‏ها دستگاه های اجرایی، بانک ‏ها، سازمان ‏ها، شرکت ‏های دولتی و خصوصی هستند که قسمتی از سهام آن‏ها وابسته به دولت می باشد.
طرف آن‏ دستگاه‏ هایی هستند که مدیران آن‏ها توسط دولت منصوب شده است.
تاریخ شروع آن‏ها از یکم بهمن ۹۸ بوده و هم اکنون در جریان است.
پیمانکار در انجام تعهدات خود قصوری نداشته است.
بگفته این کمیته امید است که این راهکار همراه با حمایت مدیران وزارت صمت چاره ای برای برون‏ رفت سریع از مشکلات باشد و شرایطی عادلانه (برد-برد) برای تامین‏ کنندگان و تولیدکنندگان فراهم آید که مسئولیت تولید و تامین تجهیزات مورد نیاز توسعه زیرساخت های شبکه فاوای کشور را برعهده دارند.
منبع:

1399/06/06
23:14:19
5.0 / 5
1508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین