داغ ترینها: ....

استعلام مدارك دانشگاهی با داشتن شماره ملی افراد برقرار شد

استعلام مدارك دانشگاهی با داشتن شماره ملی افراد برقرار شد

استعلام اصالت مدارك دانشگاهی با در اختیار داشتن شماره ملی و شناسنامه افراد قابل مشاهده می باشد و بگفته دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات، حل معضل مدارك تحصیلی جعلی و اصلاح پروسه گواهی اصالت مدارك اقدامی دیگر در اجرای دولت الكترونیكی و شفافیت است. شاید دیگر كسی نتواند با مدرك جعلی در جایی ثبت نام كند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- مدتی پیش درباره اشکال در بررسی سوابق تحصیلی اظهار داشته بود: برای حل این مشکل بحث این بود که مدارک تحصیلی به صورت الکترونیکی اصالت سنجی شود؛ وزارت علوم دراین زمینه کارش به انتها رسیده است و از سال ۱۳۹۲ به بعد برای همه دانشگاه ها در سامانه ای که به این منظور تدوین شده، مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان را کامل کرده اند.
وی ادامه داد: به دستور آقای دکتر روحانی ما با معاونت حقوقی این مساله را چک می نماییم و احیانا اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی با حذف بخش هایی از حریم خصوصی بصورت عمومی در اختیار همه قرار دهیم تا همه بتوانند چک کنند مدرک تحصیلی بنده چیست و در چه سالی فارغ التحصیل شده ام تا من که مهندس هستم، نگویند دکتر و کسی هم بیخود خودش را دکتر معرفی نکند.
بعد از آن نیز رضا باقری اصل -دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات- با اعلان اینکه استعلام مدرک و گواهی اشتغال به تحصیل جزو اولویت های ۲۳گانه بوده، اظهار داشت: ارتباط خوبی با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم به وجود آمده و الان قسمتی از فرآیندهای استنادپذیری مدارک حل شده است که ۳۵۰۰ مرکز آموزشی را شامل می شود. هم اکنون در بیش از ۹۰ دانشگاه، امکان ثبت نام برخط دانشجویان سال اول، بدون ستاندن فیزیکی مدارک، بلک به صورت دریافت مدارک به صورت سیستمی از پایگاه وزارت آموزش و پرورش برقرار است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا استعلام مدرک تحصیلی افراد با داشتن کد ملی آنها، ناقض حریم خصوصی نیست، اظهار داشت: قانون آزادی اطلاعات کشور بحث حریم خصوصی را کاملا تبیین و شفاف کرده و مدرک تحصیلی بعنوان حریم خصوصی ذکر نشده است، بدین سبب ممانعت قانونی برای انجام این پروژه وجود ندارد.
دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات همین طور اشاره کرد: از شروع دولت یازدهم تا به امروز این پروژه به نتیجه نرسیده بود. ما امروز یک پایگاه اطلاعاتی از مدارک تحصیلی داریم و دامنه اطلاعات آن نیز روز به روز افزایش می یابد. باور داریم با این کار دیگر امکان تقلب و سوءاستفاده از مدارک تحصیلی وجود ندارد.
در این راستا باقری اصل اخیرا در توییتر نوشت: حل معضل مدارک تحصیلی جعل و اصلاح پروسه گواهی اصالت مدارک اقدامی دیگر در اجرای دولت الکترونیکی و شفافیت است. شاید دیگر کسی نتواند با مدرک جعلی در جایی ثبت نام کند.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی با همکاری وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد، سازمان ثبت احوال، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان تنظیم مقررات و با راهبری شورای اجرائی فناوری اطلاعات به آدرس estelam.msrt.ir و با در اختیار داشتن شماره ملی و شناسنامه افراد قابل مشاهده می باشد.1399/08/11
22:58:09
5.0 / 5
925
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین