داغ ترینها: ....

تبدیل دی اكسیدكربن به سوخت هواپیما

تبدیل دی اكسیدكربن به سوخت هواپیما

کمیاب آنلاین: تعدادی از محققان انگلیسی موفق شدند با بهره گیری از کاتالیزورهای ارزان آهنی، دی اکسید کربن موجود در هوا را به سوخت هواپیما تبدیل کنند.


به گزارش روز جمعه روزنامه دیلی میل، تولید سوخت جت از دی اکسید کربن برای هواپیماها به زودی می تواند به یک واقعیت تبدیل گردد. حالا تعدادی از محققان دانشگاه آکسفورد موفق شده اند با بهره گیری از کاتالیزورهای ارزان آهنی، دی اکسید کربن را از هوا جذب و آنرا به سوخت هواپیما تبدیل کنند.
این پژوهشگران نوآوری خودرا «پیشرفت اجتماعی قابل توجه ای» در زمینه نحوه تبدیل گازهای گلخانه ای عنوان کرده و ابراز داشته اند که نوآوری آنها، این پتانسیل را دارد که پرواز هواپیماها را برای محیط زیست بی خطر سازد.
در این واکنش شیمیایی، دی اکسید کربن از هوا گرفته و به سوخت جت تبدیل می شود که سپس توسط هواپیمای در حال پرواز منتشر می شود. از آنجایی که در این رویه نیازی به استخراج نفت از زمین نیست، این پروسه کربن خنثی شمرده می شود.
حمل و نقل هوایی یک عامل بزرگ و در حال رشد در انتشار گازهای گلخانه ای شمرده می شود. بطوریکه این صنعت عامل تولید ۱۰ درصد انتشار گازهای گلخانه ای در انگلیس است و با افزایش ترافیک هوایی در انگلیس و در خارج از این کشور درحال افزایش است.
در نتیجه موضوع پرواز هواپیماها به سبب افزایش انتشار دی اکسید کربن در هوا، به یک میدان نبرد زیست محیطی و سیاسی تبدیل گشته است و طرفداران محیط زیست مخالف گسترش سفرهای هوایی هستند.
در هنگام پرواز هواپیما، سوخت هواپیما به دی اکسید کربن و آب تبدیل گشته و هر دوی این محصولات در اتمسفر منتشر می شوند. اما در روش جدید پژوهشگران دانشگاه آکسفورد، گاز دی اکسید کربنی که از پیش در اتمسفر وجود دارد، گرفته و به سوخت تبدیل می شود و دیگر نیازی به استخراج سوخت جدید از زمین نیست.
دی اکسید کربن به اندازه زیادی ثابت است اما این پژوهشگران موفق شدند تا آنرا با بهره گیری از یک واکنش شیمیایی که توسط یک کاتالیزور مبتنی بر آهن و با افزودن هیدروژن ایجاد می شود، به سوخت تبدیل کنند.
محققان گفتند: این موفقیت می تواند انگلیس را در خط مقدم یک صنعت جدید و تحولی سبز قرار دهد. صنایع سبز، به صنایعی گفته می شود که در تولیدات خود روش های سازگار با محیط زیست را به کار می گیرند یا محصولات سازگار با محیط زیست تولید می کنند.منبع:

1399/10/06
22:08:33
0.0 / 5
1175
تگهای خبر: تولید , سفر , صنعت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین