داغ ترینها: ....
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی است

جهش تولید نیازمند تعریف عملیاتی است

به گزارش كمیاب آنلاین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید براینكه، در جهش تولید باید رشد اقتصادی دو برابر رونق تولید باشد، اشاره كرد: جهش تولید برای پیاده سازی مناسب به طور قطع نیازمند یك تعریف عملیاتی است.


سعیدرضا عاملی عصر سه شنبه در حاشیه جلسه بررسی و نهایی سازی سند اقتصاد دانش بنیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، جلسه امروز با موضوع پیشنهاد مجلس شورای اسلامی در رابطه با قانون جهش تولید دانش بنیان با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف انجام شد اضافه کرد: جمع بندی جلسه این بود که مجلس شورای اسلامی در موضوع جهش تولید در مواردی که از جنبه سیاستی[سیاست گذاری] برخوردارست ورود پیدا نکند.
وی در این جلسه که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد اضافه کرد: این شورا حسب مصوبه جلسه ۸۲۲ و ۸۳۰ مکلف به تدوین سیاست های کلان در رابطه با اقتصاد دانش بنیان و همین طور سیاست های کلان در حوزه جهش تولید است.
وی گفت: ابعاد در رابطه با فناوری های نو در جهش تولید بسیار مهمست به سبب آنکه از یک طرف فناوری های نو ارزش افزوده بسیار بالایی داشته است و هم اینکه امروز در همه بخش های اقتصادی همچون صنعت، کشاورزی و خدمات این فناوری ها جایگاه بسیار پررنگی پیدا کرده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در این پیشنهادی که تهیه شده مواردی وجود دارد که جنبه بخشنامه اجرایی دارد، آن موارد نیز بایستی به دستگاه های دولتی واگذار شود و آنها نیز برای تدوین بخشنامه ها اختیارات خواهند داشت. چونکه تراکم قوانین نیز در مقررات گذاری امر معمولی نیست و ما هم اکنون ۱۲ هزار قانون مصوب در مجلس داریم که خود اینها موضوع تنقیح هستند. پس یک تنقیح پیش از تصویب روی این پیشنهاد صورت گیرد که این جلسه ادامه پیدا می کند.
عاملی افزود: اگر ما جهش تولید را با رونق تولید مقایسه نماییم قائدتا ضریب رشد اقتصادی جهش تولید باید دو برابر رونق تولید باشد، این بدان مدلول است که جهش تولید باید اقتصاد را به رشد دو رقمی رسانده و ناظر بر نیازها واولویت های اساسی مردم باشد، ضمن اینکه باید برخاسته از فناوری های موثر در جهان و آخرین دستاوردهای علمی باشد.
او اضافه کرد: هنگامیکه از دانش بنیان صحبت می شود یعنی امر تخصص گرایی را به عنوان یک بنیان اساسی در رشد و توسعه در نظر می گیریم و بطور قطع عمیق ترین لایه عدالت نیز در همین نگاه تخصص گرایی و نظام مندا شکل می گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد: هرچه به سمت جلو حرکت می نماییم ابعاد تخصص گرایی پررنگ تر شود که به طور قطع تامین کننده عدالت اجتماعی نیز است. ما در سال چهل و دوم انقلاب هستیم و توقع می رود که مصوبات از پختگی و عمق بیشتری برخوردار باشد.

تغییر مبنایی چشم انداز ۲۰ ساله به چشم انداز ۴۰ ساله
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اقدامات انجام شده درباب گام دوم انقلاب ابلاغی از طرف رهبر معظم انقاب نیز بیان کرد: شورای انقلاب فرهنگی در جلسه ۸۳۰ مصوبه ای در خصوص ایجاد یک کمیته در دبیرخانه این شورا بمنظور تدوین سیاست های کلان گام دوم در حوزه های دانش بنیان و حوزه های در رابطه با فرهنگ داشته است.
عاملی اشاره کرد: حدودا هفت راهبرد ابلاغی از طرف رهبر معظم انقلاب که در حوزه گام دوم انقلاب تدوین فرمودند یا فرهنگ بنیان است یا دانش بنیان و به شدت نگاه دانشی و نگاه فرهنگی در این هفت راهبرد دیده می شود.
وی اظهار داشت: اولین راهبرد رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مربوط به آموزش و تحقیقات است که تاکید آن است که آنسوی دانایی توانایی است، اگر ما بخواهیم توانا و قدرتمند شویم دانایی پایه همه توانایی های ما در عرصه های مختلف همچون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است پس این کمیته مشخص و اعضای آن تعیین شده اند اولین جلسه آن امروز تشکیل می شود و امیدواریم آثار بیانیه گام دوم انقلاب در برنامه پنج ساله هفتم دیده شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه، گام دوم انقلاب یک نظام برنامه ریزی چهل ساله است، اضافه کرد: می توان اظهار داشت که چشم انداز ما که ۲۰ ساله بود، تغییر مبنایی کرده است و به یک چشم انداز ۴۰ ساله تبدیل گشته است.
عاملی بیان کرد: در واقع نظام برنامه ریزی های طولانی مدت نیز از پیچیدگی های بیشتری در مقایسه با نظام های برنامه ریزی یکساله، پنج ساله و ۲۰ ساله برخوردارست کشورهای مختلف نیز امروز تلاش می کنند از برنامه های طولانی مدت استفاده کنند.
وی ابراز امیدواری کرد که گام دوم انقلاب نقطه شروعی باشد برای طرحی که در مجلس شورای اسلامی تهیه می شود، چونکه در جهش تولید دانش بنیان نیز همین ملاحظه وجود داشته است و این طرح ناظر برگام دوم انقلاب نیست و باید بتواند خودش را با ملاحظاتی که در گام دوم انقلاب وجود دارد تطبیق دهد.منبع:

1399/06/08
14:58:12
1.7 / 5
1644
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین