داغ ترینها: ....

پیش گیری از آلزایمر با ابزار پوشیدنی

پیش گیری از آلزایمر با ابزار پوشیدنی

کمیاب آنلاین: تعدادی از محققان می گویند یک ابزار پوشیدنی شبیه عینک گوگل (گوگل گلس) با تحریک سیستم عصبی و حس بویایی می تواند از مبتلاشدن به آلزایمر پیشگیری کند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه «اوتاگو» در نیوزیلند از ابزار پوشیدنی جدیدی رونمایی کردند که به دور سر بسته می شود و با ایجاد پالس های الکترونیکی کوچکی بر روی پوست، سیستم عصبی بویایی را تحریک می کند. مشخص شده است که این ناحیه از مغز (عصب بویایی) در مراحل اولیه بیماری آلزایمر و پارکینسون ناکارآمد می شود.
ابزار ابداعی این پژوهشگران، دارای ۶ الکترود است که از لحاظ استراتژیکی در اطراف یک نوار قرار گرفته اند که پالس هایی را به طور مستقیم به لوب گیجگاهی مغز ارسال می کنند. لوب گیجگاهی مغز در سازماندهی ورودی حسی نقش دارد.
طبق اعلام انجمن آلزایمر، آمار نشان داده است از هر ۱۰ فرد ۶۵ ساله و بالاتر، یک نفر به زوال عقل ناشی از آلزایمر مبتلا است و ۱۳.۸ میلیون فرد ۶۵ ساله و مسن تر در آمریکا تا سال ۲۰۵۰ به زوال عقل ناشی از آلزایمر مبتلا می شوند.
«یوسف اوزگور کاکماک» نویسنده اصلی این مطالعه از بخش آناتومی دانشگاه اوتاگو می گوید: نتایج اولیه این مطالعه امیدوار کننده است و زمینه را برای ابداع نخستین سیستم تحریک الکتریکی غیرتهاجمی و پوشیدنی جهان بمنظور هدف قرار دادن مناطق بویایی مغز فراهم می آورد. اعصاب بویایی پایانه هایی در اعماق مغز دارند که بر حافظه و مسیریابی تأثیر می گذارند.
وی افزود: امید است این روش با تحریک شبکه های یاد شده به کاهش علایم آلزایمر و یا سرکوب پیشرفت این بیماری به زوال عقل کمک نماید. این دستگاه همین طور این پتانسیل را دارد که به بهبودی از کما و بیماری پارکینسون کمک نماید.
این ابزار در حقیقت نوار نازکی است که بر روی گوش ها و اطراف صورت قرار می گیرد. بر روی این نوار، الکترودهایی بر روی پل بینی، بالا و پایین پیشانی و پشت گوش قرار می گیرند. پژوهشگران معتقدند که این پالس های الکتریکی می توانند با تحریک عصب بویایی، علایم بیماری آلزایمر و پارکینسون را کاهش داده و یا معکوس کنند و نیز بیماری که به کما رفته است را بیدار سازد.
این مطالعه در مجله Frontiers انتشار یافته است.منبع:

1399/10/07
13:02:01
2.5 / 5
863
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان كمیاب آنلاین