داغ ترینها: ....

ساخت باتری جدید برای سفرهای فضایی

ساخت باتری جدید برای سفرهای فضایی

كمیاب آنلاین: پژوهشگران باتری جدیدی طراحی نموده اند كه سبك تر از نمونه های فعلی است و با سرعت بیشتری شارژ می شود و برای تامین توان مورد نیاز لباس ها و كاوشگرهای فضایی مناسب می باشد.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری ساینس، در این باتری جدید بجای لایه های گوناگون گرافیت، از لایه هایی متشکل از نانولوله های کربنی موسوم به Buckypaper استفاده می شود که بین آنها نانوذرات سیلیکون وجود دارند. صفحات متشکل از نانولوله های کربنی یک ساختار شبه سه بعدی را شکل می دهند که سبب می شود که نانوذرات سیلیکون حتی بعد از ۵۰۰ چرخه شارژ و تخلیه شارژ، به صورت الکتریکی به هم متصل بمانند. این وضعیت سبب کاهش مقاومت الکتریکی ناشی از خرد شدن نانوذرات سیلیکونی می شود.
استفاده از این فنآوری برای ساخت باتری علاوه بر این که سبب افزایش ظرفیت ذخیره سازی توان الکتریکی می شود، امکان شارژ باتری را با جریان بالاتر و در نتیجه با سرعت بیشتر فراهم می آورد.
پژوهشگران دانشگاه کلمسون واقع در آمریکا در این باتری ها از سیلیکون برای ذخیره توان الکتریکی در آند استفاده کردند. سیلیکون ظرفیت بالایی برای ذخیره توان الکتریکی دارد، اما صفحات سیلیکونی که در باتری ها مورد استفاده قرار می گیرد، در پروسه شارژ و تخلیه شارژ، خرد می شود. پژوهشگران برای حل این مشکل از نانوذرات سیلیکونی بهره گرفتند تا پایداری و طول عمر آنرا بالا برند.
بگفته پژوهشگران، یکی از کاربردهای مهم این باتری ها ذخیره انرژی در ماهواره هایی است که بخش عمده توان مصرفی خودرا از خورشید دریافت می کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Applied Materials and Interfaces انتشار یافته است.منبع:

1399/06/14
17:06:06
5.0 / 5
1911
تگهای خبر: باتری , سفر , سه بعدی , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین