داغ ترینها: ....

كشف بقایای یك ابرنواختر در اقیانوس هند

كشف بقایای یك ابرنواختر در اقیانوس هند

كمیاب آنلاین: ستاره شناسان استرالیایی موفق به كشف بقایای یك ابرنواختر در اعماق اقیانوس هند شد كه به اعتقاد آنها این بقایا حدود 33 هزار سال پیش به زمین آمده است.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، ستاره ها هنگامی که سوخت شان تمام می شود، از بین می روند و گاهی اوقات این اتفاق با یک انفجار قدرتمند همراه می شود که به «ابرنواختر» مشهور است. این ابرنواخترها از خود، ماده ای رها می کنند که در سراسر جهان پخش می شود.
اکنون ستاره شناسان دانشگاه ملی استرالیا ردپای یک ابرنواختر را در اعماق اقیانوس هند کشف کرده اند. آنها معتقدند که بقایای این ابرنواختر حدود ۳۳ هزار سال پیش به زمین آمده است.
این پژوهشگران در مطالعه نمونه های رسوبی جمع آوری شده از اعماق اقیانوس هند، اثری از ایزوتوپ های رادیواکتیو آهن مشاهده نمودند. این نوع ایزوتوپ آهن که به «۶۰Fe» مشهور است روی زمین تولید نمی گردد. در واقع، آنرا می توان تنها در پرتوهای کیهانی یافت؛ به این معنا که این ماده باید حین انفجار ابرنواختر تولید و انتشار یافته باشد.
محققان در این مطالعه تخمین زدند که این ایزوتوپ آهن، در ۳۳ هزار سال قبل با سرعت ۳.۵ اتم در هر سانتی متر مربع در سال رسوب کرده و از یک ابرنواختر یک میلیون ساله ناشی شده است. پژوهشگران همین طور نشان دادند این انفجار حتما سبب پخش شدن ذرات گرد و غباری شده که هنوز هم ممکنست در فضای بین ستاره ای وجود داشته باشند.
این مطالعه در مجله National Academy of Sciences انتشار یافته است.منبع:

1399/06/11
23:18:28
2.5 / 5
1930
تگهای خبر: اینترنت , تولید , رادیو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین