داغ ترینها: ....

نانوپوششی كه ۹۹٫۹۹ درصد عوامل بیماری زا را از بین می برد

نانوپوششی كه ۹۹٫۹۹ درصد عوامل بیماری زا را از بین می برد

به گزارش كمیاب آنلاین محققان با استفاده از نیترید بور، نانوپوشش آنتی باكتریالی ساختند كه می تواند ۹۹٫۹۹ درصد عوامل بیماری زا را از بین ببرد.


پژوهشگران نانوپوشش آنتی باکتریال مبتنی بر نیتریدبور ساختند که می تواند عوامل بیماری زا را تا ۹۹٫۹۹ درصد از بین ببرد. این پوشش می تواند گزینه ای ایمن برای فناوری های آنتی باکتریال معمول باشد که اثرات جانبی منفی این فناوری ها را ندارد.
نتایج پروژه دانشگاه ملی علم و فناوری MISIS روسیهدر نشریه ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است.
امروزه به علت افزایش قابل توجه موارد جراحی در جهان، دانشمندان در حال حل مشکل عفونت های میکروبی ناشی از ایمپلنت هستند. این امر بخصوص در خلال عمل های ارتوپدی و دندانپزشکی جدی است. شکی نیست که درمان دارویی برای رفع التهاب اطراف ایمپلنت ها دارای عوارض جانبی است که این امر به علت خصوصیت های خاص آنتی بیوتیک ها و همینطور دوزهای بالای آنها است.
محققان این پروژه با بررسی تاثیر یک نانوفیلم متشکل از نیترید بور روی باکتری های گرم منفی اشریشیا کلی (E.coli)، یک چاره غیر استاندارد برای این مشکل پیشنهاد کردند. نتایج یافته های محققان نشان داد که چنین نانوپوششی بعد از ۲۴ ساعت صددرصد سلول های باکتریایی را غیرفعال می کند.
نیترید بور هگزاگونالی دارای مجموعه ای از خصوصیت های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد است. در طول آزمایش ها، این گروه دریافتند که ساختار خاص نانوذرات نیترید بور دارای اثر ضدباکتری قابل مقایسه با آنتی بیوتیک ها است.
کریستینا گودز نویسنده مقاله در ارتباط با این پروژه، محقق آزمایشگاه نانومواد غیر آلی MISIS، می گوید: «باکتری ها در اثر تماس فیزیکی مستقیم با سطح سوزنی شکل نانویی سطح از بین می روند. در عین حال، این فیلم نانویی عارضه جانبی معمولی آنتی بیوتیک بر بافت های بدن را ندارد و نیترید بور هم خود سبب سمیت سلولی نمی گردد.»
پژوهشگران در این پروژه یک گام دیگر هم به جلو برداشتند و میکرو منافذ پوشش نازک نیترید بور را با آنتی بیوتیک جنتامایسین پر کردند. نتایج نشان داد که این پوشش دارای اثر ضد باکتری است که به علت آزاد شدن کامل دارو در یک دوره اولیه کوتاه به وجود می آید. علاوه بر این، مقدار آن به مراتب کمتر از تزریق معمولی بود.
به گفته نویسندگان این مقاله، استفاده از یک فیلم ضدباکتری مبتنی بر نانوذرات نیترید بور می تواند روی ایمپلنت تأثیر شگرفی داشته باشد و می تواند خطر آلودگی باکتریایی را به حداقل برساند.
در حال حاضر، این تیم تحقیقاتی در حال انجام مطالعات آزمایشگاهی روی پوشش های بدست آمده و همینطور در حال کار روی بهینه سازی پوشش جهت استفاده های بعدی است.


1399/08/22
12:39:23
2.5 / 5
1500
تگهای خبر: پروژه , فناوری , فیلم , مقاله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین