داغ ترینها: ....

رویدادهای نجومی هفته پایانی آبان 99

رویدادهای نجومی هفته پایانی آبان 99

بارش شهابی ثوری شمالی، هم نشینی ماه و ناهید، رسیدن ماه به حضیض زمینی، ملاقات سیاره ناهید با ستاره بی ژوبین، بارش شهابی اسدی و هم نشینی ماه و مشتری از مهم ترین رویدادهای نجومی آخرین هفته آبان ۱۳۹۹ هستند.


مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ساعت هشت و ۳۰ دقیقه بامداد امروز (۲۲ آبان ۹۹ ) بارش شهابی ثوری شمالی به اوج می رسد، نبود نور ماه و تاریکی آسمان بامدادپنج شنبه فرصت خوبی برای مشاهده شهاب های این بارش بوجود می آورد.
مسعود عتیقی اضافه کرد: در این بارش حداکثر ۱۰ شهاب مشاهده می شود و کانون بارش بسیار نزدیک به خوشه زیبای ستاره ای پروین در صورت فلکی گاو (ثور) قرار دارد.
وی افزود: هم نشینی ماه و ناهید هم ساعت یک صبح جمعه ۲۳ آبان ماه جاری رخ می دهد، سیاره ناهید در ۳.۱ درجه جنوب هلال صبحگاهی قرار می گیرد و چه بسا آخرین دیدار با ماه قبل از رسیدن ماه به وضعیت ماه نو در این صبح باشد.
این اخترشناس توضیح داد: ماه و ناهید بعد از ساعت چهار صبح جمعه از افق شرق همراه با صورت فلکی سنبله (دوشیزه) طلوع می کند و همراهی آنها سوژه جالبی برای عکاسان نجومی است.
به گفته عتیقی، ۱۵ دقیقه پس از نیمه شب جمعه ۲۳ آبان، زمان رسیدن سیاره تیر به کمترین فاصله با ماه است اما سیاره تیر در افق صبحگاهی و بسیار نزدیک به طلوع خورشید قرار دارد و امکان مشاهده این هم نشینی نیست.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران همینطور اظهار داشت: ساعت ۱۵ و ۱۸دقیقه بعدازظهر شنبه ۲۴ آبان، کره ماه به حضیض زمینی و در کمترین فاصله با این سیاره خاکی در ۳۵۷ هزار و ۸۳۹ کیلومتری قرار می گیرد. روز یکشنبه ۲۵ آبان ساعت هشت و ۳۷ دقیقه بامداد هم ماه نو می شود و دوره ۲۹.۵ روزه خویش را به گرد زمین کامل می کند.
عتیقی افزود: ساعت۱۶ و ۵۷ دقیقه روز دوشنبه ۲۶ آبان سیاره ناهید ۳.۶ درجه شمال ستاره «بی ژوبین» (سماک اعزال) قرار می گیرد اما چون ناهید در افق صبحگاهی است صبح این تاریخ و پیش از روشنی آسمان فرصت مناسبی برای مشاهده این هم نشینی خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: ماه ساعت سه و ۳۷ دقیقه صبح سه شنبه ۲۷ آبان هم به گره نزولی می رسد و برای دو هفته آینده پایین تر از مدار زمین خواهد بود؛ از طرفی ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه (وضعیت نور روز) سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹ زمان اوج بارش اسدی سال جاری است و از آنجائیکه این بارش از بارش های مشهور سالیانه بوده و نور ماه هم طی این شب ها مزاحم رصد شهاب ها نیست بهترین فرصت برای مشاهده شهاب های اسدی به دور از آلودگی هوا و نور شهرها در شبانگاه این تاریخ وجود دارد.
این اختر شناس تصریح کرد: همینطور ساعت ۱۲ و ۲۴ دقیقه ظهر روز پنج شنبه ۲۹ آبان (وضعیت روز) زمان هم نشینی مه و مشتری است و سیاره برجیس با جدایی ۲.۵ درجه شمال ماه قرار دارد و در ساعت ۱۸ و ۲۷ دقیقه شامگاه همین روز لحظه رسیدن ماه به نزدیکی سیاره حلقه بر گردن کیوان (زحل) است که با جدایی ۹.۲ درجه شمال هلال ماه خواهد بود.
عتیقی اضافه کرد: شبانگاه پنج شنبه ۲۹ آبان فرصت خوبی برای مشاهده و حتی عکاسی از هم نشینی کمان ابروی آسمانی و سیارات برجیس و کیوان در زمینه صورت فلکی «کمان» است. هرچند «پلوتو» هم در همان نزدیکی است اما به دلیل درخشش بسیار پایین با چشم یا در عکاسی ثبت نمی گردد و به یک تلکسوپ قدرتمند ۱۰ اینچ و بالاتر برای مشاهده این سیاره کوتوله نیاز است.


منبع:

1399/08/24
22:48:34
5.0 / 5
1202
تگهای خبر: مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین