داغ ترینها: ....

توسعه فناوری ساخت میكروسكوپ الكترونی روبشی در كشور

توسعه فناوری ساخت میكروسكوپ الكترونی روبشی در كشور

به گزارش كمیاب آنلاین یك شركت دانش بنیان موفق به عرضه میكروسكوپ الكترونی روبشی (SEM) با قدرت تفكیك ۲۰ نانومتر شده است كه برای مطالعه مورفولوژی و تركیب شیمیایی سطح و تعیین ضخامت لایه های نازك پوشش دهی شده روی یك زیرلایه به كار می آید.


به گزارش روز شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، میکروسکوپ های الکترونی روبشی همچون تجهیزات مهم مورد استفاده در فناوری نانو هستند که فناوری ساخت آنها در اختیار تعداد کمی از کشورها است. میکروسکوپ های الکترونی یکی از مهمترین ابزارهای آنالیز مواد در مقیاس نانو است که معمولا جهت بررسی ابعاد، مورفولوژی و ساختار مواد نانومقیاس (نانوذرات، نانوالیاف و نانولوله ها) از میکروسکوپ الکترونی روبشی استفاده می شود.
یک شرکت دانش بنیان مبادرت به عرضه فناوری ساخت این نوع میکروسکوپ ها در داخل کشور کرده است. میکروسکوپ SEM این شرکت بزرگ نمایی ۱۰۰ هزار برابری داشته و در آن از تفنگ الکترونی کاتد حرارتی تنگستنی استفاده شده است. ولتاژ شتاب دهی این میکروسکوپ بین ۱ تا ۳۰ کیلو الکترون ولت است.
مشابه میکروسکوپ های نوری که از نور مریی برای تصویرسازی بهره می برند، در SEM هم برای تصویربرداری از الکترون ها استفاده می شود. با عنایت به این که طول موج الکترون ها بسیار کوتاه تر از طول موج نور مریی است، قدرت تفکیک SEM بسیار بیشتر از میکروسکوپ های نوری است. ازاین رو مطالعه مورفولوژی سطح در قدرت های تفکیک بالاتر مستلزم استفاده از SEM است.
این شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف فعال است و از همکاری برخی از اولین پژوهشگران و فارغ التحصیلان حوزه سلول های خورشیدی در دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است. زمینه کاری عمده این شرکت هم اکنون تجهیزات آزمایشگاهی است که به صورت خاص در حوزه ساخت و آنالیز سلول های خورشیدی کاربرد دارند ولی به صورت عام دارای کاربردهای متنوع دیگری هستند. این شرکت علاوه بر تجهیزات، طیف بزرگی از مواد آزمایشگاهی مورد استفاده در سلول های خورشیدی، LED و الکترونیک پرینتی تولید می کند و خدمات گسترده ای در زمینه ساخت و آنالیز سلول های خورشیدی عرضه می دهد.


1399/07/07
13:27:03
3.3 / 5
1342
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین