داغ ترینها: ....

بیش از نیمی از مدارس از شاد استفاده نمی كنند

بیش از نیمی از مدارس از شاد استفاده نمی كنند

کمیاب آنلاین: در حالی آموزش مجازی برای دانش آموزان در بستر سامانه شاد رایگان است که تنها 40 درصد مدارس از سامانه شاد استفاده می نمایند و بعضی از مدارس ابزارهای خاص خودشان را دارند و یا از سامانه های داخلی استفاده می نمایند.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور از اسفند سال قبل و تعطیلی تمامی مراکز آموزش، آموزش مجازی در دستور کار قرار گرفت و البته از همان زمان اتصال به شبکه شاد یا آموزش آنلاین دانش آموزان، با مشکلات زیادی همراه بود؛ گلایه خانواده ها، معلم ها و دانش آموزان برای چالش های اتصال به این برنامه یک سمت این ماجرا و ناتوانی در تامین سخت افزار مورد نیاز برای اتصال به شبکه آموزش مجازی طرف دیگر ماجراست.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- مدتی پیش درباره ارائه اینترنت رایگان به مدارس اظهار داشت: روزانه سه میلیارد تومان یارانه بابت اینترنت رایگان به آموزش و پرورش از جانب دولت پرداخت می شود. اینترنت رایگان را برای همه دانش آموزان و معلمان رسمی و غیررسمی ارائه دادیم بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در زمان اوج مصرف از اینترنت رایگان استفاده می نمایند و ۸.۵ میلیون نفر روزانه از اینترنت رایگان استفاده می نمایند.
آذری جهرمی همین طور آماری از استفاده از شاد منتشر نمود که مطابق آن، اعلام شده بود بیش از ۱۱ میلیون دانش آموز عضو شاد هستند و این در حالیست که در یک نظرسنجی که در صفحه خود از کاربران درباره استفاده از شاد و یا سایر پیام رسان ها برای آموزش مجازی پرسیده بود، کاربران ۲۷ درصد به شاد رای داده و ۷۳ درصد گزینه سایر ابزارها را انتخاب کردند.
همین طور در صورتیکه خیلی از معلمان، بواسطه مشکلاتی که شاد دارد، آموزش را بوسیله شبکه ها و پیام رسان های دیگر دنبال می کنند، محسن حاجی میرزایی - وزیر آموزش و پرورش- مدتی پیش اعلام نموده بود برای تمام مدارس استفاده از شاد، تعیین شده و آنها اجازه ندارند از دیگر پیام رسان های خارجی استفاده کنند و اگر مدرسه ای از اپلیکیشن دیگری استفاده نماید، به ان موضوع رسیدگی خواهد شد.
البته آنطور که وزیر آموزش و پرورش می گوید، آمار استفاده و پیوستن به شاد روز به روز درحال افزایش است و مسائل و مشکلاتش کاسته می شود، بعضی از این مشکلات به زیرساخت های فنی مربوط می شود که شناسایی شده به اعتقاد او، شاد هر هفته با شاد هفته قبل متفاوت خواهد بود و خدمات بهتر و هموارتری را ارائه خواهدنمود.
با این وجود، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا بار دیگر درباره اینترنت رایگان برای دانش آموزان اظهار داشت: برمبنای سیاستی که وزارت آموزش وپرورش اتخاذ نمود، آموزش ها به بستر سامانه شاد منتقل شده و این سامانه برای آموزش مجازی مورد تائید این وزارتخانه در مدارس دولتی است؛ بدین سبب آموزش مجازی رایگان بوسیله سامانه شاد فراهم گشته است و جهت استفاده از آن، هزینه ای دریافت نمی گردد و تمام هزینه های آنرا دولت تامین می کند.
بگفته آذری جهرمی، بااینکه بهتر است درباره میزان استفاده از سامانه شاد در کل کشور به آمار وزارت آموزش وپرورش اتکا شود، اما ارزیابی وزارت ارتباطات این است که ۱۱ درصد مدارس غیرانتفاعی از ابزارهای خاص خودشان استفاده می نمایند، ازجمله بعضی از سامانه های داخلی که همین مورد موجب یک رشد تقریباً ۱۲۰۰ درصدی در ابزارهای آموزش مجازی در شبکه ارتباطی کشور شده است و نظرسنجی ها از مجموع مدارس باقی مانده از سراسر کشور نشان میدهد که ۴۰ درصد از مدارس از سامانه شاد استفاده می نمایند.
این روزها که به سبب شیوع کرونا، آموزش مجازی به یکی از ارکان مبارزه با این ویروس تبدیل گشته، یکی از اشکالات آموزش مجازی در مدارس، هزینه های بالای آن برای دانش آموزان و معلمان است و بااینکه استفاده از سامانه شاد رایگان اعلام شده، اما هنوز حتی نیمی از مدارس هم از این سامانه استفاده نمی کنند، مشکلات فنی شاد یا افزایش ترافیک این سامانه در ساعات پرمصرف می تواند از دلایلی باشد که با وجود رایگان بودن ترافیک، سبب شده کاربران عطای شاد را به لقایش ببخشند و از ابزارهای دیگری استفاده کنند.
منبع:

1399/09/18
17:16:16
2.5 / 5
785
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , ابزار , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین