داغ ترینها: ....
ستاری خبر داد:

ایران دارنده بزرگ ترین شركت های دانش بنیان هوش مصنوعی در منطقه

ایران دارنده بزرگ ترین شركت های دانش بنیان هوش مصنوعی در منطقه

به گزارش كمیاب آنلاین معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه بزرگ ترین شركت های دانش بنیان حوزه هوش مصنوعی را دارا است.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز یکشنبه در نخستین جلسه مجمع فناوری و نوآوری استان تهران که با حضور شهردار و استاندار تهران در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد، اضافه کرد: تنها در یک شرکت ایرانی ۵۰۰ نفر در حوزه برنامه نویسی هوش مصنوعی فعالیت می نمایند و این یک افتخار برای کشور است.
وی خاطرنشانکرد: هم اکنون یک هم افزایی بین افراد و بازیگران اکوسیستم نوآوری به وجود آمده که باید از آنها تشکر ویژه ای داشته باشیم.
معاون رئیس جمهوری گفت: از ۲ سال پیش ایجاد شبکه نوآوری در کشور شروع شد، ما در ایجاد این شبکه برای تهران موفق بودیم و به صورت مجازی آنرا در استانها توسعه دادیم اما با صراحت می توان اظهار داشت که در توسعه شبکه مجازی استانها موفق عمل نکردیم.
ستاری افزود: رهمانطور که جوانان در اقتصاد دانش بنیان سرمایه آن هستند، در تعریف شهر نوآور باید شهرداری نیز خود شریک شتاب دهنده کسب و کار باشد، برای اینکه یک شهرداری می تواند بازار بزرگی در حوزه کسب و کارهای نو داشته باشد و درآمدی از آن کسب کند.
وی با تاکید بر این که شهرداری به تنهایی یک بازار بزرگ در اختیار دارد، اظهار داشت: اما شهرداری تهران نمی داند که این شهر بزرگ چه بازار بزرگی است تا آنرا در اختیار بگیرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: این جمعیت از یک شهر می تواند منجر به ارائه نوآوری هایی در سرویس ها و خدمات باشد، در سال ۹۴ درباب راه اندازی سرویس حمل و نقل اینترنتی مناظره هایی انجام شد ولی شهرداری همیشه این امر را مطرح می کرد که حمل و نقل عمومی در حوزه خدمات شهرداری است و ارائه خدمات اینترنتی را جدی پیگیری نکرد، حالمی بینیم که خدمات اسنپ و تپ سی در کشور فعال و سهام قابل توجهی دارند که اگر شهرداری در توسعه آنها نقشی نداشت، می توانست سهامدار آن نیز باشد.
ستاری تصریح کرد: ما آمادگی داریم روی مدلهای جدید کار نماییم که این نیاز به کمک شهرداری دارد، البته که شهرداری هم همیشه کمک کرده است و راه اندازی چنین کارخانه ای با حمایت های شهرداری بوده است و توانستیم با ضوابط کنونی این کارخانه و ناحیه نوآوری شریف را راه اندازی نماییم.
وی راه اندازی ناحیه نوآوری شریف، پارک پردیس و کارخانه نوآوری را با همکاری شهرداری تهران اعلام نمود و اظهار داشت: ما باید در حوزه های مختلف به استارتاپ ها کمک نماییم تا ایده های خوب را پیش ببرند و نتایج آنها را در ارائه خدمات ببینیم.
معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: شهرداری باید خودرا موظف بداند که تمام خدمات شهری را با بهره گیری از نوآوری حاصل از فکر جوانان ارائه دهد و یک نقش نظارتی و حاکمیتی در این سرویس دهی داشته باشد.
ستاری با تاکید بر لزوم کاهش مقاومت های سنتی در شرکت ها برای پیشبرد اهداف و فروش آنها اظهار داشت: باید روش های سنتی در شرکت های سنتی از بین بروند و نوآوری جایگزین آنها شود.
وی با بیان این که بانک مرکزی هم اکنون در تعامل سنتی ها و مدرن ورود کرده است، اشاره کرد: بانک مرکزی آی پی آزاد دارد که در ذیل آن تراکنش ها رخ می دهد که تمام بازیگران سنتی و مدرن با یکدیگر به رقابت می پردازند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با یادآوری این که بانک ها بعنوان بازیگران سنتی و فین تک ها بعنوان بازیگران مدرن همکاری دارند، اظهار داشت: این استراتژی جدید بانک مرکزی است و هم اکنون بازیگران سنتی در حال سرمایه گذاری بر روی بازیگران مدرن فین تک ها هستند به شکلی روزی بیش از میلیاردها تومان تراکنش بدون خطا در آن رخ می دهد که همه نرم افزارهای آن بومی است.
ستاری اضافه کرد: در آینده ممکنست بانک ها وجود نداشته باشند اما بانکداری می ماند، بدین جهت باید به این مساله بواسطه نوآوری توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی تاکید کرد: این جریان نیاز به سرمایه گذاری دارد و بستر این سرمایه گذاری، شهر است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: آنچه ما می خواهیم این است که در کنار یکدیگر زیرساختی را برای توسعه کسب و کارها بواسطه خلاقیت و نوآوری فراهم نماییم که این مساله نیاز به هماهنگی حکومت شهر و کشوری دارد.
ستاری اظهار داشت: تاکید ما این است که نباید بعنوان حکومت در نتیجه کار جوانان نوآور دخالت نماییم، اما باید در امتداد توسعه بخش سرویس ها ارائه خدمات و بخش فناوری ها نقش خودرا به خوبی ایفا نماییم.
معاون علمی و فناوری تصریح کرد: ما نمی توانیم با ضوابط قدیم قوانین را برای نوآوری داشته باشیم بلکه اول نوآوری شکل می گیرد و بعد قانون آن نوشته و شکل خواهد گرفت.منبع:

1399/06/25
12:33:32
5.0 / 5
1545
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بازار , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین