داغ ترینها: ....

واكسن آنفلوآنزای نوتركیب ایرانی به مرحله ستاندن مجوز اخلاق رسید

واكسن آنفلوآنزای نوتركیب ایرانی به مرحله ستاندن مجوز اخلاق رسید

كمیاب آنلاین: دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از قرار گرفتن واكسن آنفلوآنزای نو تركیب ایرانی در مرحله ستاندن مجوز اخلاق آگاهی داد.


دکتر مصطفی قانعی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در مورد تولید واکسن آنفلوآنزای ایرانی اظهار داشت: یکی از شرکتهای دانش بنیان در حال تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب در کشور است، این واکسن حالا در مرحله ستاندن مجوز اخلاق است به جهت اینکه بتواند کلینیکال ترایال (کارآزمایی بالینی) انسانی را شروع کند.
وی بیان نمود: هم اکنون در دنیا دو نوع واکسن آنفلوآنزا تولید می شود که یکی بوسیله تخم مرغ SPF و دیگری به طریق نوترکیب تولید می شود؛ واکسن های آنفلوآنزای تخم مرغی، از تخم مرغ اس پی اف درست می شود که هم اکنون خود این تخم مرغ تحریم است و در واقع واکسن آنفلوآنزای ساخته شده توسط شرکتهای دانش بنیان، واکسن نوترکیب است.
قانعی اضافه کرد: در ایران کارهای در ارتباط با تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب انجام شده است و به جز تعداد معدودی از کشورها که روی تکنولوژی آن کار کرده اند، مابقی کشورها این نو واکسن را ندارند.
وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر این واکسن به میزان مورد نیاز برای انجام آزمایش های اولیه، ساخته شده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری افزود: هم اکنون کمبود شدیدی در مورد واکسن آنفلوآنزا در دنیا وجود دارد و کشور ما نیز از این مساله مستثنی نیست اما با عنایت به این که دانش بنیان های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند، باید از این فرصت استفاده نماییم.
قانعی اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری همیشه یکی از اولویت های کاری خودرا تولید و بومی سازی انواع واکسن های کاربردی در نظام سلامت قرار داده است و صنعت واکسن را رگ حیات نظام سلامت می داند.
به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، پیش از این دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به فعالیت یکی از شرکتهای دانش بنیان در زمینه تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزا گفته بود که با تولید این واکسن در کشور سال آینده از واردات واکسن آنفلوآنزا بی نیاز می شویم.
به گفته وی، یکی از شرکتهای دانش بنیان در حال تولید واکسن آنفلوآنزای نوترکیب در کشور است که بنابر اعلام آنها تا اختتام شهریورماه کارهای در ارتباط با مطالعه بالینی این واکسن انجام و با دریافت مجوز وارد بازار می شود.
در حال حاضر کمبود شدیدی در مورد واکسن آنفلوآنزا در دنیا وجود دارد اما مقرر است این واکسن با همت سازمان غذا و دارو که به روش نوترکیب ساخته شده است، به بازار ایران ارائه شود.منبع:

1399/09/07
13:08:49
3.8 / 5
899
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان كمیاب آنلاین