داغ ترینها: ....

اولین فب ملی میكرونانو الكترونیك با تجهیزات ساخت ایران افتتاح شد

اولین فب ملی میكرونانو الكترونیك با تجهیزات ساخت ایران افتتاح شد

به گزارش کمیاب آنلاین دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: اولین فب ملی میکرونانو الکترونیک مجهز به تجهیزات ساخت ایران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح شد.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایرنا، سعید سرکار روز شنبه در مراسم افتتاح نخستین فب ملی میکرونانو الکترونیک با تجهیزات ساخت ایران در پارک فناوری پردیس اضافه کرد: این فب با سرمایه گذاری صندوق توسعه فناوری نانو و حمایت و پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده است. دراین زمینه صندوق نوآوری وشکوفایی هم کمک های فوق العاده شایانی برای تحقق این طرح کرده است. خوشبختانه این فب با تمام تجهیزات داخلی و بیش از ۳۰ دستگاه تخصصی؛ با توانمندی متخصصان کشور و شرکت های دانش بنیان طراحی و ساخته شد.
وی تصریح کرد: فب مکانی است که می توان نمونه های اولیه را مبتنی بر طراحی های الکترونیک در ارتباط با آی سی ها ٫ مدارهای مجتمع و سایر قطعات میکرو و نانو الکترونیک تولید کرد و همین طور به صورت نیمه صنعتی در صورت نیاز می توان قطعات میکرو نانو الکترونیک را در تیراژ نسبتاً متوسط تولید کرد.
دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو اشاره کرد: این فب امروز با توان داخلی بوجود آمد. در آینده مد نظر است یک شتاب دهنده میکرو نانو الکترونیک اطراف این فب شکل گیرد تا استارتاپ ها و هسته های فناور در حوزه میکرو نانو الکترونیک مستقر شوند و دسترسی کامل داشته باشند. درعین حال همین طور این فب در شبکه آزمایشگاهی به اساتید و دانشجویان دانشگاه ها خدمات ارائه خواهدنمود.
سرکار اظهار داشت: در ایران بیش از ۱۰۰ دانشگاه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای نانو تکنولوژی دارند و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو در رشته های مرتبط مشغول تحصیل می کنند. تعداد زیادی اساتید نیز در این دانشگاه ها در این عرصه تخصصی مشغول بکار هستند.
وی بیان کرد: ولی متأسفانه یک زیرساخت مناسب در حوزه الکترونیک در کشور وجود ندارد که هر دانشجو هنگام انجام پایان نامه بتواند از این تجهیزات و زیرساخت ها استفاده نماید و درعین حال وقتی فارغ التحصیل می شود هیچ ساختاری برای انجام طراحی یا تولید نمونه اولیه و نیمه صنعتی وجود ندارد.
وی اظهار داشت: در نظر است در چهار سال آینده متناسب با نیاز یک فب پیشرفته تر و بزرگ تر در کشور تاسیس شود. فب ها بسیار گرانقیمت هستند و بنا بر این کشورها به ۲ دسته کشورهای دارای فب و کشورهای فاقد فب تقسیم شده اند.
سرکار اضافه کرد: ان شاءالله با ایجاد این فب ها در کشور تحول بزرگی در صنعت میکرو نانو الکترونیک کشور ایجاد می شود. صنعت خودروسازی به این سنسورها و فناوری های آینده مثل ۴ جی، اینترنت اشیا، واقعیت مجازی و دیگر صنایع بسیار وابسته است. این فب ما را قادر می سازد در زمینه تکنولوژی های پیشرفته هم وارد شویم.
دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو تصریح کرد: با شروع به کار این فب در سال ۱۴۰۴ ایران قادر به تولید این دستگاهها خواهد بود و به واردات این تجهیزات از کشورهای خارجی احتیاجی نخواهد داشت. ایران خود یک کشور فب ساز خواهد شد و می تواند در کشورهای دیگر این چنین ساختاری را بسازد و برای کشورمان منبع درآمدی باشد و با قابلیت های فراوان این فب، شرکت های دانش بنیان بروز و ظهور پیدا کنند.
سه طرح دانش بنیان امروز با حضور سورنا ستاری در پارک فناوری پردیس رونمایی گردید.منبع:

1399/09/30
13:36:54
5.0 / 5
607
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كمیاب آنلاین