داغ ترینها: ....

یك تراشه میكروسیال موثر در سلول درمانی سرطان طراحی شد

یك تراشه میكروسیال موثر در سلول درمانی سرطان طراحی شد

به گزارش كمیاب آنلاین پژوهشگران كره ای موفق به توسعه تراشه میكروسیالی شدند كه از آن می توان برای ویرایش و دستكاری سلول های ایمنی و بنیادی برای درمان بیماری سرطان استفاده نمود.


به گزارش روز شنبه ستاد ویژه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کره با هدایت استاد مهندس پزشکی، چونگ آرام، موفق به توسعه تراشه میکروسیالی شده اند که می توان از آن برای ویرایش و دستکاری ژن ها استفاده نمود. این فناوری قابل استفاده برای دستکاری ژنتیکی سلول های ایمنی یا سلول های بنیادی است.
یک سلول اولیه نظیر سلول های بنیادی و ایمونسایت ها دارای طول عمر محدودی هستند و برخلاف دیگر سلول ها، از دستکاری ژنی مصنوعی سرپیچی می کنند. با این وجود، ویرایش ژنتیکی سلول های اولیه برای توسعه درمانی ضروریست و به همین ترتیب روش هایی برای انتقال موثر مورد نیاز است. به خصوص این که روش های ویرایش ژن در ارتباط با ایمنی درمانی سرطان تقاضای زیادی دارد.
پلتفورم تحویل مواد داخل سلولی که توسط این گروه تحقیقاتی توسعه داده شده است، با استفاده از یک تراشه میکروسیالی می تواند ابزارهای دستکاری ژن را بدون احتیاج به الکتریسیته یا ویروس به محل مورد نظر تحویل دهد.


این در حالی است که در روش های رایج برای این کار باید ویروس یا جریان الکتریسیته استفاده گردد. علاوه بر این، این پلتفورم برای هر اندازه ماده و هر نوع سلول بسیار کارآمد و متنوع است.
این تیم تحقیقاتی موفق به کسب بازده بالاتری نسبت به عملکرد الکتریکی و روش های حمل مبتنی بر پلیمر شده است. آنها این فناوری را روی سلول های مشتق شده از بندناف، سلول های استخراج شده از چربی و سلول های بنیادی استخراج شده از مغز قرمز استخوان موش مورد آزمایش قرار دادند.
نتایج یافته های آنها نشان داده است که با این روش می توان انتقال بیشتر از یک میلیون سلول در هر دقیقه را انجام داد و با این نتایج پیشبینی می شود که بتوان از این تکنولوژی در بخش تحقیقات سلول درمانی استفاده نمود.
علاوه بر این، با این روش جدید نانوذرات با قطر ۳۰۰ نانومتر را می توان به سیتوپلاسم ها منتقل کرد؛ بنابراین، در مورد انواع تحقیقات مهندسی سلولی مبتنی بر نانوذرات هم از این تکنولوژی بهره برد.


1399/08/18
20:07:11
5.0 / 5
1524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین