داغ ترینها: ....

پیشنهاد استفاده از نقشه حرارتی برای برگزاری كلاس های درس

پیشنهاد استفاده از نقشه حرارتی برای برگزاری كلاس های درس

تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران و تیم ساخت كیت كرونا یك شركت دانش بنیان، طبق نتایج تحقیقات خود پیشنهاد دادند آموزش و پرورش با استفاده از نقشه حرارتی (Hit Map) كه نقاط زرد،  هشدار و سفید را تعیین می كند، در مورد نحوه برگزاری كلاس های مدارس در نقاط مختلف كشور تصمیم گیری كند.


سروش ستاره مجری طرح پیشبینی آماری پاندمی کووید ۱۹ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا تصریح کرد: با عنایت به این که شاهد بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی هستیم، پیشبینی می شود که آموزش و پرورش بر مبنای نقشه حرارتی، نسبت به حوزه های مختلف تصمیم گیری کند؛ بعنوان مثال وزارت آموزش و پرورش می تواند تعیین کند که در مناطق قرمز یا زرد چگونه کلاس های درس را برگزار کند.
وی افزود: بر مبنای نقشه های حرارتی می توان تعیین کرد در کدام مناطق کلاس های مجازی، در کدام مناطق نیمه مجازی و نیمه حضوری و در کدام مناطق کلاس های آموزشی مجازی برگزار گردد.
ستاره در مورد یکی دیگر از نتایج تحقیقات این تیم توضیح داد: با استفاده از تکنیک یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و همینطور شبیه سازی ذرات (machine learning) که یکی از تکنیک های مطرح دنیا در زمینه تحلیل و پیشبینی به حساب می آید، پیشبینی کرده ایم که موج سوم انتشار کرونا در ایران با افزایش تعداد مبتلایان همراه خواهد بود.
این محقق دوره دکترای پیوسته بیوتکنولوژی در مورد پیشبینی پیک سوم مبتلایان روزانه کرونا در کشور اظهار داشت: در این مطالعه از دو مدل سازی یادگیری ماشین و شبکه عصبی بهره گرفته شده است. در این طرح بر مبنای ترند بیماری و میزان رشد آن در ایام قبل و اینکه مشابهت انتشار کرونا با شیوع بیماری های مشابه آن مانند سارس در گذشته چگونه بوده، بر مبنای شبیه سازی ذرات که روش دقیقی در این حوزه است، پیشبینی می نماییم که در آینده چه اتفاقات احتمالی در زمینه پاندمی کووید ۱۹ در کشور رخ خواهد داد.
ستاره، پیک را به نقطه ای اطلاق کرد که شیب مبتلایان از حد آستانه ای بیشتر می شود و اظهار داشت: بزرگتر شدن این شیب نشان از پیک دارد و طی آن تعداد مبتلایان از یک حد مشخصی بالاتر می رود.
وی تصریح کرد: تهیه گزارش آماری از اپیدمی کرونا از اسفندماه سال قبل توسط این تیم شروع شده و هر هفته یا هر دو هفته یک مرتبه این گزارش ها منتشر می شود. هم اکنون ۱۴ شماره از این گزارش تهیه شده است.
ستاره اظهار داشت: تهیه این گزارش ها بر پایه تکنیک های روز دنیا مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و شبیه سازی ذرات است، در این مطالعات علاوه بر آنالیزی از وضع موجود شیوع، بر مبنای سناریوها، پیشبینی هایی از وضعیت شیوع این بیماری در بلندمدت و کوتاه مدت هم عرضه کرده ایم.
وی افزود: برای تهیه داده های استفاده شده در این گزارش از آمارهای رسمی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران بهره برده ایم و بر مبنای ارزیابی های انجام شده دقت گزارش های عرضه شده از پاندمی کرونا در کشور بیشتر از ۹۰ درصد بوده است.
ستاره خاطرنشان کرد: در گزارش های مربوط به فروردین ماه با استفاده از این تکنیک، پیک بوجود آمده در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه را که با توان ۶۶ درصد بود، اعلام کردیم و این امر هم صورت گرفت.
وی اظهار داشت: بر مبنای گفته مسئولان و هم آمارها، ایران تابحال دو پیک از این بیماری را شاهد بوده است؛ در پیک اول تعداد مبتلایان ۳۱۸۶ در روز بود که در ایام پیش از آن ۱۶۹۹ نفر در روز گزارش شده بود. در پیک دوم تعداد مبتلایان روزانه ۳۵۸۰ بود در صورتیکه در ایام قبل تعداد مبتلایان روزانه ۲۱۰۰ نفر اعلام شده بود و در پیک سوم پیشبینی می شود با عنایت به گلوگاه هایی که از آن عبور کرده همچون عزاداری ها، برگزاری کنکور و سفرهای تابستانه، تعداد احتمالی مبتلایان روزانه از هزار و ۹۰۰ نفر در روز به حدود سه هزار و ۱۰۰ نفر در روز افزایش یابد.
وی تصریح کرد: نتایج این تحقیقات در واقع نوعی پیشبینی است؛ در صورت رعایت اصول بهداشتی و سفارش ها از جانب مردم و عمل به آنها، می توان به میزان قابل توجهی شیوع بیماری را کم کرد.
این تحلیلگر افزود: ارائه این گونه گزارش های علمی هم به دولت در برنامه ریزی کمک می نماید و هم به مردم برای انجام رفتارهای مسوولانه و از این طریق بیماری کنترل می شود.
ستاره اظهار داشت: رفتار مسوولانه مردم در این بیماری به این صورت است که هر راهکار جایگزینی که باعث کاهش شیوع بیماری می شود، انجام دهند. متاسفانه این رفتارها رعایت نمی گردد بگونه ای که بر مبنای اعلام وزارت بهداشت رفتار مسوولانه مردم از ۸۰ درصد در فروردین ماه به ۳۰ درصد رسیده بود، همینطور رفتن به سفر هم نمونه رفتار غیرمسوولانه دیگری است که متاسفانه شاهد آن هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در تهیه این گزارش ها پیشنهاداتی هم در زمینه کاهش اپیدمی عرضه می شود. این پیشنهادات بر مبنای بیانیه های سازمان بهداشت جهانی با عنوان "پاسخ استراتژیک انسان در مقابله با بیماری های پاندمی" است.منبع:

1399/06/20
23:04:06
5.0 / 5
1421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین