داغ ترینها: ....
در گفت وگو با كمیاب آنلاین مطرح شد:

معرفی دستگاهی برای اندازه گیری عناصر موجود در آلیاژها طی چند دقیقه

معرفی دستگاهی برای اندازه گیری عناصر موجود در آلیاژها طی چند دقیقه

كمیاب آنلاین: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان دستگاهی را بمنظور شناسایی و آنالیز فلزات برای صنایع فولادسازی ارائه كردند كه بوسیله آن علاوه بر بررسی كیفی آلیاژ تولیدشده، می توان میزان عناصر استفاده شده در هر آلیاژی را تعیین كرد.


ابوذر حیدرزاده، مجری طرح در گفت و گو با ایسنا با اشاره به طراحی و تولید دستگاه کوانتومتر آنالیز فلزات در این شرکت دانش بنیان، اظهار داشت: این محصول وارد بازار شده و در حال اجرای فازهای تکمیلی این دستگاه هستیم.
وی با اعلان اینکه این دستگاه قادر می باشد در مدت کوتاه چند دقیقه ای آنالیز فلزات را انجام دهد، اظهار نمود: نمونه های فلزی که از کوره ذوب برداشته شده اند بوسیله این دستگاه مورد آنالیز قرار می گیرند و اطلاعات مورد نیاز در زمینه اینکه این ذوب تشکیل شده مورد نظر بوده است یا نیاز است تا افزودنی های دیگری به آن اضافه شود، به ریخته گر داده می شود.
حیدرزاده با تاکید بر اینکه با بهره گیری از این دستگاه می توان با سرعت بیشتری مبادرت به آلیاژسازی کرد، تصریح کرد: دستگاه کوانتومتر جزو حساس ترین و راهبردی ترین دستگاه های صنایع فولاد محسوب می شود، به گونه‎ای که بدون این دستگاه، فولادسازی امکان پذیر نخواهد بود.
مجری طرح، با اعلان اینکه تا حالا این دستگاه از خارج به کشور وارد می شد، اظهار نمود: این دستگاه در فاز تولید صنایع فولادسازی کاربرد دارد و از آن برای تعیین نوع آلیاژ ساخته شده استفاده می شود.
بگفته وی بطور مثال اگر مقرر است شمشی برای تولید میلگردهای ساختمانی تولید شود، در صورتیکه گوگرد آن بیش از اندازه استاندارد باشد، میلگرد تولید شده به آسانی با دست خم می شود و تعیین نوع آلیاژ ساخته شده در مرحله ریخته گری با بهره گیری از این دستگاه صورت خواهد گرفت.
این محقق به بیان عملکرد این دستگاه پرداخت و با اعلان اینکه پایه عملکرد آن برمبنای جرقه ای است که بر روی نمونه فلزی زده می شود، افزود: پس از آن پلاسمای آرگون تولید می شود و بخار فلزات مختلف و مواد تشکیل دهنده سطح فلزی در داخل پلاسما و نور جرقه آغاز به درخشندگی می کند و واحد اپتیکی این دستگاه، نور درخشان را جذب می کند.
حیدرزاده با تاکید بر اینکه هر عنصری در طبیعت طیف اثرگذاری دارد و برای هر عنصری منحصر به فرد است، افزود: بر این اساس بخش اپتیکی این دستگاه بوسیله منشوری، طیف نوری ایجادشده را باز می کند و بعد از آنالیز طیفی مشخص می شود که چه عناصری داخل فلز وجود دارد.
بگفته وی، این دستگاه علاوه بر آنالیز کمی، آنالیز کیفی نیز انجام می دهد؛ از این طریق اعلام می کند که از هر عنصری چه مقدار در داخل فلز وجود دارد.
منبع:

1399/07/23
23:40:17
5.0 / 5
1647
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین