داغ ترینها: ....

راهكار ژاپن برای رهایی از یك میلیون تن آب آلوده به مواد رادیواكتیو

راهكار ژاپن برای رهایی از یك میلیون تن آب آلوده به مواد رادیواكتیو

به گزارش كمیاب آنلاین كشور ژاپن پروژه جدیدی را شروع كرده است كه در آن بیشتر از یك میلیون تن آب آلوده به مواد رادیو اكتیو نیروگاه هسته ای فوكوشیما، تصفیه شده و به اقیانوس آرام بازمی گردد.به گزارش روز یکشنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، مقرر است این آب که با فیلترسازی از شدت رادیواکتیویته آن کاسته شده، از سال ۲۰۲۲ میلادی و در مدت چند دهه به اقیانوس باز گردانده شود. این در شرایطی است که خیلی از ماهیگیران محلی با این اقدام دولت ژاپن به شکل جدی مخالف هستند.

این تصمیم، سال ها مجادله در مورد نحوه نگهداری از مایعات مورد استفاده برای خنک کردن نیروگاه فوکوشیما بعد از صدمه دیدن در اثر سونامی سال ۲۰۱۱ را تمام کرد.

یک کمیته دولتی که به این مورد رسیدگی می کرد، در ابتدای سالجاری میلادی، تبخیر آب یا بازگرداندن آن به اقیانوس را بعنوان دو گزینه واقع گرایانه مطرح کرده بود.

بر اساس گزارش اپراتور نیروگاه فوکوشیما دایچی، هم اکنون ۱.۲۳ میلیون تن آب آلوده در محل این نیروگاه نگهداری می شود و با عنایت به این که فضای موجود برای نگهداری آب آلوده در حال اتمام است، مقامات دولتی ژاپن ناچار به تصمیم گیری فوری در این رابطه شده اند. این در شرایطی است که خیلی از فعالان محیط زیست نسبت به طرح های مورد بررسی دولت برای مدیریت آب های آلوده این نیروگاه معترض بوده و خیلی از کشاورزان و ماهیگیران محلی از بازگرداندن آب آلوده به اقیانوس اظهار نگرانی کرده اند.

کره جنوبی هم از چند سال قبل واردات غذای دریایی از منطقه را ممنوع کرده و به کرات در مورد آثار زیست محیطی آب های آلوده اظهار نگرانی کرده است.

به گفته مقامات دولتی در طول چند سال قبل با استفاده از یک سیستم فیلترسازی بسیار قوی، اغلب ایزوتوپ های رادیواکتیو آب های آلوده تصفیه شده اند؛ اما یک ایزوتوپ معروف به تریتیوم در آب باقی مانده است که با استفاده از فناوری موجود، امکان تصفیه آن وجود ندارد. البته به قول متخصصان، این ایزوتوپ تنها در مقادیر زیاد برای انسان مضر است.

زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ میلادی، سبب فاجعه اتمی فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو شد. متخصصان این حادثه را پس از حادثه چرنوبیل بزرگ ترین فاجعه اتمی تاریخ می دانند.منبع:

1399/07/27
20:25:31
5.0 / 5
1482
تگهای خبر: اپراتور , پروژه , تخصص , رادیو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین