داغ ترینها: ....

آینده تكان دهنده در انتظار پنج كلانشهر ایران

آینده تكان دهنده در انتظار پنج كلانشهر ایران

خراسان جنوبی یك كارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری اظهار داشت: در سال 1394، شهرهای ارومیه، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز بعنوان پنج شهر هوشمند ایران معرفی گشتند، اما باتوجه به شاخص ها و اصول شهر هوشمند، بنظر می رسد این پنج كلانشهر ایران تا رسیدن به واقعیت شهر هوشمند هنوز فاصله بسیاری دارند.


فرزانه نصراصفهانی در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: در هزاره سوم، نقش تکنولوژی های جدید و پیشرفت های تکنولوژیک را در عرصه های اقتصادی و اجتماعی نمی توان نادیده گرفت وشهرها در بستر تمدن، خلاقیت و شکوفایی فکری بشر هستند؛ امروزه شهرهای هوشمند یا شهر دیجیتال یکی از راهکارهای رشد و توسعه شهری در امتداد بهبود کیفیت زندگی شهروندان در نظر گرفته می شوند.
این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری بیان کرد: شهر هوشمند با تاکید بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر افراد هوشمند، زندگی هوشمند، محیط هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند و حکمروایی هوشمند تاکید دارد.


وی ادامه داد: تحقیقات پیش بینی می کنند که تا سال 2021 شهرها می توانند با هوشمندسازی نزدیک به 19 بیلیون دلار ذخیره کنند؛ دولت های بسیاری در جهان در تلاش هستند تا از جنبه های مختلف فناوری در سیستم های شهری استفاده کنند و خدماتی ارائه نمایند که با صرف کمترین زمان در تمام امور مورد نیاز زندگی شهری به بالاترین سطح راندمان دست یابند.
این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری بیان کرد: وقتی از تمام امور نام می بریم منظورمان تمام بخش ها و برای تمام اقشار از قبیل دانشجویان و افراد با سوابق تحصیلی، شغلی و مدارک و گواهینامه های معتبر است؛ این بخش ها شامل حمل و نقل شهری، خدمات آب و فاضلاب، خدمات برقی، مسائل مربوط به اینترنت، بهداشت و درمان، دولت الکترونیک و مشارکت همسطح مردمی در امور شهری است.
نصراصفهانی افزود: در پاسخ به این پرسش که شهرهای هوشمند چه ساز و کاری دارند؟ با سه مثال از شهرهای هوشمند می توان پاسخ این پرسش را دریافت؛ در شهر سنگاپور دولت از فناوری استفاده می نماید که اگر در مکان های سیگار ممنوع کسی آغاز به سیگار کشیدن کند خبر می دهد.
وی ادامه داد: همچنین با بهره گیری از دوربین های مختلف جمعیت شناور هر نقطه از شهر را بررسی می کند، بعلاوه سنسوری به صورت داوطلبانه در اختیار افراد مسن قرار می گیرد که در صورتیکه چند ساعت فعالیت یا حرکتی نداشته باشند پیام هشداری به بستگان آنها فرستاده می شود.
این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری اشاره کرد: درمان ازراه دور، نیز یکی دیگر از سیستم هایی است که به بیماران اجازه می دهد بدون خروج از خانه، بوسیله صفحه های ویدئویی با پزشک خود ارتباط برقرار کنند.


نصراصفهانی بیان کرد: در شهر دبی 50 خدمات هوشمندانه پذیرش و اجرا می شود؛ این خدمات مانند ایجاد نرم افزارهای هوشمند گوشی موبایل برای انجام کارهای روزانه و کارهای مالی از قبیل؛ ثبت نام خودرو، گرفتن تاکسی، پیگیری بسته ها، قبض های الکترونیکی، پیدا کردن خودپرداز، پیگیری وضعیت ویزا، گزارش تخلفات و دیگر خدمات است.
وی ادامه داد: در شهر بارسلون، انرژی به مقدار زیادی ذخیره می شود؛ لامپ های داخل خیابان به صورت هوشمند با رسیدن افراد و ماشین ها به منطقه روشن می شوند، اطلاعات در هنگام پارک کردن خودرو توسط حسگرهای مخصوص به راننده و شهروندان دیگر داده می شود و زباله های شهری بعد از بسته بندی توسط زباله دان های هوشمند به کانال های هوشمند زیرزمینی فرستاده شده و طی عملیات مکانیکی جداسازی و بازیافت می شوند.
این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری بیان کرد: بدین سبب در میان تکنولوژیهای جدید معرفی شده که می توانند دنیا را در آینده ای نه چندان دور تکان دهند شهرهای هوشمند حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت که انتظار می رود توسعه شهرهای هوشمند و زیرساخت های در رابطه با آن بخش بزرگ و وسیعی از زندگی انسان را فرا بگیرد.
نصراصفهانی بیان کرد: ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمام امور دولت و کارهای اداری، دسترسی کامل، راحت و همگانی به اینترنت، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الکترونیکی، سرویس به اشتراک گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، هوشمندسازی سیستم ترافیک، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشارکت شهروندان، اکوسیستم اقتصادی، پارکینگ هوشمند، انرژی پاک، بهینه سازی در مصرف برق، آب و انرژی، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الکتریکی، کنترل و مدیریت کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا همچون فاکتورهای مهمی هستند که در هوشمندسازی شهری باید به آن توجه جدی شود.
وی ادامه داد: نیازی به توضیح نیست که در کشور ما فاصله با فاکتورهای ذکر شده چقدر زیاد است؛ در سال 1394، شهرهای ارومیه، اصفهان، تهران، مشهد و تبریز بعنوان پنج شهر هوشمند ایران معرفی گشتند، اما باتوجه به شاخص ها و اصول شهر هوشمند، بنظر می رسد این پنج کلانشهر ایران تا رسیدن به واقعیت شهر هوشمند هنوز فاصله بسیاری دارند.
این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری بیان کرد: در ایران، هنوز درک درستی از اینترنت اشیاء حتی برای برخی مدیران و برنامه ریزان شهری وجود ندارد و از همه مهم تر زیرساخت های استفاده از این فنآوری هنوز به خوبی و به صورت فراگیر، مهیا نشده است.
وی اشاره کرد: به این نتیجه می توان رسید که شهرهای ایران تنها در راه هوشمندسازی گام برداشته اند و بااینکه در سال های اخیر در زمینه های مختلف خصوصاً سرویس دهی اینترنتی اتفاقات مثبتی افتاده، اما بطور مثال هنوز امور دولت و کارهای اداری نه فقط دیجیتالی نشده؛ بلکه در بعضی از سازمان های دولتی برای یافتن یک پرونده باید مدت زیادی جهت بررسی زونکن های آن بخش صرف کرد.1399/07/01
19:17:11
5.0 / 5
1460
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین