داغ ترینها: ....

نظر وزیر ارتباطات درباره سرنوشت فیلترینگ تلگرام

نظر وزیر ارتباطات درباره سرنوشت فیلترینگ تلگرام

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سرنوشت فیلتر تلگرام عنوان نمود این پیان رسان با حکم دستگاه قضایی بسته شده و با همین حکم هم قابل بازگشایی است، هرچند بگفته او بعید است نظر دستگاه قضایی در ارتباط با این مسئله عوض شده باشد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، بااینکه مردم در موارد گوناگون وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و رفع آن می دانند، اما در اصل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آنرا برعهده دارد، برای این مساله تصمیم گیری می کند. البته داستان فیلترینگ پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نشان داده که علاوه بر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، دستور قضایی هم می تواند نقش اساسی در فیلترینگ داشته باشد.
در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی، در پاسخ به این پرسش که چرا باوجود حل مسئله اصلی فیلتر تلگرام، هنوز این پیام رسان فیلتر است و اینکه آیا عزمی برای رفع فیلتر تلگرام وجود دارد، اظهار داشت: بعید می دانم که نظر دستگاه قضایی در ارتباط با این مسئله [رفع فیلتر تلگرام] عوض شده باشد.
وی که در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی سخن می گفت، درباره نظر شخصی خود در ارتباط با فیلتر تلگرام هم اظهار داشت: نه موقع انسداد تلگرام نظر ما را خواستند و نه برای رفع فیلتر آن نظر می خواهند. طبیعتاً این مقوله ای است که به نظر دستگاه قضایی بستگی دارد چونکه با حکم دستگاه قضایی بسته شده است و با همین حکم هم قابل بازگشایی است.

خانواده ها با مشکلات زیادی در بحث کیفیت ارتباطات روبه رو هستند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور درباره آموزش مجازی با اعلان اینکه طبیعتاً شرایط کنونی آموزش هم برای معلمان و هم برای والدین دشوار است اظهار داشت: خانواده ها با مشکلات زیادی در بحث کیفیت ارتباطات روبه رو هستند. ۴۶ هزار روستا در کشور داریم که شرایط تحصیل حضوری برای خیلی از آنها وجود ندارند و مردم این روستاها انتظار دارند که از شبکه ارتباطی خوبی برای آموزش مجازی برخوردار باشند. در مناطق شهری هم همین وضعیت برقرار است.
آذری جهرمی درباره آمار دانش آموزان محروم از تحصیل به سبب عدم دسترسی به شبکه ارتباطی اظهار داشت: بهتر است وزارت آموزش پرورش دراین باره ارزیابی خودرا عرضه نماید، اما آمار کلی که می توان ارائه داد این است که بیش از ۹۵ درصد جمعیت ایران امکان دسترسی به اینترنت دارند. از مجموع روستاهای کشور حدود ۹۰ درصد متصل هستند و ۱۰۰ درصد شهرهای کشور هم به شبکه ارتباطی اتصال دارند.
وی درباره اینترنت رایگان برای دانش آموزان اظهار داشت: برمبنای سیاستی که وزارت آموزش وپرورش اتخاذ نمود، آموزش ها به بستر سامانه شاد منتقل شده و این سامانه برای آموزش مجازی مورد تائید این وزارتخانه در مدارس دولتی است؛ بدین سبب آموزش مجازی رایگان بوسیله سامانه شاد فراهم گشته است و جهت استفاده از آن، هزینه ای دریافت نمی گردد و تمام هزینه های آنرا دولت تامین می کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره میزان استفاده از سامانه شاد در کل کشور اظهار داشت: اولاً سفارش من بر این است که در این رابطه به آمار وزارت آموزش وپرورش اتکا شود اما ارزیابی وزارت ارتباطات این است که ۱۱ درصد مدارس غیرانتفاعی از ابزارهای خاص خودشان استفاده می نمایند، ازجمله بعضی از سامانه های داخلی که همین مورد سبب شده است ما یک رشد تقریباً ۱۲۰۰ درصدی در ابزارهای آموزش مجازی در شبکه ارتباطی کشور را شاهد باشیم. نظرسنجی های ما از مجموع مدارس باقی مانده از سراسر کشور نشان میدهد که ۴۰ درصد از مدارس از سامانه شاد استفاده می نمایند.

مشکلاتی که با سیاست اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی ایجاد می شد
آذری جهرمی درباره مشکلات دانش آموزان روستایی برای آموزش مجازی اظهار داشت: این روزها عکسهایی در شبکه های اجتماعی از مناطق مختلف روستایی منتشر می شود که دانش آموزان برای جا نماندن از تحصیل، خودرا به نقاطی می رسانند تا به شبکه ارتباطی دسترسی پیدا کنند. واقعیت این است که ما و همه همکارانمان در وزارت ارتباطات و اپراتورها، تک تک این بچه ها را مثل بچه های خودمان می دانیم و مشکلات آنها را مشکلات خودمان می دانیم؛ اما نمی توانیم این را نادیده بگیرم که اگر سیاست گذاری های سال ۱۳۹۲ در خصوص اینکه ۱۲۸ کیلوبیت اینترنت برای مردم کافی است، باقی می ماند و کرونا به وجود آمده بود امروز بطور قطع با مشکلات ارتباطی جدی مواجه می شدیم.
وی اشاره کرد: یا اگر در موضوع توسعه ارتباطات روستایی در مقابل فشارهایی که به ما وارد می شد و مخالفت هایی که درباره این توسعه مطرح می شد و آنرا جزو برنامه ۲۰۳۰ عنوان می کردند و خواهان توقف توسعه ارتباطات روستایی بودند کوتاه می آمدیم امروز نمی دانم پاسخ آن ۳۹ هزار روستایی که امروز به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل هستند چه می خواستیم بدهیم.
وی تاکید کرد: هنوز ۵۰۰۰ روستا به شبکه ارتباطی متصل نیستند و قلبمان برای تک تک بچه هایی که در آن روستاها از تحصیل مجازی بازمانده اند می تپد و همه وجودمان را گذاشته ایم برای توسعه و اتصال آنها به شبکه ارتباطی و این قول را هم می دهیم که تا اختتام امسال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی متصل شوند.1399/09/16
20:47:22
3.3 / 5
807
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین