داغ ترینها: ....
واعظی:

امروز لازمه توسعه اقتصادی اعتماد به جوانان تحصیلكرده است

امروز لازمه توسعه اقتصادی اعتماد به جوانان تحصیلكرده است

كمیاب آنلاین: رییس دفتر رئیس جمهوری، تولید ثروت، قدرت و دستیابی به توسعه اقتصادی و اشتغالزایی در كشور را در گرو اعتماد به نخبگان و انبوه جوانان تحصیلكرده و پذیرفتن ریسك این كار دانست.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری شامگاه چهارشنبه بمنظور ترویج و تثبیت فرهنگ پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در نظام بانکی، میزبان نشستی با حضور محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و مدیران عامل بانک ها و مدیران چند شرکت برتر مورد حمایت این صندوق بود.
محمود واعظی در این جلسه با اشاره به تلاش دولت تدبیر و امید در پشتیبانی از جوانان نخبه و دانشگاهی و اعطا تسهیلات جهت راه اندازی شرکت های دانش بنیان و فناور از سال ۱۳۹۲ اظهار داشت: آن زمان که به عنوان وزیر ارتباطات آغاز به کار کردم و قصد پشتیبانی از جوانان در حوزه تکنولوژیهای جدید را داشتم، برخی همچون مدیران بانک ها نگران نبود سرمایه جوانان به عنوان وثیقه بانکی بودند برای همین در سال های ابتدایی دولت یازدهم وزارت ارتباطات، پست بانک خودرا برای اعطا تسهیلات به بخش فناور کشور مامور کرد.
وی اضافه کرد: برای اولین بار که آن زمان ۵۰ میلیون تومان وام به یکی از شرکت های فناور اعطا کردیم، بحث بر سر توان بازپرداخت آن بود البته ما می دانستیم سرمایه گذاری روی جوانان جای دوری نمیرود. اگر ابتدای دولت ریسک کمک به جوانان نخبه و فارغ التحصیلان دانشگاهی را نمی پذیرفتیم، حال این وضعیت رونق شرکت های دانش بنیان و فناور با اشتغالزایی مناسب را نداشتیم. بعضی از جوانان در استانها با تسهیلات ۵ یا ۱۰ میلیون تومانی شرکت هایی تاسیس کردند که هرکدام در فضاهایی کوچک ۴۰ یا ۵۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کردند.
رییس دفتر رئیس جمهوری، تغییر رویکرد نسبت به بخش دانش بنیان را ضروری دانست و اظهار داشت: سالهای گذشته در همه جای کشور جوانان فعال در حوزه دانش بنیان مشکل داشتند و تنها ثروت آنها ایده و خلاقیت و نوآوری بود و بانک ها نیز برای اعطا تسهیلات به این قشر مشکل قانونی داشتند.
وی با اشاره بحث ورود شرکت های دانش بنیان به بورس اظهار داشت: یکی از سوالات بانک ها این بود که چه چیزی را ما ارزیابی نماییم، درصورتی که دنیا تغییر کرده است، یک زمانی پول بود که ثروت می آورد اما حالا راه ایجاد ثروت، ایده، خلاقیت و نوآوری است.
واعظی با اشاره به وجود انواع تحریم ها به نظام و مردم کشورمان و بدنبال آن افزایش مشکل گرانی به سبب محدودیت مبادلات خارجی اظهار داشت: در این شرایط توجه به دستاوردهای حوزه دانش بنیان لازم است.
وی توسعه عظیم فضای مجازی در کشور را یکی از این دستاوردها نام برد و اظهار داشت: برخی ممکنست به بخش مشکلات فرهنگی فضای مجازی توجه نمایند اما اگر بخواهند کاملا اسیر این بخش شوند و روی مفید این فضا را ندیده بگیرند باید فضای مجازی تعطیل می شد در حالی که یکی از ضروریات شکل گیری اقتصاد دانش بنیان در کشور فضای مجازی است.
واعظی افزود: اگر در دانشگاه های ایران با علم روز تحصیل و تدریس می کنند به سبب ارتباط در لحظه با تمام کتابخانه های دنیا و مقالات روز است. اگر بخش های اقتصادی و کارخانه ها و شرکت های ما می توانند مشکلات خودرا در زمان تحریم رفع کنند به سبب دسترسی آنلاین آنها به بازار جهانی برای مبادلات تجاری است.
رییس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر مبارزه با معایب فضای مجازی و استفاده بهینه از این فضا در جامعه، یکی از افتخارات دولت دکتر روحانی را توسعه فضای مجازی بصورت گسترده و بومی در کشور دانست.
وی، راه اندازی شرکت های دانش بنیان و پذیرش ریسک همه این شرکت ها را از دیگر افتخارات دولت های یازدهم و دوازدهم عنوان نمود و اظهار داشت: با پذیرش این ریسک دست معاونت علمی و فناوری برای عملیاتی کردن ایده های خلاقانه جوانان که فاقد پول و سرمایه بودند باز شد. حال ما در هرکجا به مشکل بر می خوریم این ماموریت را به شرکت های دانش بنیان محول می نماییم و آنها نیز این مشکلات را رفع می کنند. مثلا با شیوع ویروس کرونا نیاز جامعه به برخی ملزومات بهداشتی و پزشکی افزایش پیدا کرد و دانش بنیان ها در این بخش کارهای بزرگی انجام دادند.
رییس دفتر رئیس جمهوری اشاره کرد: اگر بخواهیم اقتصاد کشور توسعه پیدا کند هیچ راهی نداریم جز اینکه اقتصاد کشورمان را دانش بنیان نماییم و به این شرکت ها بیش از شرایط حال حاضر توجه گردد.
رییس دفتر رئیس جمهوری از مدیران بانکی حاضر در این جلسه درخواست نمود که رویکرد فعلی خود که سودآوری است را در مواجه با شرکت های دانش بنیان را تغییر دهند.
واعظی اظهار داشت: امروز بانک ها برای ثروت آفرینی و سودآوری می توانند با بخش ایده و خلاقیت جوانان فعال در حوزه دانش بنیان شراکت کنند این نگاه به ۵ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان موجود، توسعه اقتصادی کشور را بدنبال خواهد داشت.
منبع:

1399/07/10
19:06:01
3.0 / 5
1729
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(2)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین