داغ ترینها: ....

معیارهای دانش بنیان شدن به محصولات زیست فناوری رسید

معیارهای دانش بنیان شدن به محصولات زیست فناوری رسید

زیست فناوری یكی از حوزه های مهمی است كه محورها و معیارهای دانش بنیان شدن محصولات فنارانه در آن، تبیین شده است و شركت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری با عنایت به این معیارها، می توانند محصولات خویش را به این معاونت ارائه كنند.


به گزارش روز شنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تایید دانش بنیان بودن محصولات عرضه شده به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر مبنای اصول علمی مورد تایید خبرگان مسئول ارزیابی، انجام می گیرد. مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تعیین چهارچوب ها در هر رشته، از خبرگان و اساتید برجسته صنعتی و دانشگاهی آن رشته کمک می گیرد.
بر این اساس، این مرکز مبادرت به تبیین شیوه نامه تفصیلی محصولات حوزه زیست فناوری کرده است. بر طبق این معیارهای تفصیلی، شرکت های دانش بنیانی که یک محصول فناورانه در حوزه زیست فناوری تولید کرده اند و خواهان شناسایی آن بعنوان یک محصول دانش بنیان هستند، باید به این معیارها توجه نمایند.
البته در همه رشته ها، دو شرط مهم سطح فناوری محصول و طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه، همچون معیارهای تعیین کننده برای تعیین دانش بنیان بودن یک محصول است. با این همه، این شیوه نامه به صورت جزیی تر و تفصیلی تر، شرایط دانش بنیان بودن محصولات در حوزه زیست فناوری را مشخص کرده است.
اگرچه وجود تمام این معیارها برای تایید محصولات ضروری نیست، ولی محصولاتی که واجد تعداد بیشتری از این معیارها باشند، به احتمال بیشتری بعنوان محصول دانش بنیان مورد تایید قرار می گیرد.
بالا بودن سطح فناوری
سطح بالا و قابل قبول فناوری در محصول، یکی از معیارهای اصلی برای تایید یک محصول بعنوان کالای دانش بنیان است، در زیست فناوری، معیارهای مختلفی برای تعیین سطح فناوری وجود دارد. یکی از این معیارها، بررسی مواد اولیه و خریداری شده برای تولید محصول است. این مورد که این مواد شناسنامه دار باشند، دارای اهمیت است.
زنده و فعال بودن میکروارگانیسم ها، ماندگاری محصول، عدم ترشح سم، غیربیماری زا بودن، پیچیدگی و تحقیق و توسعه در روند استخراج و تخمیر، نسبت حلالیت و تولید وکتور و نحوه انتقال ژن از دهنده به گیرنده، همچون معیارهای مهم دیگر برای تعیین سطح فناوری در یک محصول دانش بنیان حوزه زیست فناوری است.
همچنین محصولات فناورانه تولید شده در حوزه زیست فناوری برای تایید شدن بعنوان محصولات دانش بنیان، از نظر بومی بودن مواد اولیه به کار رفته در آن و توان طراحی خود شرکت، مورد ارزیابی قرار می گیرند.
تعداد میکروارگانیسم ها، داشتن تاییدیه از مراجع ذیصلاح، تسلط شرکت بر فرایندهای بهینه تولید از راه ترکیب، محلول سازی، استریل کردن و انجام فرآیند فرمولاسیون توسط خود شرکت، داشتن توان بهسازی سویه (طراحی محصول) شامل مواردی مانند: قابلیت نگهداری، نوترکیبی ژنی و نوترکیبی زیست سامانه ای و بررسی مراحل Down Stream فرآیند، همچون دیگر معیارهای تایید محصول در این حوزه می باشد.
همچنین توانمندی متخصصان شرکت در استفاده از این تجهیزات خاص جهت ساخت و تولید محصول هم حائز اهمیت می باشد، البته برای تایید یک محصول در حوزه زیست فناوری لازم نیست محصول مورد نظر همه این شرایط را داشته باشد، بلکه حسب مورد، چند مورد از این شرایط مورد بررسی قرار می گیرد.
شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه زیست فناوری باید با مطالعه این موارد، پیش از عرضه محصولات فناورانه خود به مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محصول خویش را مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت ضرورت آنرا از نظر فناوری ارتقا دهند.
علاقه مندان و فعالان فناور حوزه زیست فناوری برای اطلاع از همه معیارها در این حوزه، باید به سایت مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان رجوع کنند.منبع:

1399/08/12
21:38:27
5.0 / 5
1018
تگهای خبر: تخصص , تولید , دانش بنیان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین