داغ ترینها: ....

پارك علم و فناوری آذربایجان شرقی، پیشران جهش تولید

پارك علم و فناوری آذربایجان شرقی، پیشران جهش تولید

به گزارش كمیاب آنلاین پارك علم و فناوری آذربایجان شرقی با ارائه ایده تشكیل «شبكه جهانی انتقال فناوری» برای شكستن تحریم ها، ایجاد دومین صندوق پژوهش و فناوری، صدور ضمانت نامه های بانكی و امضای قرارداد با صنایع، پیشران جهش تولید در استان است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، توانمند سازی اقتصادی و افزایش رقابت پذیری واحدهای فناور در زمینه فناوری های نانو، تجاری سازی نتایج تحقیقات و ثروت آفرینی مبتنی بر علم و فناوری، کمک به ارتباط مراکز علمی و پژوهشی با بخش های اقتصادی جامعه، کمک به افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت های فناور داخلی در سطح بین المللی، توسعه فناوری و کارآفرینی و پشتیبانی از ایجاد و توسعه شرکت های کوچک و متوسط فناور و ایجاد بستر مناسب برای فعالیت واحدهای تحقیق و توسعه همچون اهداف و رویکردهای پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی است.
پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با هدف کلی توسعه فناوری و کسب و کارهای دانش محور تشکیل شده اند و با عنایت به وضعیت محیطی و سیاستگذاری های کلان در سطح داخلی و خارجی پارک، چشم اندازها و مأموریت های متفاوتی را دنبال می کند؛ این پارک دارای مکانیسم های زیرساختی مهمی است که سبب انتقال یافته های تحقیقات دانشگاهی و تولید دانش مضاعف شده، در نهایت عامل تسریع رشد اقتصادی در سطح ملی و منطقه ای می شود.
در خیلی از موارد، پارک علم و فناوری باعث ایجاد شغل، رشد درآمد و درگیر شدن در صنایع دارای رشد می شوند. از طرفی، پارک های علم و فناوری برای تجزیه و تحلیل در سطح ملی یا محلی در زنجیره ارزش کارآفرینی، محل مناسبی به شمار می آید؛ بر این اساس پشتیبانی از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی توجه جدی دولت تدبیر و امید قرار گرفته است؛ اجرایی سازی و بهره برداری از ظرفیت های کامل قانون پشتیبانی از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و حرکت به سمت خلق دستاوردهای اقتصادی در جهت نیل به هدف جهش اقتصادی همچون عملکرد دولت در این حوزه است.
دولت تدبیر و امید در زمینه حمایت های مالی با فعال سازی خطوط اعتباری تسهیلات مالی از راه صندوق نوآوری و شکوفایی در چارچوب اعطای وام قرض الحسنه، سرمایه در گردش، لیزینگ، تسهیلات تولید صنعتی، صدور ضمانت نامه، اعطای تسهیلات به‎منظور فرآیندهای پیش از تولید صنعتی و پشتیبانی از شرکت های عرضه دهنده خدمات تجاری سازی و پشتیبانی از صندوق های پژوهش و فناوری غیردولتی، تمامی تلاش خویش را در وضعیت نابسامان اقتصادی نشات گرفته از تحریم به کار بسته تا از شرکت های دانش بنیان حمایت لازم را داشته باشد.
تسهیل بروکراسی های پیچیده برای دریافت مجوز و تسهیلات جبران کمبود منابع مالی و نقدینگی با دریافت تسهیلات و گرنت، تسهیل تأمین مواد اولیه از خارج کشور، فراهم کردن شرایط برای تبلیغات گسترده و بازاریابی، پیگیری اجرای قوانین وضع شده، کنترل بر بازار ارز یا تخصیص ارز دولتی به صنایع نوپا، تخصیص فضای کارگاهی به شرکت هایی که احتیاج به فضای بیشتر برای توسعه دارند، از راهکارهای موثر بر تحقق جهش تولید است که پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این راستا با جدیت گام بر می دارد.

ابتکار پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در تشکیل شبکه جهانی انتقال فناوری
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایرنا، شبکه سازی و ارتباط با تمام بازیگران علم و صنعت را جزو برنامه های در دست اجرا برشمرد و اضافه کرد: سال قبل در اتحادیه پارک های بین المللی، پیشنهاد شبکه جهانی شرکت های دانش بنیان را مطرح کردیم که با استقبال اعضا مواجه گردید و بر این اساس با همکاری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، پارک علم و فناوری آفریقای جنوبی، نانت فرانسه و تکنو پارک استانبول این ایده را اجرایی می نماییم.
عبدالرضا واعظی با اشاره به دستاوردهای نظام در حوزه پارک های فناوری اظهار نمود: ارزش سرمایه گذاری های نظام در ایام کرونایی نمود یافت و شرکت ها در کمترین زمان با محصولات شان خویش را نشان دادند.
وی با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری پس از ۲۰ سال الان ثمر می دهند، اضافه کرد: چون رهبر معظم انقلاب پشتیبان پارک علم و فناوری است، ازاین رو با تغییر دولت ها پارک ها دستخوش تغییر نمی شوند.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه پارک ها به رغم نوپا بودن، پویا هستند، اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان در هر حوزه ای می توانند باری از دوش مردم بردارند.
واعظی با اشاره به اقدامات پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در سال گذشته، اظهار داشت: شناساندن پارک و ارائه ظرفیت های آن به صنایع و مسئولان، افزایش بودجه پارک از ۴.۵ میلیارد تومان به ۱۴ میلیارد تومان و ارتقا به رتبه هشت از رتبه ۲۵ همچون عملکردهای پارک استان است.
وی با اشاره به اینکه حالا به هیچ شرکتی بدهکار نیستیم و فاز به فاز اعتبار شرکت ها را پرداخت کرده ایم، اضافه کرد: با شناساندن پارک به صنایع، درهای پارک به روی عموم باز شد و الان پارک ها قوت قلب صنایع و پژوهشگران بخش خصوصی هستند.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، افتتاح دپارتمان «تجاری سازی و بازاریابی» را همچون تحولات روبه رشد در حوزه علم و صنعت نام برد و اظهار داشت: سود شرکت های دانش بنیان ما از صنایع چشم گیر است به صورتی که پارسال رقم قراردادهای شرکت های مستقر در پارک حدود ۴ میلیارد تومان بود.
واعظی با اشاره به عضویت پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در سامانه ستاد ایران (مناقصه) اظهار نمود: با عضویت در این ستاد، بازارهایمان از سطح محلی به ملی ارتقا یافت و می توانیم در مناقصات شرکت نماییم.
وی از صدور ضمانت نامه های بانکی و پشتیبان اجرا توسط پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اطلاع داد و اظهار داشت: سال قبل ۱۰ ضمانت نامه صادر کردیم و برپایه قانون برای نهادهای دولتی ضمانت نامه با امضای رئیس پارک صادر می نماییم.
واعظی با اشاره به اینکه با راه اندازی سامانه ثبت ایده تمام مراحل یک ایده از راه پیامک به اطلاع صاحب فکر رسیده می شود، اظهار داشت: با راه اندازی این سامانه هیچ نگرانی بابت نگرانی دزدی مالکیت فکری وجود ندارد و در این راستا در سال ۱۳۹۷، ۱۲۰ ایده و سال قبل ۶۹۱ ایده در پارک استان ثبت شده است.
واعظی با اشاره به اینکه به دنبال عضویت واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها و صنایع در پارک علم و فناوری هستیم، اظهار داشت: با عضویت واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ استان ضمن اینکه از محصولات دانش بنیان حمایت می نماییم، آنها می توانند از آخرین یافته های شرکت های دانش بنیان در جهت ارتقا کیفی و کمی تولیدات شان هم بهره ببرند.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، پیگیری ایجاد پارک علم و فناوری ویژه کودکان و نوجوانان در تبریز را همچون برنامه های در دست اقدام برای سالجاری نام برد و اظهار داشت: با ایجاد این پارک دروس علوم دانش آموزان در مرکز خلاقیت و شکوفایی شبیه سازی می شود، همینطور در این پارک کافه نوآوری، کافه کتاب و رصدخانه ویژه نوجوانان و جوانان ایجاد می شود.
واعظی از طریق اندازی چهار مرکز رشد در آذربایجان شرقی هم اطلاع داد و اظهار داشت: الان هشت مرکز رشد و سه مرکز نوآوری در استان وجود دارد و در کنار این ها مراکز رشد تخصصی را هم در تبریز راه اندازی می نماییم.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی از طریق اندازی کارخانه نوآوری در تبریز برای نخستین بار در کشور اطلاع داد و اضافه کرد: این محل با هزینه بخش خصوصی اداره می شود و محل تجمع شتاب دهنده ها و بستری برای شد صنعت و اقتصاد است.
واعظی همینطور از تاسیس اولین صندوق پژوهش و فناوری در استان با همکاری منطقه آزاد ارس پارسال اطلاع داد و اظهار داشت: این صندوق تا یک میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان کمک کرد.
وی با اشاره به اینکه نخستین خط اعتباری با اعتبار ۹ میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان استان پارسال پرداخت شد، اشاره کرد: در جریان سفر رئیس دفتر رئیس جمهوری به تبریز، ۲۷ میلیارد تومان اعتبار به صندوق اختصاص یافت.
بهره برداری از چهار پروژه بزرگ دانش بنیان در تبریز
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اظهار داشت: چهار پروژه بزرگ دانش بنیان در تبریز با سرمایه گذاری بیشتر از یکهزار میلیارد ریال در حال اجراست که بزودی به بهره برداری می رسد.
واعظی اشاره کرد: پروژه خط تولید تیوب لیزر سیلد گاز کربنیک با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد ریالی، توسط شرکت دانش بنیان "نوین اندیش سهند آرام " مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی برای تولید تیوب لیزر سیلد در حال آماده سازی می باشد.
وی با اشاره به اینکه این کارخانه به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع بعنوان نخستین کارخانه تولید تیوب لیزر گازکربنیک در خاورمیانه است و ظرفیت تولید ۵۰ تیوب لیزر در روز را دارد، اضافه کرد: الان ۹۷ درصد از مراحل راه اندازی این خط تولید به اتمام رسیده است.
رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اشاره کرد: فناوری تولید این محصول تا کنون در انحصار کشورهای انگلستان، آمریکا، آلمان و چین بود.
واعظی اظهار نمود: با دستیابی به این فناوری، حالا ایران در جمع پنج کشور تولیدکننده تیوب های لیزری قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: با اتمام این پروژه، تولید سالانه ۱۵۰۰۰ تیوپ لیزری در داخل کشور فراهم خواهد شد؛ تیوب لیزر در زمینه های مختلفی همچون دستگاه های برش، حکاکی روی فلز، چوب، چرم، لایه برداری در پزشکی و حتی در زمینه های نظامی کاربرد دارد.
واعظی اظهار داشت: پروژه دوم مربوط به بزرگترین خط تولید بردهای الکترونیکی کشور می باشد که توسط شرکت دانش بنیان صنایع بامداد پارلار به مساحت ۱۴۰۰۰ متر مربع و با سرمایه گذاری به مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال مراحل تکمیل نهایی خویش را طی می کند.
وی با بیان اینکه این پروژه در شهرک صنعتی سهند آذران در شرق تبریز در حال اجراست و تا کنون پیشرفت ۹۵ درصدی داشته است، اظهار داشت: با اتمام پروژه و افتتاح آن علاوه بر افزایش میزان تولید، زمینه اشتغال بیشتر از ۳۰۰ نفر فراهم خواهد شد.
وی اشاره کرد: شرکت دانش بنیان صنایع بامداد پارلار الان ۷۰ درصد بردهای الکترونیکی مورد نیاز صنایع لوازم خانگی کشور را تأمین می کند.
واعظی اعلام نمود: سایت جدید کارخانه تولید -ماشین آلات صنایع معدنی، ماشین آلات صنایع نفت و گاز و صنایع سلولزی، سومین پروژه ای است که در شهرک صنعتی تبریز ۴ در حال تکمیل است.
وی اظهار داشت: شرکت دانش بنیان شیمی، پژوهش صنعت، با سرمایه ۳۰۰ میلیارد ریالی در فضایی به وسعت ۲۷۰۰۰ متر مربع این کارخانه را آماده و تجهیز نموده و زمینه اشتغال مستقیم برای ۱۰۰ نفر را فراهم نموده است. این شرکت تا کنون قطعات گوناگونی برای صنایع کشور بومی سازی کرده است و در زمینه تعمیق ساخت داخل کارهای باارزشی انجام داده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اظهار نمود: خط تولید پیستون و گژن پین انواع موتورها، که توسط شرکت دانش بنیان صنایع محرکه آذران پیستون، مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، تجهیز و به راه افتاده است چهارمین پروژه در حال تکمیل است.
وی اظهار داشت: خط تولید پیستون و گژن پین انواع موتورها با سرمایه ۱۵ میلیارد ریالی در محل مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی تجهیز و راه اندازی شده و در این پروژه انواع پیستون های کمپرسورهای پالایشگاهی Nuovo، پیستون کمپرسور Hino و پیستون تراکتورهای پرکینز تولید می شود.
واعظی اعلام نمود: این خط تولید در فضایی به وسعت ۱۵۰۰مترمربع اجرا شده است و پیشرفت ۹۰ درصدی دارد.
دومین صندوق پژوهش و فناوری در آذربایجان شرقی راه اندازی می شود
معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی هم از طریق اندازی دومین صندوق پژوهش و فناوری برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در استان امسال اطلاع داد و با اشاره به اینکه اولین صندوق پژوهش و فناوری استان در سال ۱۳۹۸ با همکاری منطقه آزاد ارس به راه افتاده است، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان و تیم های دانشجویی که هنگام تحصیل در دانشگاه یا پس از اتمام تحصیلات در حوزه دانش بنیان فعالیت می نمایند، می توانند از تسهیلات این صندوق ها بهره مند شوند.
غلامرضا کیانی با اشاره به اینکه الان حدود ۳۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور در استان وجود دارد که یک هزار و ۱۰۰ نفر در آنها مشغول به کار هستند، تصریح کرد: صندوق های پژوهش و فناوری و پارک علم و فناوری از راه اعطای تسهیلات تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال، صدور ضمانت نامه ها، انجام سرمایه گذاری مشترک و ارائه برخی کمک های آموزشی، تجاری سازی و بازاریابی از این افراد حمایت می کند.
وی اظهار داشت: بر مبنای مواد ۲۱، ۴۳ و ۴۴ قانون رفع موانع تولید، مزایایی به شرکت های دانش بنیان اختصاص یافته است که این شرکت های می توانند از آنها استفاده کنند.
وی افزود: شرکت های دانش بنیان می توانند با استفاده از این قانون از ۱۵ سال معافیت مالیاتی، ۱۲ سال معافیت گمرکی، مشوق های بیمه ای، امتیاز شرکت در مناقصات و ترک تشریفات آنها، عدم اعزام فرزند پسر فعالان شرکت های دانش بنیان به خدمت سربازی و گذراندن خدمت نظام وظیفه در شرکت دانش بنیان و دریافت امریه سربازی برای متخصصان مورد نیاز و حمایت های دولتی برخوردار شوند.
کیانی یادآوری کرد: علاوه بر مواد قانون رفع موانع تولید برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، پتانسل و ظرفیت دیگری در برنامه پنج ساله ششم توسعه وجود دارد که همچون در مواد ۵۳ و ۵۴ آن در مورد توسعه حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی به صورت مرتب به شرکت های دانش بنیان اشاره شده است.
معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اظهار داشت: در این راستا دولت موظف شده برای توسعه صنایع حمل و نقل از شرکت های دانش بنیان استفاده نماید و در تبصره های «ج» و «چ» ماده ۶۴ این برنامه در مورد پشتیبانی از پروژه های تقاضا محور تاکید گردیده است به صورتی که واحدهای تولیدی در صورت استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در اجرای پروژه های توسعه خود می توانند از حمایت دولت مانند لیزینگ برخوردار شوند.
وی افزود: ماده ۶۵ برنامه ششم توسعه هم مربوط به حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان خارجی است که با شرکت های دانش بنیان داخلی همکاری می کنند.
وی با اشاره به افزایش سه برابری میزان حمایت های پارک علم و فناوری از شرکت های دانش بنیان، یادآوری کرد: سال جاری تلاش می شود هیچ ایده و اختراعی به سبب نبود حمایت مالی و معنوی کنار گذاشته نشود.
کیانی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ طرح ها و ایده های ارسال شده به پارک علم و فناوری با اعمال فرآیند پذیرش آنها به صورت آنلاین با رشد ۶ برابری مواجه گردید و تعداد طرح ها و ایده ها از ۱۱۷ مورد سال ۱۳۹۷ به ۶۹۱ مورد رسید.
وی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان و فناور در سال ۱۳۹۸ حدود یک هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال درآمد کسب کردند و علاوه بر آن حدود ۹ میلیون دلار محصول صادر کردند
امضای ۱۰۸ قرارداد با صنایع آذربایجان شرقی
مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی هم از امضای ۱۰۸ قرار داد با صنایع استان توسط این پارک اطلاع داد و اظهار داشت: همینطور با حمایت های انجام شده از شرکت های فناور استان برای سه هزار و ۷۱۶ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده است.
بهمن محمدیاری با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری استان در سال ۸۱ افتتاح شده، اضافه کرد: تا به امروز ۴۵۰ شرکت فناور تحت حمایت این پارک قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۱۸ شرکت دانش بنیان هستند، اضافه کرد: ۴۲ شرکت در مرحله عقد قرار داد، ۲۶۹ شرکت هم از پارک خارج شده و در زمان حاضر ۱۳۵ شرکت فناور در پارک علم و فناوری مستقر است.
محمدیاری با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری استان تا کنون به میزان ۵۱ میلیارد ریال از شرکت های مستقر در پارک حمایت کرده است، تصریح کرد: ۱۶۷ اختراع در این زمان ثبت شده و سی هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال شرکت ها فروش داشته اند.
وی ادامه داد: هفت مرکز رشد اقماری هم در شهرستان های مرند، مراغه، میانه، بناب و در منطقه آزاد ارس، مرکز تحقیقات کشاورزی و دانشگاه شهید مدنی و همینطور سه مرکز نوآوری در هشترود، ملکان و عجب شیر فعال است و همینطور سه مرکز رشد جدید در سراب، اهر و بستان آباد در حال تاسیس است.
مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اظهار داشت: در فضای تحریمی کنونی که صنایع با مشکلات بسیاری در تأمین قطعات مورد نیاز مواجهند، شرکت های دانش بنیان می توانند مشکلات صنایع را احصا کنند.
وی افزود: به منظور شناسایی مشکلات صنایع در اواخر بهمن ماه نمایشگاه نیازها و چالش های صنایع در پارک علم و فناوری استان برگزار می گردد.
محمدیاری با بیان درصدد ایجاد شهرک فناوری در منطقه آزاد ارس هستیم، اظهار داشت: تمامی هفت هزار شرکت فناور و سه هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان که در کشور فعالیت می نمایند می توانند وقتی به محصول دست پیدا کردند برای تولید و صادرات محصولات خود در این شهرک مستقر شوند.
وی افزود: برای این منظور ۵۰ هکتار زمین در منطقه آزاد ارس در نظر گرفته ایم تا بتوانیم از مزایای تعاملات بین المللی این منطقه که بدون بروکراسی های اداری در داخل سرزمین انجام می شود بهره مند شویم.
مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی اظهار داشت: به دنبال گسترش تعاملات بین المللی با پارک های علم و فناوری اسلوونی، استانبول و اسپانیا تفاهم نامه های همکاری امضا کرده ایم.
وی افزود: با آکادمی علوم آذربایجان و کشور آلمان هم در حال عقد قرار داد همکاری هستیم و همینطور به دنبال ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی مشترک با کشور گرجستان در حوزه گردشگری هستیم.
محمدیاری از ۲ برابر شدن اعتبار تجهیز پارک ها و مراکز نوآوری شهرستان های استان اطلاع داد و اظهار داشت: ۱۴۲ شرکت دانش بنیان در استان وجود دارد افزود و هر مجوز و شرکت دانش بنیانی می تواند تا سقف ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات بگیرد.
وی افزود: بزرگ ترین پشتیبانی از این شرکت ها خرید محصولات آنهاست و البته در این راستا، محصولات این شرکت ها ۱۵ سال معاف از مالیات و ۱۲ سال معاف از حق گمرک بوده و بدون مناقصه می توانند محصولات خویش را بفرشند.
وی خواهان حمایت و خرید محصولات شرکت های دانش بنیان از جانب دستگاه های اجرایی شده و اظهار داشت: شرکتی در استان دستگاه خط کشی خیابان ها را تولید کرده و ۱۱۰ دستگاه از آنها را به سایر استان ها فروخته است اما هنوز شهرداری تبریز در این راستا اقدام نکرده است. ِ
وی همینطور از ایجاد صندوق پژوهش و فناوری در استان اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال ۷ فقره تسهیلات با سود ۴ درصد به پژوهش گران پرداخت شده و افرادی که بتوانند در شرکت های دانش بیان اقدام قابلی انجام دهند معاف از سربازی خواهند شد.منبع:

1399/06/12
20:45:52
2.5 / 5
1582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین