داغ ترینها: ....
معاون مركز ملی فضای مجازی اعلام كرد

اضافه شدن رده سنی برای تبلیغات و برنامه های تلفن همراه

اضافه شدن رده سنی برای تبلیغات و برنامه های تلفن همراه

به گزارش کمیاب آنلاین معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به مشکل جهانی تبلیغات نامناسب در برنامه های کاربردی تلفن همراه برای مخاطبان کودک و نوجوان، اعلام نمود که این مرکز راهکارهایی مانند پالایش تبلیغات گوگل ادموب و اضافه شدن شرط تناسب سنی تبلیغات و برنامه را در نظر گرفته است.


به گزارش کمیاب آنلاین به نقل از ایسنا، تعداد اپلیکیشن های ایرانی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل از آن، با رشد ۲.۳ برابری، به ۳۴۵ هزار اپلیکیشن رسید و به اذعان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این رشد یعنی توسعه زیرساخت ها بگونه ای بود که متخصصان جوان توانستند وارد میدان شوند و برای تصاحب سهمی از بازار با هم رقابت کنند.
در این راستا و به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان -معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی- با تاکید بر موفقیت ایران در حوزه طراحی و تولید انواع برنامه های کاربردی تلفن همراه در منطقه از آن بعنوان یکی از خصوصیت های مثبت و روبه جلو فعالیت ایران در فضای مجازی یاد کرد و اظهار داشت: ازآنجا که رشد و توسعه این برنامه ها در داخل کشور صورت گرفته است، تناسب بیشتری با فرهنگ و هویت اسلامی ایرانی دارد.

بازار ۱۳۰ میلیونی برای اپلیکیشن های فارسی زبان
وی با بیان اینکه در دنیا تقریباً ۱۳۰ میلیون فارسی زبان وجود دارد که خود می تواند بازار بزرگی برای فروشگاه های ایرانی باشد، خاطرنشان کرد: با عنایت به روابط خوب ایران با کشورهای همسایه مسلمان و نزدیکی فرهنگی با کشورهایی مانند افغانستان، قطر، عمان، لبنان، عراق و سوریه، ظرفیت بزرگی در مقابل فروشگاه های ایرانی برنامه های کاربردی تلفن همراه برای توسعه بازار محتوای حلال قراردارد.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر اهمیت برنامه های کاربردی تلفن همراه برای عرضه محتوا و خدمات اظهار داشت: برنامه های کاربردی تلفن همراه با تنوع زیاد و کارکردهای مختلف جایگزین محتواها و خدماتی هستند که پیش تر به شیوه ها و در چارچوب های دیگری نظیر وب عرضه می شدند. از این رو با عنایت به رشد روز افزون این برنامه ها و گسترش آنها در ابعاد مختلف زندگی مردم باید مقررات ضدانحصار برای اپ استورها تبیین شود. همینطور در مورد مشکلاتی از قبیل تعدد ناظران، نارسایی و ضعف مقررات، ضوابط و چگونگی دسترسی به اطلاعات کاربران شفاف سازی صورت پذیرد.
خوراکیان ضمن اشاره به رشد ۳۰ درصدی همکاری اپ استورها با توسعه دهندگان ایرانی، خاطرنشان کرد: بر مبنای آمار و اطلاعات عرضه شده از جانب برخی فروشگاه برنامه های کاربردی ایرانی درمجموع این فروشگاه ها طی سالهای ۹۸ و ۹۹ افزون بر ۶۰ میلیون نصب داشته اند.

افزایش ۹ برابری سهم توسعه دهندگان از فروش اپلیکیشن ها
وی با بیان اینکه هر توسعه دهنده می تواند تیمی چندنفره باشد، خاطرنشان کرد: آمارها نشان از افزایش قابل توجه ظرفیت اشتغال زایی تولید این برنامه ها دارد. سهم توسعه دهندگان از فروش برنامه های کاربردی تلفن همراه در بعضی اپ های ایرانی با سیر صعودی قابل ملاحظه ای از سال ۹۴ تا سال ۹۸ به ۹ برابر رسیده، این در شرایطی است که درآمد توسعه دهندگان از تبلیغات، فروش اطلاعات کاربران و پرداخت های در ارتباط با کالاهای غیردیجیتال (برای مثال پرداخت هزینه سفر با تاکسی های اینترنتی) در این آمار محاسبه نشده است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه تعداد برنامه های موجود در این اپ استورها هم با رشد قابل ملاحظه ای همراه بوده است، اظهار داشت: دسته های ابزارها، پیام رسان ها، کاربردی، شبکه های اجتماعی و آموزش به ترتیب بیشترین تعداد دانلود و به روزرسانی را در این سال داشتند.
خوراکیان در مورد وضعیت برنامه های موجود در فروشگاه های جهانی اعلام نمود: برنامه های موجود در فروشگاه گوگل از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۹، ۱۷۵ برابر شده است. این در شرایطی است که درآمد حاصل از دانلود پولی و تبلیغات به ۹۳۵ میلیارد دلار در سال و درون برنامه ای این برنامه ها به ۳۶۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده و پیشبینی می شود به ۹۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ برسد.

رشد ۶۹ درصدی دانلود برنامه از فروشگاه های داخلی
وی ادامه داد: دانلود کلی برنامه ها در فروشگاه های داخلی در زمان انتشار کرونا از اول اسفند ۹۸ تا ۱۵ فروردین ۹۹، ۶۹ درصد رشد داشته که نسبت به رشد در سال ۹۸ دو برابر شده است. بر همین مبنا نصب برنامه های در رابطه با درمان رشد ۱۰۰ درصدی و برنامه های دورکاری ۱۳ درصد رشد داشته است. همینطور در اسفندماه سال ۹۸، برگزاری رویدادهای آنلاین، فروشگاه های اینترنتی و رسانه و ویدئو، بیشترین میزان رشد را در بین سایر کسب و کارها داشته اند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود: ازنظر موضوعی، بیشترین زمان کاربران در اپ های در ارتباط با رسانه های اجتماعی صرف شده و سرگرمی و بازی ها در رتبه های بعد قرار می گیرند. البته برنامه های پیام رسان و شبکه های اجتماعی در طول این سال ها بیشترین دانلود را در جهان داشته اند.
خوراکیان با بیان اینکه نزدیک به ۸۰ درصد از دانلود برنامه های مختلف در سکوهای فروشگاه های برخط و اینترنتی همچون فروشگاه گوگل و اپل، تنها به یک درصد از ناشران نرم افزاری متعلق می باشد، اضافه کرد: این بدان معناست که تنها یک درصد از شرکتهای ناشر برنامه های تلفن همراه ۹۳ درصد از درآمد بازار را به خود اختصاص داده اند که انحصار شکل گرفته به نفع ناشران قدرتمند، سبب می شود توسعه دهندگانی که به صورت مستقل به انتشار برنامه خود اقدام می کنند، سهم کمتری از درآمد در بازار جهانی به دست آورند.
وی اظهار داشت: بعضی از برنامه های داخلی هم با انتقاداتی درزمینه انحصارطلبی در عرضه برنامه های کاربردی تلفن همراه روبه رو هستند که باید برای حمایت بیشتر از توسعه دهندگان و تنظیم بازار، سیاست گذاری در این حوزه ها صورت گیرد و مرکز ملی فضای مجازی به دنبال این مهم می باشد.
معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به مشکل جهانی تبلیغات نامناسب در برنامه های کاربردی تلفن همراه که تهدیدی برای مخاطبان کودک و نوجوان کشورمان به حساب می آید، اضافه کرد: مرکز ملی فضای مجازی برای حل این مشکل در کشور راهکارهایی مانند پالایش تبلیغات گوگل ادموب، اضافه شدن شرط تناسب سنی تبلیغات و برنامه، همینطور تصویب مقررات در زمینه مسئولیت حقوقی تبلیغات نامتناسب با رده سنی را در نظر گرفته است.
خوراکیان با یادآوری اهمیت گزارش های موضوعی تاثیرات فضای مجازی بر هر یک از محورهای مهم حوزه فرهنگ برای بهره مندی از دیدگاه های نخبگان، مدیران، مسؤلان و فعالان این حوزه، اظهار داشت: این گزارش ها و بهره مندی از دیدگاه های صاحب نظران این حوزه دستاوردهای ارزشمندی در طراحی و تنظیم مدل نوین حکمرانی در هر یک از این عرصه ها متناسب با مبانی اسلامی و ایرانی برای مرکز ملی فضای مجازی به همراه خواهد داشت.
منبع:

1399/10/07
20:16:28
0.0 / 5
659
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , ابزار , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان كمیاب آنلاین