داغ ترینها: ....
قائم مقام كارگروه تخصصی آب و محیط زیست معاونت علمی:

بهره برداری از گلخانه دریایی سواحل مكران تا اواسط دیماه

بهره برداری از گلخانه دریایی سواحل مكران تا اواسط دیماه

به گزارش کمیاب آنلاین قائم مقام کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از بهره برداری طرح فناورانه گلخانه دریایی در سواحل مکران تا اواسط دیماه سال جاری اطلاع داد.


به گزارش روز چهارشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طراحی و ساخت گلخانه دریایی یکی از ۷ سناریویی است که جهت استفاده درست از آب های شور کشور توسط کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، دانشگاه صنعتی شاهرود و شرکت کشت و صنعت مکران مصوب شده و به مرحله اجرا درآمده است.
در این پروژه فناورانه مقرر است، آب های شور بلااستفاده دریای عمان، به چرخه مصرف وارد شود. آب های شوری که حجم زیادی از آب های موجود کشور را به خود مختص کرده است و استفاده بهینه از آنها به گذر از شرایط کم آبی کشور کمک خواهد نمود.
ایران کشوری است که منابع آب شیرین کمی دارد و باید به فکر استفاده درست و بهینه از آب شور دریا در کشور بود. آب هایی که درصد بسیار کمی از آنها در ایران نسبت به کشورهای دارای خطوط ساحلی، مورد بهره برداری قرار می گیرد، منابع آبی مهمی که به علت نبود طرح های فناورانه به چرخه آب مصرفی کشور وارد نمی گردد.
پروژه طراحی و ساخت گلخانه دریایی در ساحل مکران یکی از طرح های فناورانه و نقطه آغازی برای تأمین بخشی از آب مصرفی گلخانه های کشاورزی است. این طرح به مراحل انتهایی خود رسیده است و بزودی از آن بهره برداری می شود. در این طرح، ابتدا آب شور دریاها وارد مخزنی می شود و توسط آب گرم کن های خورشیدی به مرحله تبخیر می رسد، سپس از دستگاهی رطوبت ساز عبور می کند و به کمک کندانسورهایی آنرا تقطیر می کنند و این آب تقطیر شده شیرین را برای آبیاری سبزیجات و صیفی جات استفاده می نمایند.
قائم مقام کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره این طرح اظهار داشت: پارسال با حمایت معاونت علمی و فناوری، دانش فنی گلخانه های دریایی تدوین و اقدامات اجرایی آن در بعضی سواحل کشور همچون ساحل مکران شروع شد. امید است حداکثر تا اواسط دیماه سالجاری این فناوری بومی شده را بتوان به اتمام و به بهره برداری رساند.
جهانگیر پرهمت بیان نمود: بکارگیری ظرفیت های سواحل خلیج فارس و دریای عمان در توسعه گلخانه های دریایی بستر تولید محصولات کشاورزی و هم اشتغال زایی زیادی را فراهم می آورد و این طرح به اشتغالزایی اهالی چنین مناطقی منجر خواهد شد.


1399/09/20
12:37:53
2.5 / 5
914
تگهای خبر: اجرا , پروژه , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین