داغ ترینها: ....

یك شركت ایرانی به فناوری ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته دست یافت

یك شركت ایرانی به فناوری ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته دست یافت

ساخت ابرآلیاژهای پیشرفته نیاز حیاتی صنایعی مانند نیروگاه و پالایشگاه ها محسوب می شود. محصولی وارداتی برای صنایع کشور که حالا یک شرکت داخلی به فناوری ساخت آنها دست یافته است.


به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جلال دانش مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به اینکه آلیاژهای پایه نیکل و پایه کبالت جزو جدایی ناپذیر صنایع پیشرفته هستند، اظهار داشت: ابر آلیاژها در دمای بالا خواص خودشان را حفظ می کنند و عموما در صنایعی مانند نیروگاه ها و برای ساخت توربین های گازی کاربرد دارند.
وی، ساخت قطعات و تجهیزات پیشرفته مبتنی بر آلیاژهای نیکل و کبالت را یکی از مهم ترین محورهای فعالیت این شرکت عنوان نمود و اظهار داشت: باتوجه به اهمیت سوپرآلیاژهای نیکل و کبالت، عمده مشتریان این تولیدات از صنایع مورد اشاره است چونکه این آلیاژها از خاصیت هایی برخوردار می باشند که منحصر به فرد هستند. مثلا مقاومت به سایش در آلیاژهای پایه کبالت بسیار بالا است و می تواند در این صنایع بسیار کارآمد باشد.
وی به تولید فنرهای ابرآلیاژی اشاره نمود و اظهار داشت: این فنرها به سبب آن که باید در وضعیت محیطی و دمایی ویژه، خواص خودرا حفظ کنند، از فناوری پیشرفته ای برخوردار می باشند که حالا توسط فعالان فناور با روش های ریخته گری دقیق و گریز از مرکز تولید می شود.
مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به فعالیت در تولید تجهیزات سر چاهی و درون چاهی نفت و گاز، تجهیزات پالایشگاهی، نیروگاهی، پتروشیمی، افزود: با بومی سازی فنرهای دریچه کشویی پاتیل مذاب که در صنایع ریخته گری پرکاربرد است، برای اولین بار در کشور توانستیم تولید این تجهیزات را که تا قبل از این در انحصار یک شرکت اروپایی بود، در کشورمان ممکن نماییم.
دانش با اشاره به اهمیت این فنرها در صنایع ریخته گری اظهار داشت: کاربرد این فنر بسیار حساس است و در صورتیکه از کارایی لازم برخوردار نباشد، ۲۰۰ تن مذاب از ارتفاع ۳۰ متری سقوط می کند و ضمن لطمه های انسانی، هزینه های هنگفتی را به بار خواهد آورد. خوشبختانه ساخت این فنر با موفقیت تولید و اجرائی شده است.
وی درباب بازسازی قطعات ابرآلیاژی توربین های گازی نیز بیان کرد: در این عرصه نیز فعال هستیم و قطعات خصوصاً بزرگ و پیشرفته را بازسازی و نوسازی می نماییم. خیلی از قطعات یدکی توربین های گازی که بیش از ۳۰۰ نوع محصول است در این شرکت تولید می شود.
مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به بازار گسترده مواد ابرآلیاژی در کشور اظهار داشت: به سبب این که در صنایع نیروگاهی و خطوط انتقال گاز طبیعی تعداد بسیار زیادی توربین گازی داریم، کشور ایران یکی از بزرگ ترین بازارهای قطعات توربین در دنیا شمرده می شود.
وی افزود: علاوه بر این از آنجایی که رتبه نخست منابع هیدروکربوری هستیم و بخش عمده ای از منابع نفت و گاز ترش است، بدین سبب مصف آلیاژ در بخش استخراج میزان قابل توجهی است.
دانش بیان کرد: خیلی از این تجهیزات ابرآلیاژی که در گذشته استفاده می شد بطور کامل وارد می شدند. اما حالا شرکت های زیادی در کشور تولید این قطعات خاص فعال شده اند. گلوگاه این شرکتها عموما تامین قطعات ابرآلیاژی است و به خیلی از شرکتها کمک می نماییم تا این نیاز را تامین کنند.
این فعال فناور، از مسدود شدن مسیر خروج ارز با این تولیدات و خدمات گفت با بیان اینکه، این صرفه جویی در حوزه های گوناگونی انجام می شود، اضافه کرد: بطور مثال در حوزه بازسازی و تعمیر سالانه یک میلیون یورو را بسته به اعلام آمادگی نیروگاه ها صرفه جویی می شود، اما ظرفیت صرفه جویی تا ۴ میلیون یورو وجود دارد.
وی اظهارکرد: همین طور در بخش تولید قطعات نیز تا یک میلیون یورو و در بخش کمک به دیگر واحدها، ۲.۵ تا ۳ میلیون یورو صرفه جویی صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت مزبور در بیان ضرورت های رونق تولید دانش بنیان ها اظهار داشت: ثبات اقتصادی و قوانین مهم ترین لازمه هایی است که امکان برنامه ریزی را برای فعالان فناور ممکن می کند. لازم است حمایت های ارزی و ممنوعیت واردات نمونه های مشابه ادامه پیدا کند.منبع:

1399/09/25
16:01:35
2.1 / 5
1457
تگهای خبر: اجرا , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(4)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین