داغ ترینها: ....

دستاورد نانویی برای درمان سرطان، بیماری های عصبی و عفونی

دستاورد نانویی برای درمان سرطان، بیماری های عصبی و عفونی

محققان نانوذرات لیپیدی را بعنوان حامل ویراستار ژن طراحی كردند كه می تواند ابزار ویرایش ژن را به سلول های هدف در موش ها برساند. از این دستاورد می توان برای درمان بیماری های عصبی و سرطان، بیماری های عفونی و بیماری های خودایمنی استفاده نمود.


به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یکی از چشمگیرترین پیشرفت های اخیر در تحقیقات زیست پزشکی، توسعه ویراستارهای ژن نظیر کریسپر است که می تواند با دقت بالایی ژن را درون سلول اضافه، حذف یا ویرایش کند.
این روش هم اکنون برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان قابل استفاده می باشد و امانوئل شارپنتیه و جنیفر دودنا جایزه نوبل شیمی را برای توسعه این فناوری دریافت نمودند.
در حالی که ویرایش ژن با دقت بالایی امکان یافتن و اصلاح ژن را فراهم می آورد اما هنوز راهی برای هدف قرار دادن مکان خاصی برای ویرایش در بدن وجود ندارد. درمان هایی که تابحال انجام شده شامل حذف سلول های بنیادی خون یا سلول های T سیستم ایمنی بوده است.
محققان دانشگاه توفتز با استفاده از دستاوردهای دودنا و شارپنتیه برای نخستین بار راهی به منظور تحویل مستقیم بسته های ویرایش ژن عرضه کردند که در این روش، بسته ها از راه سد خونی مغز عبور کرده و به محل خاصی از مغز، سلول های ایمنی بدن یا بافت های خاص و اندام های موش وارد می شود.
از این دستاورد اخیر می توان برای درمان بیماری های عصبی و همینطور درمان سرطان، بیماری های عفونی و بیماری های خودایمنی بهره برد.
محققان این پروژه به رهبری کیائوبوینگ ژو به دنبال یافتن راهی برای بسته بندی کیت ویرایش ژن بودند که بتوان آنرا از راه تزریق وارد بدن کرد تا این ویراستار بتواند داخل بدن، نه در محیط آزمایشگاهی، کار ویرایش سلول ها را انجام دهد.
آن ها از نانوذرات لیپیدی برای این کار استفاده کردند. این ذرات حباب هایی از جنس مولکول های پپتیدی هستند که می توانند آنزیم های ویرایش کننده را پوشش داده و آنها را به سلول ها و بافت های خاصی در بدن منتقل کند.
توانایی انتقال ایمن و کارآمد از راه سد خونی مغز چالشی طولانی مدت در پزشکی بوده است. این گروه در ابتدا کمپلکس کاملی از RNA پیغام رسانا و آنزیم های تشکیل دهنده کیت کریسپر را به مناطق هدفمند مغز در یک حیوان زنده تحویل دادند.
به تازگی هم این گروه، بسته های ویرایش ژن را در سلول های تی (T) در موش ها را تحویل دادند، سلول هایی که می توانند آنتی بادی در بدن تولید کنند.منبع:

1399/07/27
11:19:36
5.0 / 5
1272
تگهای خبر: ابزار , پروژه , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین