داغ ترینها: ....

ابداع دماسنج كوانتومی كه تب كرم های كوچك را هم اندازه گیری می كند

ابداع دماسنج كوانتومی كه تب كرم های كوچك را هم اندازه گیری می كند

پژوهشگران با مجهزكردن یك میكروسكوپ نوری به حسگرهای كوانتومی موفق به ابداع یك دماسنج دقیق شدند كه می تواند حتی «تب» كرم های لوله ای كوچك را ثبت كند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، سیستم های کوانتومی نسبت به محیط اطراف بسیار حساس هستند که آنها را برای اندازه گیری تغییرات دمای داخل بدن ایده آل می کند. میکروسکوپ های نوری به دانشمندان امکان می دهند تا ساختارهای میکروسکوپی را در نمونه های بیولوژیکی تصور کنند و زمانی که با نشانگرهای زیستی فلورسنت ترکیب می شوند، می توان از آنها برای مشاهده رویه های بیولوژیکی بهره برد.
اکنون پژوهشگران دانشگاه «اوساکاسیتی» در ژاپن در یک مطالعه اثبات مفهومی، این دو فناوری را برای مشاهده سیستم های بیولوژیکی و فرآیندهایی که در آنها گرما و دما نقش مهمی دارند، ترکیب کردند.
محققان این تکنولوژی جدید هیبریدی را که از نانوالماس ها استفاده می نماید به نمونه ها کرم نماتد تزریق کردند.
الگوریتم جدید دماسنج کوانتومی ابداعی این پژوهشگران قادر به ردیابی حرکت الماس های میکروسکوپ و اندازه گیری چرخش های کوانتومی در الماس های فلورسنت بود و تغییرات دما را در داخل بدن کرم ها نشان داد.
محققان در جریان چند آزمایش جهت بررسی این دماسنج کوانتومی، میتوکندری کرم های نمونه را با بهره گیری از درمان دارویی تحریک کردند تا سبب بروز تب شود؛ سپس مشاهده نمودند این دما سنج می تواند افزایش دمای بدن این کرم ها را با موفقیت ثبت کند.
«فوجی وارا» مدرس دانشگاه اوساکا اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نقطه عطف مهمی است که مسیر آینده سنجش کوانتومی را هدایت می کند برای اینکه نشان میدهد که سنجش کوانتومی به زیست شناسی کمک می نماید.
مشروح این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.1399/06/24
23:33:01
2.5 / 5
1496
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین